Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politika potrebuje jasné ciele, Fico povedal aké – Dušan D. Kerný

Rokovania nemeckej kancelárky na Slovensku vzápätí potom, čo sa konalo veľké medzinárodné kolo s Ruskom, v Miláne, kde Putin ostatných nechal na seba čakať dve hodiny a potom ešte osobitne hodinu naňho musela čakať A. Merkelová.

Bratislavské stretnutie svedčí o tom, že je nemálo nevyriešených problémov. Preto je termín  nemecko – slovenského rokovania v Bratislave taký dôležitý, bolo treba jasne vypočuť slovenské stanovisko a spoločne formulovať pozície ešte predtým, než sa zídu dovedna vrcholní predstavitelia EÚ. Fico na tomto  veľkom únijnom stretnutí bude viazaný tým, čo odznelo na spoločnom rokovaní s kancelárkou. Preto vlastne prišla kancelárka osobitne do Bratislavy. V Budapešti by sa jej asi tak nedarilo.

 

Ficov priestor

Slovensko, osobitne predseda vlády si vytvoril priestor na to, aby priamo formuloval jasné ciele. To potrebuje politika domáca aj medzinárodná. Tak ako voľakedy to muselo bolestivo na vlastných pleciach utiahnuť slovenské obyvateľstvo, to isté čaká aj Ukrajinu. Akákoľvek slovenská reprezentácia má a musí mať plné právo požadovať od Ukrajiny, aby druhí za ňu, za Ukrajinu trvalo neťahali horúce gaštany z ohňa. Že Ukrajina bude a musí bolieť to by si mohla kancelárka vypočuť aj keby bol predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ten má totiž ten istý názor. Okrem toho pod rozsah terajších problémov tak Ukrajiny ako aj Európskej únie  sa nezmazateľne podpísala slabá politická práca komisára pre rozšírenie, českého Štefana Fuelleho.

 

Naozaj nič nebude zadarmo?

Kyjev tak ako doteraz rokuje s Moskvou o zatiaľ zastavených dodávkach plynu a ich cene, ako vždy doteraz ustupuje už z dohodnutých pozícií. Lenže tentoraz už rokuje s Gazpromom vedno s EÚ takže svoje rokovacie pozície posilnil. Preto je viac ako dobre, že R. Fico jasne formuloval slovenské pozície obsiahnuté vo vete, že nič nebude zadarmo.

Nejde len o domácu politiku, ale o jasný signál, aby sa rešpektovali slovenské stanoviská a najmä problémy, ktoré nám priniesol celý konflikt. Pritom SR už dodáva denne reverzný plyn na Ukrajinu – teda otázka platieb za plyn pre nás nie je len otázka solidarity.

Je viac ako dobré, že stanoviská vznikli spoločné stanoviská kancelárky a premiéra, Slovensko a aj Fico osobne nemá dôvod nebyť na európskej pôde sebavedomý alebo trpieť komplexami.

 

Miliardy ukrajinských dlhov

Okrem toho ide o miliardy ukrajinských dlhov a Slovensko nevidí dôvod sa na ne skladať ak samotná Ukrajina hľadá iba zdroje mimo seba. Je dobre, že práve na osobitnom stretnutí sa zasadil celý problém do širšieho rámca a stalo sa jasné, že podpora jestvuje pre stabilitu na východ od EÚ – teda aj v ukrajinsko ruských vzťahoch a a stabilite v oboch štátoch.

 

Čo je krátkodobé a čo je dlhodobé

Tlak R. Fica na to, aby nová ukrajinská vláda – slovenský predseda vlády jasne / ako prvý/ formuloval, že to bude nová politická generácia  - nevyhnutne musí zaručiť zásadné reformy na Ukrajine. Isteže nemecký pohľad do budúcnosti môže byť iný ako slovenský – geoekonomicky sa môže stať  stabilizovaná Ukrajina nástupišťom tovarov na ruský trh, preto Rusko predložilo do Bruselu 2500 pripomienok k zmluve Ukrajina – EÚ. Slovensko rieši akútne problémy, Nemecko ich rieši zaiste aj z pohľadu krátkodobého ako aj dlhodobého.

