Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politici nikdy neliečia... – Štefan Nižňanský

Verejnosť isto zachytila v polovici apríla slovnú prestrelku okolo kubánskeho lieku Heberprot-P na diabetickú nohu. Závažným ochorením, ktoré je postrachom všetkých cukrovkárov, trpí u nás okolo osemtisíc pacientov. Polovica z nich už o časť nohy dokonca prišla. Tá druhá sa preto s nádejou upierala na akúkoľvek novú informáciu o účinnom lieku. Svetielkom na konci tunela bola v roku 2017  správa o uvedenom lieku..Bol však z Kuby, ktorá nám ho poskytla de facto zadarmo ako deblokáciu starého dlhu. Liek sa dostal k pacientom v marci 2017 v troch centrách, ktoré sú zamerané na liečbu diabetu. Keďže Ministerstvo zdravotníctva SR umožnilo mimoriadny dovoz lieku a vydalo povolenie na jeho použitie, aj keď nebol registrovaný na Slovensku ani v rámci Európskej liekovej agentúry, spočiatku naň dohliadali kubánski lekári. Klinické štúdie pri uvádzaní lieku na Slovensko v tom čase ukázali pozitívny efekt u viac ako 130 tisíc pacientov vo svete.

           

Lenže v krajine pod Tatrami sa v mainstreamových alchymistických dielňach zo všetkého hneď vyrobí škandál, aféra, politika..., takže verejnosť či pacienti majú zväčša smolu. V tomto prípade bol spúšťačom vševediaci portál aktuality.sk, ktorý si vtedy „všimol“, že naši cukrovkári dostanú neregistrovaný liek na toto ochorenie ako prví z EÚ. Osvedčenou schémou tunajšej mediálnej mafie sa podhodenej informácie okamžite chytil v parlamente politický článok reťazca. Nezaradený opozičný poslanec Miroslav Beblavý sa s potešením pred kamerami rozpálil skoro až do biela: Nevieme, či neregistrovaný liek kúpený štátom je účinný, bezpečný a zmysluplný“. Poukázal na naše veľmi tvrdé pravidlá na preplácanie liekov z hľadiska ich pridanej hodnoty. „Je dosť pravdepodobné, že tento liek by nimi neprešiel, ale ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že je zadarmo. No nie je. Odpustili sme za to Kubáncom dlh, ktorý inak nestarneani neexspiruje'.

           

Tohtoročnú jarnú mydlinu vyfúkol Beblavý do verejného priestoru z amerického bublifuku so znakmi šírenia poplašnej správy tvrdením, že tento kubánsky liek spôsobuje rakovinu.No lekári vedia, žepacientovi s rakovinou sa Heberprot samozrejme nesmie z dôvodov kontraindikácie podávať. Na vystúpenie opozičného poslanca zareagovali zodpovedné inštitúcie štátnej správy. Kubánsky liek Heberprot pomohol podľa Ministerstva zdravotníctva SR mnohým pacientom. Na Slovensku bolo doteraz uvedeným liekom liečených 104 pacientov, pričom každý z nich bol poučený tak o prínosoch ako tiež rizikách tejto liečby apodpísal dokument o informovanom súhlase. “Lekári na Slovensku doteraz u pacientov počas liečby nezaznamenali žiadne závažné komplikácie. Konštatujú, že liek zaberá tak pri liečbe hlbokých rán, ako aj pri hojení po amputácii končatiny,” tvrdí ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.Po podozrení, že liek určený na liečbu pri diabetickej nohe môže súvisieť s onkologickým ochorením, rezort liečbu pozastavil. “Zdôrazňujem, že ide o podozrenie v jednom prípade, nie je dokázaná kauzálna súvislosť,“ uviedla v tlačovej správe riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

           

Problém môže byť však v inom.  A keďže Slovensko je štátom s najvyšším počtom investigatívnych novinárov na meter štvorcový,  môžemeveriť a dúfať, že nám  publicisti  RTVS z relácii „Moja diagnóza“, „Občan za dverami“  alebo  „Reportéri“  prinesú  čoskoro pravdivé informácie a súvislosti o probléme. Možno i odpovede na otázky, či rezort zdravotníctva s Tomášom Druckerom v čele vytvoril  dostatočné podmienky pre efektívnu aplikáciu lieku? Či ktosi nenechal lieky v hodnote cca  9 miliónov eur preexspirovať zámerne, z nedbalosti, či kvôli iným prekážkam? Prečo nebola v EU dokončená jeho registrácia? Či sa doviezli už aj nové lieky a ako to všetko súvisí s takmer 15 tisícovým počtom zrejme zbytočných amputácií?Politici totiž nikdy nikoho nevyliečili. Iba ak – z ilúzií. A najväčšie monopoly? V globalizovanom svete majú dostatok prostriedkov aj možností, aby s pomocou korupcie zlikvidovali nežiaducu konkurenciu. A svetom sa potom ústami tárajov rozletí chýr o tom, že liek nebol odskúšaný a že je nebezpečný...

           

Podľa dávneho latinského spisovateľa Publilia Syrusa „Proti nespravodlivosti je jeden jediný liek – zabudnúť“.