Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Poslanec NR SR sa zastal novinárov – Vladimír Dobrovič
Popri riešení Mečiarových amnestií, dominuje na súčasnej politickej scéne, ale aj vo verejnosti, hľadanie a pomenovanie príčin rozmáhajúceho sa extrémizmu. Ten sa postupne ale isto zakráda do nášho každodenného života. Bolo by veľmi nezodpovedné označiť ho za problém len posledných rokov. Takže ako poznamenal v nedeľňajšej (19. 3. 2017) diskusnej relácii D. Jarjabek, extrémizmus nevznikol vlani, ale „je tu od roku 1989.“
Uskutočnené politické zmeny po novembrovom prevrate, popri pozitívnych demokratických zmenách,vytvorili živnú pôdou aj pre narastajúce nebezpečné prejavy extrémizmu. Žiaľ, čoraz viac si to politici začali uvedomovať až po voľbách predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, keď kandidát strany Smer-SD Vladimír Maňka si splietol Mariana Kotlebu s vrecom zemiakov a, samozrejme, prehral. Namiesto objektívneho hľadania príčin, tak ako aj v iných nepopulárnych prípadoch, sa našli rôzne, zrejme však nekvalifikované ospravedlnenia. Až parlamentné voľby zatriasli celým politickým spektrom. Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sa dostala v novodobých dejinách Slovenska aj do Národnej rady SR.Žiaľ, opäť sa politici nezaoberajú hľadaním objektívnych príčin tejto voľby. Keby azda mohli, tak by sa uchýlili možno aj k výmene voličov (občanov). Našťastie až tak bezbrehá nie je ani ponovembrová demokracia. Domnievam sa, že politici tradičných strán by sa mali neformálne zaujímať najmä o príčiny straty ich dôveryhodnosti a narastajúcej podpory iných politických subjektov. Bez vypočutia názorov nespokojných voličov a následného prijatia adekvátnych opatrení sa môže stať, že stratia aj dôveru svojich skalných voličov.
„Po parlamentných voľbách v roku 2016 vznikla vláda, ktorá má výnimočné postavenie od roku 1993, nie je o pravici a ľavici, o maďarskej karte, o tom či ľudia chceli alebo nechceli Slovenskú republiku v roku 1993. Je to vláda, ktorá má neuveriteľné možnosti a vydrží ďalšie 3 roky,“ konštatoval v diskusnej relácii D. Jarjabek, poslanec strany Smer-SD. Politici súčasnej vládnej koalície majú ešte 3 roky na to, aby sa popasovali aj s problémom vyplývajúcim z narastania extrémizmu, ktorý je v súčasnosti nie len slovenským, ale aj globálnym problémom dňa.
Nedá mi, aby som nezareagoval aj na moderátora, ktorý viedol túto televíznu diskusnú reláciu kde jednou z tém bol extrémizmus. Síce v rámci dnešných tzv. novinárov, papagájov názorov svojich chlebodarcov, vrátane verejnoprávnych médií, som považoval Norberta Dolinského, moderátora TA3 za ešte ako tak objektívneho moderátora, samozrejme, v rámci jeho možností, 19. marca 2017 ma však zdvihol od obrazovky aj on. Ani skutočnosť, že pri novembrovom prevrate mal len 11 rokov (nar. 11. 12. 1978) nemôže byť ospravedlnením pre jeho výrok, že prvou Dzurindovou vládou internovaní novinári Slovenskej televízie do koncentračného strediska na 28. poschodí STV boli preto, „že boli tendenční.“ Patrím medzi novinárov, ktorí boli zatvorení na najvyššom poschodí budovy STV, nie pre tendenčnosť, ale preto, tak ako to v diskusnej relácii uviedol na správnu mieru Dušan Jarjabek, poslanec NR SR za Smer-SD, lebo sme „boli nepohodlní,“ prirodzene, pre nastupujúcu vládnu moc. Poslanec slovenského parlamentu D. Jarjabek (napriek tomu, že je poslancom najsilnejšej ľavicovej strany na Slovensku, ktorá dodnes veľkoryso ponechala vo verejnoprávnych médiách prívržencov vlády Mikuláša Dzurindu, čo sa jej ešte určite „pozitívne vráti“) N. Dolinskému pripomenul, že sme boli rovnako ako on novinári, len sme „iným spôsobom rozmýšľali a mali iný hodnotový rebríček,“ na čo som, samozrejme hrdý. Za jeho odvahu vyjadriť názor, ktorý nemusí byť v strane Smer-SD prijatý pozitívne si D. Jarjabek zaslúži obdiv všetkých nespravodlivo internovaných v „koncentračnom stredisku“, pod dozorom strážnika. Žiaľ, pri likvidácii redaktora STV stačilo vtedy, že „moderoval za Mečiara“.