Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Postoj Európanov k neutralite – Pavol Janík
Vzhľadom na aktuálnu desivú situáciu je dozaista vhodné trocha sa vrátiť do nedávnej minulosti, konkrétne do roku 2019.
Oficiálne americké vojenské noviny Stars and Stripes (Hviezdy a pruhy), ktoré vydáva Ministerstvo obrany USA, 11. 9. 2019 uverejnili výsledky prieskumu, ktorý konštatuje, že v prípade rusko-amerického konfliktu Európania uprednostňujú neutralitu. Paneurópsky politický inštitút (think tank) European Council on Foreign Relations (Európska rada pre zahraničné vzťahy) poveril britskú analytickú firmu YouGov, aby vykonala rozsiahly prieskum verejnej mienky, v rámci ktorého oslovili viac ako 60 000 ľudí v 14 členských štátoch Európskej únie.
Na otázku, na čej strane by ich krajina mala stáť v prípade konfliktu medzi USA a Ruskom, väčšina oslovených vo všetkých krajinách – okrem Poľska – uviedla, že by bolo najlepšie neprikloniť sa ani na jednu stranu. Tri krajiny EÚ – Slovensko, Grécko a Rakúsko – by dokonca preferovali Moskvu pred Washingtonom, hoci dve z nich sú aj členmi NATO (Slovensko a Grécko). Treba zdôrazniť, že v Nemecku, kde sa nachádza približne 35 000 amerických vojakov, preferuje neutralitu 70 % opýtaných.
Prehľad výsledkov je naozaj viac ako výrečný – uvádzam ho v percentuálnom vyjadrení podpory zachovania neutrality: Poľsko (45 %); Dánsko (53 %); Česká republika (59 %); Holandsko (64 %); Francúzsko (63 %); Španielsko (62 %); Rumunsko (65 %); Švédsko (68 %); Taliansko (65 %); Maďarsko (71 %); Nemecko (70 %); Slovensko (65 %); Grécko (81 %); Rakúsko (85 %).
Zistenia sú podobné aj pre prípad, keby došlo ku konfliktu medzi USA a Čínou, pričom Európania tiež vo vysokej miere uprednostňujú neutralitu. „Štúdia odhaľuje zásadný posun v názoroch Európanov na svet,“ uvádza sa v záveroch Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Výsledky prieskumu dokumentujú rastúcu túžbu Európanov, aby EÚ bola protiváhou veľmocí – akými sú USA, Čína a Rusko. „Zdá sa, že európski voliči chcú, aby sa EÚ stala silným, nezávislým aktérom prostredníctvom nekonfrontačnej stratégie. V konfliktoch medzi USA a Čínou alebo Ruskom jednoznačne preferujú neutralitu EÚ vo vzťahu ku konkurenčným veľmociam, “ uvádza štúdia. Viacerých amerických analytikov výsledky prekvapili a niektorých veľmi nepríjemne.
Je zrejmé, že Európania si aj na pozadí dvoch svetových vojen uvedomujú katastrofálne dôsledky potenciálneho ozbrojeného súperenia veľmocí. Otázkou je, kto financuje podobné prieskumy so šialeným predpokladom vzniku globálneho konfliktu, ktorý niekoľkonásobne garantuje vzájomne zničenie a zánik civilizovaných foriem života na našej planéte.