Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politické násilie sa zvýšilo – Jozef Kuchár

V ostatnom čase sa na Slovensku výrazne zvýšilo politické násilie, ktoré reprezentujú všetky pravicové strany. Pevne sa zakorenilo na parlamentnej pôde. Prejavuje sa v neustálej, často nezmyselnej kritike, arogantnom osočovaní, vymýšľaní rôznych káuz, vyrábaní nepravdivých informácií a útokov na vládu Roberta Fica. Viacerí poslanci a predstavitelia SDKÚ DS, KDH a MOST HÍD na celoštátnej aj regionálnej úrovni za výdatnej pomoci väčšiny protivládnych médií v neľútostnom politickom násilí brzdia, znehodnocujú a spochybňujú cieľavedomú prácu vládnej moci sústredenú na odstraňovanie hrubých chýb a omylov, ktorých sa bývalé pravicové vládne garnitúry dopustili v oblasti justície, zdravotníctva, školstva, v sociálnej oblasti a najmä v procesoch privatizácie strategických podnikov, ktoré sú dnes v rukách zahraničných majiteľov.

Priam zúrivé útoky na stranu SMER sa znásobili v predvolebnom boji, keď občania rozhodujú o budúcej hlave štátu. Ostrá kritika na vládu, parlament a Roberta Fica prebieha pod spoločným menovateľom všetci proti jednému. Myslenie, konanie a postoje opozičných politikov sú podriadené predovšetkým kolektívnej straníckej „neomylnosti“, ktorá väčšine občanom v uplynulých rokoch spôsobila nedozierne škody. Viacerí politici a poslanci pod straníckym tlakom často rozhodujú v rozpore s vlastným svedomím a vedomím. Podporujú rôzne nezmyselné návrhy svojich kolegov, pravidelne odvolávajú ministrov vlády bez ohľadu na to, že žiadny ich návrh nemá ani najmenšiu šancu na úspech. Zbytočne kradnú čas aj peniaze daňových poplatníkov. Aj takto dokumentujú, že skutočná demokracia, politická kultúra, záujem o problémy občanov, slušnosť, racionálne konanie a vzájomné porozumenie pre nich nič neznamenajú.

Problémy pravice zahľadenej iba do seba majú dlhodobý charakter trvania. Neúspech jej kandidáta v prvom kole prezidentských volieb Pavla Hrušovského, ktorý prepadol na celej čiare spôsobil okrem iného aj zánik Ľudovej platformy. V týchto dňoch v radoch pravice zavládol nielen chaos, zvrátená hodnotová orientácia, ale aj nevídané farizejstvo prejavujúce sa v podporovaní občianskeho kandidáta Andreja Kisku na post prezidenta Slovenskej republiky. Dlhodobé opozičné maniere neobjektívnosti, arogancie a znevažovania politických oponentov prekročili v čase predvolebnej kampane mieru elementárnej politickej slušnosti a rešpektovania konkrétnych faktov o skutočnej situácii v našej republike.