Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy - Milan Lažák

V polovici júla došlo v Prahe k strašnej udalosti: dvaja cudzinci počarbali jeden z pilierov Karlovho mosta. Obyvatelia boli rozhorčení a zdesení. Trochu ich pravda uspokojilo to, že polícia páchateľov zadržala priamo pri čine. Hrozia im vraj až tri roky väzenia.

 

Štátnu príslušnosť oboch sprejerov média hneď neoznámili. Pomyslel som si, že zrejme to nebudú Rusi. To by sme sa asi dozvedeli obratom a na druhý deň by sme ich možno vydali do USA, pretože ohrozili národné záujmy tejto krajiny. Všetko zlé predsa prichádza z Východu a všetko dobré zo Západu. Tak sa menia časy a my s nimi.

 

Ale teraz už zase vážne. Mladíci pochádzajú z Nemecka. Dostali podmienečné tresty, peňažité pokuty a nejaký čas nesmú do ČR. Pretože však ich obhajca podal odpor, prípad bude mať ešte pokračovanie.

 

Šírili sa úvahy, či sprej pôjde úplne odstrániť bez toho, že by zanechal trvalé následky. Stislo mi srdce: nebodaj sa nám slávny most nezrúti do Vltavy.

 

Nie, nechcem celú udalosť zľahčovať. Sprejerstvo je nemalý problém, nejednému majiteľovi zostávajú oči pre plač, keď zistí, ako vandali poškodili jeho objekt. Kto chce sprejovať, má na to dnes priestor na povolených miestach.

 

Čo sa týka Karlovho mosta, pamiatkari naplánovali na odstránenie grafitov rozsiahlu akciu, ktorá mala trvať približne dva týždne. Škrt cez rozpočet im ale urobil človek, ktorý svojvoľne, bez súhlasu a povolenia zbavil most nápisu približne za dve hodiny. Netrúfam si zapojiť sa do diskusie, či bol jeho zákrok dostatočne odborný alebo nie. Faktom však zostáva, že ho nikto takouto operáciou nepoveril a že bola teda v rozpore s predpismi.

 

Práve o tie predpisy mi ide. Okrem toho aj o alibizmus. Na všetko dnes človek potrebuje potvrdenie, pečiatku, súhlas, podpis. Všade, na každom kroku a rohu je úradnícky šimeľ. Nejde o to, či a ako niečo vykonám, ale hlavne o to, či mám krytý chrbát, teda či môj postup niekto odobril, či som postupoval presne v súlade s nejakým nariadením. Keby niečo, ja nič, ja nie som na vine, to predpis, výnos, nadriadený. Ty to podpíš, ty rozhodni, ty nes zodpovednosť. Preboha, len nie ja. Urobiť niečo z vlastnej iniciatívy? Kto to schválil, kto vydal povolenie? Že nikto? Tak to bude mať dôsledky, a to veľmi, veľmi vážne. Uplatniť sedliacky rozum? Nevídané, neslýchané. Čo to je? Akým predpisom sa riadi?

 

Vo firme, v ktorej som kedysi pracoval, k tomu, aby sme vedeli, ako máme postupovať, sa vydávali smernice. Najviac sa mi páčila tá, ktorá dostala názov Smernica o smerniciach. Teda pokyn, ako sa majú dané smernice písať a vydávať. Veľmi podnetné. Inšpiroval som sa teda, prihlásil a poukázal som na to, že  nám chýba veľmi dôležitá smernica, a to o vstupe do budovy. Mám do nej vkročiť pravou alebo ľavou nohou? Ako dlho si mám čistiť obuv? Mám ako prvý pozdraviť vrátnika ja alebo naopak? Musím sa na svoje pracovisko pobrať výťahom alebo môžem ísť peši po schodoch?

 

Vynadali mi, že si robím žarty, že zbytočne zdržujem od práce. Pritom ja som to myslel úplne vážne. Napríklad čistenie obuvi. Poriadne tak neurobíš a do budovy zanesieš nečistotu. Mimoriadne musí byť nasadená upratovačka a podlahu vyleštiť. Aké len náklady to znamená pre firmu. A koľko ľudí denne prechádza vchodom, a to dokonca nejednotne, v nerovnakom čase. Upratovačka aby leštila a leštila. Ostatne, čo chápať pod spojením „poriadne vyčistiť“? Prirodzene to, že tak budeš robiť  po stanovený čas a určeným spôsobom. Máme to presne popísané? Nie prosím. Ako teda chceme znižovať náklady na upratovačky?

 

Náš život je stále viac a viac zväzovaný byrokraciou. Ľudia sa v noci zobúdzajú spotení. Nezabudol som preboha na niečo, neporušil som nejaký predpis? Známy si chcel otvoriť obchod, keď však zistil, koľko k tomu potrebuje pečiatok, vzdal to. Ja som premýšľal, že sa presťahujem, ale to len dovtedy, kým mi povedali, aké úrady musím v tejto súvislosti obehnúť. Klesá počet ľudí, ktorí sú ochotní pôsobiť  v miestnej samospráve. Nečudo, keď na takých funkcionárov neustále vyťahujú, že vraj niečo nedodržali, porušili, zabudli na ten a ten článok nariadenia, nespomenuli si, že daná smernica bola nahradená inou. Veľká väčšina trestných oznámení sa ukáže ako neodôvodnená, ale aký to má vplyv na život dotyčného a jeho rodiny?  

 

Podľa samozvaného ochrancu Karlovho mosta, by pri neskoršom odstránení nápisu hrozilo, že farba sa nebude dať len tak ľahko zmyť. Možno áno, možno nie, nie som odborník. Pre niekoho je ale podstatné, že postupoval svojvoľne, bez oprávnenia. Aby ste ma dobre rozumeli, nevolám po odstránení predpisov. Božechráň. Len po znížení administratívy a byrokracie. Ostatne bez predpisov by nebola disciplína. A predsa už dobrý vojak Švejk v nesmrteľnom diele Jaroslava Haška naznačil strašnú vidinu: park, a v ňom na každom strome jeden vojak bez disciplíny. Z toho som mal vždy najväčší strach, dodal.