Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politika je o kompromisoch – Vladimír Mezencev

Zdá sa, že voľby, ktoré sa uskutočnili 5. marca, sa nám vzďaľujú na míľové kroky, i keď čas od nich rátame ani nie na mesiace, ale iba na týždne. Akosi sa nám nechce veriť, že po vyhlásení ich výsledkov sa mnohí politici predbiehali vo vyslovovaní pre nich najprijateľnejších prognóz: úradnícka vláda a predčasné voľby! Našťastie, našlo sa skutočne najlepšie riešenie v podobe vzniknutej štvorkoalície. Vláda už nielen existuje, ale i pracuje, niektorí z ministrov ani nemali čas si poriadne prispôsobiť na svoje telesné proporcie zdedené kreslá – a už sa musia niekedy poriadne zapotiť.

 

Žiadne dni a týždne na oboznamovanie  sa so svojim rezortom, ale ihneď rokovať a rokovať, odvolávať a menovať, riešiť vážne a aktuálne problémy. Od svojho menovania do funkcie ministra školstva, vedy a športu Peter Plavčan prežíva rušné chvíle. Najskôr musel čeliť útokom proti svojej osobe zo strany niektorých akademických pedagógov, ktorí žiadali jeho „hlavu“ ešte pred oficiálnym prevzatím funkcie! Potom začali rokovania s učiteľmi, ich odbormi  i ďalšími rezortnými organizáciami. Minister, ako je to zvykom pri takýchto vyjednávaniach sa snažil o kompromisné riešenie, ale učitelia a ich odbory to jednoducho nepripúšťajú. Ich heslo znie: „Alebo všetko čo žiadame, alebo prídu z našej strany nátlakové akcie“! Nuž, takýto prístup nikdy nemôže priniesť očakávaný efekt. Učitelia si začiatkom roka vyskúšali, čo im môže priniesť ostrý štrajk a nie náhodou aj teraz patrí do arzenálu ich najtvrdších zbraní.

 

Či sa to niekomu páči, alebo nie – skutočná politika je vždy len o kompromisoch. Dôkazom toho je aj vytvorenie súčasnej vládnej koalície. Nikto nechce  tvrdiť, že je ideálna, ani to, že vydrží celé štyri roky až do najbližších volieb, ale je dôkazom správneho a reálneho prístupu vedení štyroch parlamentných strán k riešeniu situácie, ktorá nastala po marcových voľbách.

 

Vládny program štvorkoalície je príkladom kompromisu. Každá zo strán,  ktorá sa podieľala na jeho tvorení, musela v niečom ustúpiť zo svojich predvolebných plánov a sľubov. Všetci sa však zhodli na zintenzívnení a skvalitnení boja proti extrémizmu, korupcii, na vytvorení cca 100 000 nových pracovných miest a znížení nezamestnanosti pod 10 percent, na presadení systémových zmien v školstve, atď. To je dôkaz vzájomnej  spolupráce a kompromisov.

 

Počas obdobia minulej vlády R. Fica vraj jedna z jej najväčších káuz vznikla v piešťanskej nemocnici nákupom predraženého CT prístroja. V jej dôsledku boli mnohí funkcionári odvolaní, iní sa sami rozhodli odstúpiť, jedno obvinenie striedalo druhé. Prípad samozrejme ešte nie je uzavretý, ale Generálna prokuratúra SR už zrušila obvinenia  z trestných činov voči deviatim obvineným.  Išlo o bývalú riaditeľku nemocnice, jej ekonóma a členov správnej rady. Na definitívnu bodku za prípadom CT prístroja v Piešťanoch si teda ešte počkáme a zdá sa, že veľmi dlho. Ako však vidieť, nie je ľahké v právnom štáte obviniť z trestného činu hocikoho a hocikedy s cieľom vyťažiť z toho politický škandál.

 

Samozrejme, v našom zdravotníctve je ešte veľmi veľa problémov. Jeho nový šéf Tomáš Drucker je síce nominant našej strany, ale začal sám, z vlastnej iniciatívy vymieňať mnohých vysokých predstaviteľov rezortu. Teda tých, ktorých do týchto funkcií dosadila, resp. presadila strana SMER-SD. Zároveň začal vážne riešiť jednu z bolestí nášho zdravotníctva – skrátenie čakacích lehôt na operácie. Veď v súčasností až vyše 3500 pacientov čaká v poradovníkoch na zákroky na očiach /najmä sivý zákal, teda katarakta/, na pohybovom aparáte /bedrové a kolenné kĺby/ a obehovej sústave. Na takéto operácie sa čaká minimálne päť mesiacov. Samozrejme, odstránenie tohto slabého miesta nášho zdravotníctva si vyžiada ešte veľa času a námahy, ale všetci, ktorí trpezlivo čakajú na takéto zákroky oceňujú, že nový minister o poradovníkoch začal rozprávať a celú záležitosť chce riešiť.

 

Celú vládu, všetky jej rezorty, čaká veľmi veľa práce. Bez ohľadu na to, ktorá  strana z terajšieho štvorlístka za čo zodpovedá. Pred celou je ešte predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, ktoré sa začína 1. júla a potrvá do konca roka. Toto obdobie nebude iba záležitosťou ministerstva zahraničných vecí, ale aj nás poslancov, či ľudí mnohých ďalších profesií, vrátane taxikárov, hotelierov, kuchárov, ba i chyžných. Slovensko, ale predovšetkým Bratislavu, navštívia stovky a stovky významných hostí, teda náročných na služby i infraštruktúru. Práve ich pobyt u nás môžeme využiť na čo najlepšiu reprezentáciu našej republiky, ale na druhej strane i pokaziť si meno. Bude to závisieť iba od nás, či sa k ľuďom z celej Európy zachováme ako pozorní hostitelia s úsmevmi na tvárach, alebo ako tí, ktorí v každom významnom návštevníkovi budú vidieť iba zákazníka, na ktorom možno poriadne zarobiť.

 

Takže, pripravme sa aj na túto stránku predsedníctva Rady EÚ. Obavy z politickej nestabilnosti krajiny sme pomerne rýchlo vyriešili. Pri troche snahy môžeme ukázať aj tú pravú tvár Slovenska – pracovitosť, úprimnosť a pohostinnosť jeho obyvateľov.