Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Poslanci zvolili kandidátov do disciplinárnych senátov a komisií – TASR

Bratislava 16. septembra (TASR) - Poslanci Národnej rady SR v tajnej voľbe zvolili deviatich kandidátov na členov disciplinárnych senátov. Pôvodne ich mali zvoliť desať, sudca Branislav Král však svoj súhlas s kandidatúrou stiahol späť. Všetkých nominantov navrhli poslanci Smeru-SD. Za kandidátov dnes boli zvolení sudcovia Danica Veselovská, Miriam Srogončíková, Marcela Kosová, Antónia Kandravá, Ľuboslava Vanková, vysokoškolskí pedagógovia Branislav Cepek a Martin Píry, právnik Marek Ďurana a poradca predsedu NR SR Pavla Pašku Štefan Kridla. Všetci získali po 77 hlasov. Chýbajúci desiaty kandidát by mal byť ešte dovolený.

 

Parlament mal totiž zvoliť desať kandidátov, z ktorých by si Súdna rada SR zvolila piatich nových členov disciplinárnych senátov na tri roky. Podľa zákona o sudcoch a prísediacich je úlohou parlamentu ponúknuť Súdnej rade šesť sudcov, ktorí sú vo funkcii aspoň päť rokov a štyri iné osoby ako sudca s právnickým vzdelaním a najmenej desaťročnou praxou v odbore. Disciplinárne senáty rozhodujú o prehreškoch sudcov. Ich členov volí Súdna rada spomedzi kandidátov, ktorých im posunie NR SR, sudcovské rady a minister spravodlivosti. Aktuálne sa končilo funkčné obdobie piatim členom z parlamentného košíka.

 

Poslanci zvolili aj 20 kandidátov na členov a náhradníkov do disciplinárnych komisí. Aj v tomto prípade všetkých uchádzačov navrhli členovia Smeru-SD. Zvolení boli Jaroslav Bartošek, Branislav Bujňák, František Eliaš, Silvia Fabová, Silvia Fráterová, Jana Gallová, Eva Garajová, Tatiana Jamborová, Jaroslav Klátik, Sylvia Kovačicová, Jarmila Kováčová, Branislav Kupec, Stanislava Nemčíková, Michal Panák, Monika Piknová, Jana Pudláková, Eva Satinová, Ján Sklár, Marián Ukrop a Pavol Zeleňák. Všteci získali po 76 hlasov. Národnej rade Slovenskej republiky bola doručená žiadosť generálneho prokurátora SR, na základe ktorej má parlament navrhnúť kandidátov, z ktorých šéf prokurátorov vymenuje piatich za členov disciplinárnych komisií a desať kandidátov, z ktorých vymenuje piatich náhradníkov za členov disciplinárnych komisií.

 

Disciplinárne komisie rozhodujú o prehreškoch prokurátorov. Za jej člena môže byť vymenovaný len prokurátor, ktorý vo funkcii pôsobí najmenej päť rokov a na najviac dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Kandidátov do komisií navrhujú generálnemu prokurátorovi Rada prokurátorov, NR SR a minister spravodlivosti.