 

Dohovoriť sa s Bratislavou pred samitom EÚ        

Nemecká kancelárka prišla na Slovensko rokovať o zásadných stanoviskách pred samitom EÚ aby bolo všetko jasné prv ako sa zasadne za spoločný stôl. Slovensko je predsa bezprostredný sused Ukrajiny a jeho najväčším ekonomickým partnerom je Nemecko. Je treba poznať a formulovať pozície tejto časti strednej Európy, keďže nejestvujú spoločné v rámci zoskupenia V-4  význam dvojstranných vzťahov je nenahraditeľný.

 

Osobitná atmosféra udeľovania čestného doktorátu

Prijatie čestného doktorátu bratislavskej univerzity je v tejto situácii viac ako zvyčajnou protokolárnou zdvorilosťou zahraničnému štátnikovi. V dňoch, keď prichádza 25. výročie pádu Berlínskeho múru je slovenský čestný doktorát osobitne pre Andelu Merkelovú niečím mimoriadnym tak pre generácie spred ako aj po zlome roka 1989. Má to aj svojský osobitný rozmer – dcéra protestanského pastora preberala doktorát v meste, kde evanjelická knižnica uchováva jeden zo zriedkavých prvých vydaní Biblie v preklade Martina Luthera s jeho  vlastnoručným podpisom. Atmosféra udeľovania doktorátu pre A. Merkelovú, ktorá Slovensko poznala aj predtým, ktorá ako ministerka pre životné prostredie dobre vie o všetkom spojenom so slovenskými atómkami a to v budove na schodoch ktorej zastrelili mladé dievča v auguste 1968 – všetko vyslovené i nevyslovené robí z tejto udalosti niečo výnimočného. Neskrývajme si aj tento čisto ľudský rozmer, niekedy patrí do politiky.

 

V Nemecku to nebola prvoradá správa

Aký význam návšteva a rokovania kancelárky Merkelovej v Bratislave medzi samitom v Miláne a samitom EÚ v Bruseli má vidno ak sa pozrieme na nemeckú scénu, To sa prejavilo aj v otázkach nemeckých médií na tlačovej konferencii v Bratislave a na spravodajstve hlavných verejnoprávnych médií v Nemecku – nikde nebola návšteva na Slovensku prvou či hlavnou správou, naopak. Kľúčové boli štrajky – najprv štrajk rušňovodičov, ktorý hrozil uvrhnúť dopravu do chaosu, potom štrajk pilotov Lufthansy. Titulok pondelkového hlavného spravodajstva verejnoprávnej televízie znel: mení sa Nemecko na krajinu štrajkov?

 

Prelom v Durýnsku

A na dôvažok v ten deň  prelom na vnútropolitickej scéne. V spolkovej krajine Durýnsko v jej hlavnom meste Erfurt padla hlava miestnej kresťanskodemokratickej predsedkyne vlády, teda Merkelovej vládnej CDU.

Nastáva prelom – po prvý raz sa od pádu Berlínskeho múru dostane do vlády a na jej čelo predstaviteľ strany Die Linke, Ľavice. A to ešte v tej časti, ktorá bola kedysi časťou NDR, bývalého východného Nemecka. Vytvorila sa totiž po miestnych voľbách červeno – červeno –zelená koalícia Die Linke, SPD a Zelení. Voľby i zmena je výrazom práve tak nálad voliča ako aj stupňa integrácie „bývalých“  do politického života a miery ich legitimizácie v politike a verejnosti. Slovensko sa tak nedostalo do popredia správ a ak áno tak len v súvislosti so stanoviskami k ukrajinským problémom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiér SR Robert Fico (vľavo) počas oficiálneho privítania na nádvorí Úradu vlády SR v Bratislave 20. októbra 2014. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiér SR Robert Fico (vľavo) počas oficiálneho privítania na nádvorí Úradu vlády SR v Bratislave 20. októbra 2014. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová si prevzala čestný titul Doctor honoris causa počas slávnostného zasadnutia Vedeckej rady Univerzity Komenského v Bratislave 20. októbra 2014 FOTO TASR - Michal Svítok

Kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová si prevzala čestný titul Doctor honoris causa počas slávnostného zasadnutia Vedeckej rady Univerzity Komenského v Bratislave 20. októbra 2014 FOTO TASR - Michal Svítok