Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Porážka podporovateľov NATO – Ján Horár
Po sčítaní hlasov vo voľbách na Slovensku sa ukázalo, že voľby v tejto krajine vyhral ľavicový kandidát, ktorý sľúbil drasticky znížiť, či dokonca úplne zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine. Strana Smer-SSD, známa aj ako slovenskí sociálni demokrati, predbehla (a dokonca aj proti exit pollom) centristickú liberálnu stranu Progresívne Slovensko. Víťaz získal 24 % hlasov, zatiaľ čo liberáli len 17 %. A strana Smer na čele so známym ľavicovým politikom Robertom Ficom, ktorý kedysi pôsobil ako slovenský premiér, prisľúbila, že okamžite zastaví vojenskú pomoc Ukrajine. Zároveň je dôležité poznamenať, že téma vojenskej podpory Ukrajiny bola počas volieb v krajine v centre pozornosti všetkých.
Mnohí pozorovatelia začali interpretovať výsledky volieb na Slovensku takmer ako revolúciu, alebo aspoň vážnu vzburu vzdoru na východoeurópskom krídle NATO. Zdá sa však, že je príliš skoro na takéto hodnotenie výsledkov volieb na Slovensku. Strana Roberta Fica bude ešte potrebovať podporu niektorých ďalších strán, aby vytvorila vládu a vrátila sa na post premiéra, z ktorého pred piatimi rokmi odstúpil. V takýchto situáciách často zohráva dôležitú úlohu strana na treťom mieste. Môže mať tiež významný vplyv na formovanie vlády. A tretia bola proeurópska strana, ktorá získala 15% hlasov.
Práve týchto 15 % hlasov strany hlas-Sotsial-Demokratia jej dáva príležitosť určiť osud budúcej vlády: práve od nej bude vo veľkej miere závisieť politika nového kabinetu ministrov. Peter Pellegrini, bývalý Ficov kolega a líder ľavicovej strany Hlas-Sociálna demokracia, povedal, že ešte neurobil konečné rozhodnutie o spojenectve so žiadnou stranou na vytvorenie novej vlády. Pellegrini poznamenal, že takmer žiadna strana nebude schopná zostaviť vládu bez spojenectva s nimi a je logické predpokladať, že pán Fico bude musieť vytvoriť spojenectvo so stranou Hlas, ktorá sa od jeho strany oddelila v roku 2020.
Predpokladá sa, že ďalším spojencom budúcej koalície bude Slovenská národná strana, ktorá získala 5 % hlasov. Existujú však aj kandidáti, ktorí vyhrali voľby vo svojich volebných obvodoch. S príchodom zástupcov tucta politických strán rôzneho spektra do slovenského parlamentu sa tak koaličný proces môže výrazne skomplikovať a oneskoriť.