Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Porošenko pripravil stratégiu na návrat Krymu – Dušan Konček

Ukrajinský prezident P. Porošenko obrátil sa na Ústavný súd Ukrajiny so žiadosťou preskúmať zákonnosť aj ním podpísaného zákona“ O zbavení funkcie prezidenta. V. Janukovyča“ zo 4. februára 2015. Porošenkovi už došlo, ďalším ktorého zbavia funkcie bude on sám. A nikto mu nepomôže. A tak si musí podoprieť svoje kreslo. Ale je to ešte horšie. Stalo sa, že týmto vlastne ukrajinský prezident priznal, že v čase Majdanu išlo o štátny prevrat, hoci potom sa hovorilo, že išlo o „revolúciu dôstojnosti“, s dobrým úmyslom a tie si nevyberajú prostriedky. A revolúcia dôstojnosti nijaké prostriedky nepotrebuje, možno len dvesto -tristo miliárd, do začiatku. Revolúcia tiež mala svoj cieľ, zbaviť sa oligarchov. Ale na to je už aj smiešne spomínať.

 

Dosť na tom, Porošenkova žiadosť hovorí o tom, že ten zákon, ktorý aj sám podpísal porušuje ústavu, podľa ktorej sa funkcia prezidenta chráni ústavným zákonom a to večne, ak pravda prezident nebol zbavený funkcie impičmentom. A Janykovyčovi impičment nikto neprišil. To znamená, že P. Porošenko sa vracia späť, do februára minulého roka. Zistil totiž, že sa nachádza v koži Janukovyča. A tak ľutuje svojho predchodcu a samozrejme aj seba. A možno mu niekedy aj zatelefonuje, zvlášť keď si vypije a robí to tak často ako Jelcin. A keď Ústavný súd Ukrajiny zruší zákon, môže Porošenko pozdraviť Janukovyča a spýtať sa ho či tam na Rublevke /tam žije Janukovyč, pri Moskve/ je ticho a pokoj. A potom predať svoj dom, ktorý je kópiou Bieleho domu a už nemusí predávať svoje čokoládové fabriky, čo sľúbil na Majdane. Veď keď bude bývať pri Moskve, treba z niečoho žiť.

 

Ale ani to nie je všetko. Pred pár dňami Porošenko oznámil, že pripravil stratégiu na návrat Krymu a pripravuje podnet pre Haag. Pritom 29.mája tohto roku delegácia Ukrajiny oficiálne oznámila OSN, že Ukrajina priznáva hranice Krymu, tak po súši ako aj po mori. Táto informácia bola umiestnená aj na webovej stránke Ukrajiny v OSN s titulkom „Ukrajine notified UN it recognizes the border with the Republic of Crimea“ a mapkou okrem toho všetky krajiny s ktorými má Ukrajina diplomatické styky dostali o tom nótu. Čo sa týka Porošenka, jedna strana mozgu nevie, čo tvrdí druhá strana. Ale prečo o tom mlčia ostatní, veď túto nótu dostalo aj Slovensko a napríklad slovenský prezident vždy mrmle o anexii Krymu, prečo ho minister Lajčák neinformuje. Alebo na Slovensko nóta nedošla, nedopatrením. Alebo je to Kocúrkovo a Zvonodrozdovo a z nás občanov si ktosi strieľa?

A to som si myslel, že horších prezidentov ako Juščenko a Janukovyč už Ukrajina mať nemôže. Teraz si nadávam do „blbých“ optimistov. A už nekričím: Sláva Ukrajine!