Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politici o utečencoch – Rudolf Slezák

Keď čítam texty niektorých našich publicistov na tému - utečenci, ktorí sa hrnú do Európy, predovšetkým z Afrického kontinentu, niekedy mám z toho dojem, akoby to bol návod pre tých, ktorý ich lanária na svoje lode a prevážajú na starý kontinent. Doslovne nás i nich, presviedčajú o tom, že táto migrácia, je vlastne pre Európu užitočná, pretože sa skôr neskôr nezaobídeme bez pracovnej sily, ktorá sa k nám hrnie zo všetkých strán. Pripadá mi to, akoby nás chceli presvedčiť, že sú to vlastne záchrancovia vymierajúcich národov, bez ktorých sa ich demografický vývoj nepohne z miesta a ekonomika sa bez nich nezaobíde. Hociktorému pašerákovi ľudí, by stačilo zamávať takýmto textom pred Afričanom, ktorý sa ešte nerozhodol emigrovať a povzbudiť ho k tomu vlastnými slovami - Pozrite, Európa vás potrebuje... Nerád by som dostal nejakú nálepku, že som človek ktorý opovrhuje a nenávidí prisťahovalcov inej pleti, naopak, je mi ľúto každého, kto musí opustiť svoju vlasť, aby si zachránil život, no rozum mi napovedá, aby som bol opatrnejší s argumentáciou v prospech každého, kto sa hrnie do Európy. Preto si myslím, že aj Robert Fico mal pravdu v tom, keď nás upozornil na rôzne bezpečnostné i ekonomické rizika, ktoré táto obrovská migrácia so sebou prináša. Bol by to veľmi zlý premiér, ak by nás pred ich dôsledkami nevaroval. Samozrejme, že sa mu za jeho výroky ušla vlna kritiky z radov "expertov" na túto problematiku, ktorí si o sebe myslia, že majú viac rozumu ako on, no pritom nemusia mať žiadnu zodpovednosť.

Robert Fico je premiérom malej krajiny a jeho hlas nie je vo svete až tak počuť, ako hlas iných dôležitejších mužov. Neviem prečo naši "experti" na utečeneckú tému, nereagovali rovnako, aj na nedávne výroky, napr. anglického šéfa diplomacie pána Hammounda. On totiž vystúpil proti neželanej migrácii z Afriky, oveľa ostrejšie, ako náš premiér. Doslova povedal - Táto migrácia ohrozuje životnú úroveň a sociálnu štruktúru nielen Británie, ale celej Európy.(Pravda 9.8.) Británia si želá nájsť jednoduchší spôsob, ako poslať prípadných žiadateľov o azyl, naspäť domov. Podľa súčasných predpisov EU, si však môžeme byť celkom istý, pokračoval, že z tých, čo sú už tu, sa nikdy nikto nevráti naspäť. Starý kontinent nie je však schopný prijať milióny migrantov, ktorí sa už dali do pohybu. Nemala by to byť odpoveď aj pre našich "expertov" na túto tému, až nás zasa začnú presviedčať o opaku? Prečo sa neozvú a neprídu medzi nás aj naši Europoslanci, aby nás upokojili a vysvetlili nám, z akých dôvodov EU už dávno nerieši tento problém tak, ako si to vyžaduje kritická situácia? Nech mi je odpustené, ale pripomína mi to tak trocha celoeurópsku Rómsku problematiku. Veď aj v tomto etniku je obrovská zásobáreň nevyužitých pracovných síl, len ju treba využiť a nepresúvať problém, pre ďalšie generácie. Už desaťročia sa predvádzame svetu, ako veľkí humanisti, no stále prešľapujeme na jednom mieste. Nestačí preto iba apelovať na našu dobrú vôľu, ale každému treba dať dôrazne najavo, že nie je možné donekonečna trpieť jeho neprispôsobilosť. Ktovie, ako by to so súčasnou migráciou dopadlo, ak by sa utečenecké tábory začali stavať v blízkosti rómskych osád a ekonomickí migranti, by na vlastné oči videli, v akých "afrických" podmienkach, žijú Rómovia kdekoľvek v Európe. Možno by rýchlo prišli o ilúzie o blahobyte, ktorý ich čaká v Európe, do ktorej sa tak hrnú. Nemohla by napr. Pani poslankyňa Flašíková Beňová, ak príde na Slovensko, vynechať aspoň jeden krát, pravidelnú návštevu v Judýniovej "Smotánke" a porozprávať nám miesto toho, aké novinky v legislatíve (a čí vôbec) táto inštitúcia pripravuje už teraz a nie až potom? To sa však týka aj ostatných europoslancov. Určite by sme si to vypočuli oveľa radšej, ako informácie o tom, že zasa sa niekde budú konať veľké vojenské cvičenia, zasa sa idú vo východnej Európe stavať ďalšie vojenské základne a pod. Človek sa proste obáva aj toho, že raz, keď už bude neskoro a on sa kritický ozve na spolužitie s neprispôsobivými spoluobčanmi a migrantmi, dostane odpoveď - ak sa ti nepáči môžeš ísť...

Nedávno sa svojím krajanom predstavilo 17 kandidátov za republikánsku stranu, na post prezidenta Spojených Štátov. Najviac preferencií získal miliardár Donald Tramp. Politológovia to pripisujú jeho výrokom o nelegálnych prisťahovalcoch, ktorých sú už v tejto krajine milióny, hlavne z Mexika Sľúbil Američanom, že ich všetkých zbaví "nelegálov" a pošle ich naspäť do ich vlasti. Keď sa ho spýtali čo urobí s deťmi nelegálnych prisťahovalcov, bez zaváhania odpovedal - Nebudeme trhať rodinu, odídu so svojimi rodičmi. Zabralo to, má zatiaľ najväčšiu šancu stať sa prezidentom Spojených štátov. Humánnejšie to predviedli Fíni (Pravda 11.9). Podľa nového zákona, môže každý emigrant požiadať o finančný príspevok, ak sa dobrovoľne vráti do svojej vlasti. Aj takí, čo žiadosť o azyl stiahne, Fínsko im preplatí cestu a na jej konci, dostane každý aj finančnú výpomoc. Niekto tvrdí, že je to začiatok veľkej migračnej turistiky, iný zasa, že aj Fínsko sa už presýtilo prisťahovalcov a snaží sa ich zbaviť za každú cenu. Mne to pripomenulo prípad starostu z New Yorku. Keď boli v jeho meste už všetky parky preplnené bezdomovcami, nezamestnanými a všelijakými indivíduami, ponúkol im zadarmo výlet do ktorejkoľvek krajiny vo svete. Zadarmo ich dal vyviesť do Európy, Afriky, Kanady, na ostrovy v tichomorí....kde nikdy v živote ešte neboli. Aj oni dostali nejakú malú čiastku na občerstvenie, no ani zďaleka nie toľko, aby sa mohli vrátiť naspäť. Na spiatočný lístok už nemali nárok.

Možno sa vyjadrujem neodborne, na túto vážnu tému, no súhlasím s každým, kto považuje súčasnú migráciu do Európy, za veľké civilizačné nešťastie, ktoré postihuje všetky jej národy. Tí, čo nás presviedčajú o opaku, museli by nám dať vypiť veľké množstvo vývaru z makovíc, aby sme uverili ich slovám. Vývar z makovíc je totiž droga, narkotikum... po ktorom je človeku jedno, čo sa okolo neho deje.