Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politické farizejstvo – Rado Horec

Uplynulé dva roky pôsobenia vládnej koalície jednoznačne potvrdili, že predvolebné sľuby, predsavzatia a rôzne neraz pologramotné slová o novej politickej kultúre a zmenách v riadení štátu nepriniesli očakávané výsledky. Politická kultúra, reálny pohľad na riešenie zložitých problémov, či slušnosť a úcta k hodnote vypovedaného a napísaného slova, ostali na vedľajšej politickej koľaji.

 

Občania sa takmer každodenne presviedčajú, že vo vládnej koalícii dominujú neprofesionálne, deštruktívne a často protirečivé postoje a návrhy. Navyše, ani jedna z vládnych strán nedokázala presadiť hlavné body zo svojho volebného programu, ktoré dominovali v predvolebnej kampani. Najväčšími dlžníkmi voči voličom sú OĽaNO, Sme rodina, ale aj SaS, a, samozrejme, aj Kiskova strana Za ľudí, ktorú v súčasnom období zastupuje iba Veronika Remišová, ale len na vládnej stoličke. Všetci ostatní na čele s Jurajom Šeligom zutekali a ponúkajú svoje veľké „vedomosti a skúsenosti“.

 

Ich voliči sú sklamaní. Predstavitelia spomínaných strán na stretnutiach s občanmi v predvolebnom období sľubovali aj nesplniteľné. Významným spôsobom akcentovali starostlivosť o rodinu, o mladú generáciu a dôchodcov. V tejto súvislosti sa do centra pozornosti dnes dostáva otázka, čo reálne a kontrolovateľné politici Milan Krajniak, Jaroslav Karahuta, Ján Krošlák, Martin Fecko, Michal Šipoš, Ján Mičovský, Juraj Krupa a mnohí ďalší dokázali presadiť z vládneho programu. Odpoveď je nielen jednoduchá, ale aj jednoznačná. Takmer nič potrebné ani užitočné. O spravodlivosti a solidarite nemôže byť ani reči. Len prázdne gestá a minimálny záujem o ťažký život väčšiny rodín na celom Slovensku. Ani teraz v čase, keď na Ukrajine vládne vojna, nedokážu zaujímať jasné stanoviská.

 

Dnešní mocní v rámci celej vládnej koalície veľmi dobre vedia, že čím viac bude bohatých, pre ktorých sa budujú banky, tým viac pribudne chudobných. Reči o rodine, ktoré často zaznievajú zo strany Sme rodina a jej dôležitosti, zatiaľ takmer nikomu nepomohli. Rozpor slov a predvolebných sľubov poslancov OĽaNO, SaS, Za ľudí, Sme rodina trvá už príliš dlho a ani do skončenia volebného obdobia sa nič pozitívne v našom štáte neudeje. Farizejstvo v programoch a každodennej politike má na Slovensku aj v terajšom predvolebnom počmáranom čase trvalé miesto. Nová úradnícka vláda zmenu k lepšiemu neprinesie.