Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pomer straníkov k nezávislým je 4 : 4 – Vladimír Mezencev

Aj dobrí znalci komunálnej politiky v Košiciach si ešte nie tak dávno mysleli, že súboj o primátorskú stoličku bude v novembri iba medzi dvomi menami – terajším primátorom Richardom Rašim /SMER-SD/ a jeho vyzývateľom Rudolfom Bauerom. Tento skúsený politik, ktorý už bol i primátorom, poslancom NR SR, námestníkom primátora i predsedom Košického samosprávneho kraja, a teraz je starostom významnej mestskej časti Košice – ZÁPAD, má za sebou  súce pomerne silnú pravicovú koalíciu, ale tá je, ako sa zdá, zo dňa na deň slabšia.

 

Ako už Slovenský rozhľad informoval, ako tretí sa do primátorských volieb prihlásil Ján Dečo, svojho času šéf KDH v meste, teda strany, v ktorej svoju politickú kariéru začínal a dlho jej bol verný aj Rudolf Bauer. Je jasné, že Dečo odoberie hlasy Bauerovi a určite nie Rašimu. Potom sa na scéne objavila pomerne neznáma vysokoškolská pedagogička Alena Bašistová – a to ako kandidátka Procházkovej strany Sieť, ku ktorej sa dokonca pripojil aj Most-Híd. Toto  už v tábore stúpencov oficiálne nezávislého R.Bauera, ale podporovaného aj KDH, SDKÚ, Novou, SaS, SMK, KDS, OKS a OĽaNO vyvolalo patričnú nervozitu. Tá ešte vzrástla ohlásením kandidatúry ďalšieho pravicového liberála, bývalého televízneho a rozhlasového redaktora Borisa Urbančíka za stranu TIP /Tvoríme novú politiku/.  

 

Keď sa už zdalo, že toto kvinteto sa nebude rozširovať, ohlásili sa ďalší traja kandidáti! Medzi nimi je aj predstaviteľ azda najmladšej  politickej strany na Slovensku, ktorá sa vola JEDNOTA – ľavicová strana Slovenska. Primátorom sa za tento subjekt chce stať MUDr.Ivan Goňko, jeden zo zakladateľov Jednoty-ĽSS. Tí skôr narodení sa pamätajú na toto meno na našej politickej scéne – Ing.Ivan Goňko vykonával funkciu predsedy Vsl.Krajskej odborovej rady, potom predsedu  Vsl. KNV a neskôr bol predsedom Slovenskej odborovej rady /SOR/. Potom sú tu ešte dvaja menej známi nezávislí kandidáti – Jozef Holečko sa už vlani uchádzal o funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja, neúspešne, je tu ešte nezávislý kandidát Ján Džunko.

 

V Košiciach vznikla kuriózna situácia. Deviatym kandidátom na primátora  mal byť 42-ročný Marián Skurkai za Združenie robotníkov Slovenska. Niekto však v mene vedenia ZRS v Košiciach navštívil predsedu mestskej volebnej komisie Ladislava Takáča a oznámil mu, že ZRS odvoláva svojho kandidáta na funkciu primátora. Bez toho, aby si túto informáciu niekto z mestskej volebnej komisie overil, kandidatúru M.Skurkaia jednoducho stiahla! Pritom nikto z funkcionárov ZRS v meste, vrátane predsedu, o iniciatíve z ich strany v súvislosti so zrušením kandidatúry  dodnes nič nevedia!

 

Zaujímavá situácia vznikla v Košiciach v príprave volieb starostov a poslancov. Koalíciu sa podarilo vytvoriť iba pravicovému zoskupeniu strán a hnutí, ostatné  strany idú do volieb samostatne. Napriek tomu sa v niektorých mestských častiach pravica rozdelí, tak napríklad na sídlisku Ťahanovce SDKÚ, SaS, Nova, KDS, DS a OKS podporujú terajšieho starostu E.Petrvalského, ale koalícia Sieť, KDH, Most-Híd a SMK si vybrala za svojho kandidáta M.Špaka. zaujímavé je aj to, že stať sa poslancom mestského zastupiteľstva sa chce stať 316 obyvateľov Košíc, presne toľko, koľko aj pred štyrmi rokmi. Iba tých mandátov už bude o niečo menej – namiesto 50 len 41.

Vo všeobecnosti sa hovorí, že stále rastie počet nezávislých kandidátov na úkor straníckych. Košice sú v tomto smere výnimkou, pretože v porovnaní s rokom 2010 počet nezávislých uchádzačov je nižší o 19 a celkovo je ich iba 69...