Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Pohľad od Vltavy – Milan Lažák
Zrejme poznáte americký film Po čom ženy túžia. Nie som filmový kritik, kvalitu si hodnotiť nedovolím, ale v každom prípade ide o dielo finančne veľmi úspešné. A ako hovorí klasik, o peniaze ide až v prvom rade.
Pochopiteľne, že existujú aj snímky o mužských predstavách. Každý máme predsa svoje túžby, niekedy je len problém naplniť ich. Všimol som si však, že zo stránok novín a časopisov v poslednom čase sny akosi ustúpili do pozadia a vystriedali ich starosti. Preč sú tie časy, keď človek z ľudu najviac myslel na domček so záhradou, cestovanie či zábavu. Dnes sa zaoberá hlavne tým, ako vyjsť zo svojho príjmu, ako zaplatiť neustále rastúce poplatky.
Veru tak, časy sa menia, tentoraz nie k lepšiemu. Čítal som, že najväčšie obavy z budúcnosti majú z obyvateľov štátov Európskej únie (EÚ) Česi. Neviem, či táto informácia zodpovedá skutočnosti, ani to, ako sa veľkosť obáv meria. V každom prípade jeden z prieskumov ukázal, že v krajine, ktorou tečie strieborne penivá Vltava, majú ľudia strach predovšetkým zo súčasných vysokých cien a ďalšieho zdražovania. Na ďalšom mieste je zastavenie dodávok plynu a iných surovín, nasleduje hrozba vojnového konfliktu.
Spomenul som si v tejto súvislosti na minulé prieskumy, keď Čechov trápili hlavne ceny nových bytov, korupcia alebo byrokracia. Teraz im ide hlavne o uspokojenie základných životných potrieb. Časť ľudí predtým vyjadrovala aj obavu z hlupákov. Nuž je možné, že ich podiel sa prudko znížil, ale pravdepodobnejšie je to, že teraz máme iné hlavné starosti, ako takýmto spôsobom kvalifikovať niektorých svojich blížnych. Tie starosti majú veru reálny základ. Veď medziročná inflácia činila v ČR v septembri 2022 18 percent. Ceny energií a palív stúpli za rovnaké obdobie o takmer 49 percent.
Tou výškou inflácie je ČR vysoko nad priemerom v EÚ (Slovensko je na tom lepšie – „iba“ 14,2 percenta). Len z dôvodu rastu cien energií prišla česká domácnosť medzi júnom 2022 a 2021 v priemere o takmer 24 000 korún svojho disponibilného príjmu. Strata pochopiteľne najviac dolieha na neúplne rodiny a na penzistov.
Oko človeka potešia veľkopredajne, ktoré hýria bohatou ponukou. Zrazu však máte pocit, že nákupný vozík, hoci ešte prázdny, sotva utiahnete, a pretierate si oči, či vás neklamú. Veď v septembri tohto roka bola múka oproti rovnakému mesiacu vlaňajška drahšia o vyše 60 percent, mäso takmer o 24 percent, mlieko, syr a vajíčka o viac ako štvrtinu. A tak peňaženka sa ti po nákupe síce vyprázdnila, ale vo vozíku sa ti smutne krčí podstatne menej potravín ako v nedávnej minulosti.
Človeka príliš neuspokojí, keď počuje, že v okolitých krajinách majú tiež svoje ekonomické problémy. Česká vláda sa tie domáce snaží riešiť, aj keď nechýba kritika, že neskoro a nedostatočne. Nuž ale máme vládu, ktorú sme si zvolili a ktorá postupuje v rámci svojich schopností. Akéže sú, teda tie schopnosti?
Jeden z príkladov: situácia na Úrade práce ČR. Pracovníci jeho odbočiek sú pod obrovským tlakom, pretože okrem bežnej agendy riešia humanitárne dávky pre utečencov z Ukrajiny, jednorazové príspevky na deti, žiadosti o pomoc v súvislosti s bývaním. Úrad zápasí aj so značným nedostatkom zamestnancov, a tak do Prahy dochádzajú pomáhať úradníci z iných regiónov. Fronty i tak narastajú, počty nespokojencov, ba často zúfalcov sa zvyšujú.
Aj v tomto prípade sotvakomu pomôže konštatovanie, že predchádzajúce vlády zanedbali digitalizáciu v danej oblasti. Problémy sa dostali tak ďaleko, že vraj môže dôjsť až ku kolapsu výplaty sociálnych dávok. Pritom sa dá predpokladať, že pre rast cien energií sa na Úrad práce bude obracať ešte viac rodín ako doteraz. Ak včas príspevky nedostanú, porastú im penále za nezaplatené zálohy a hrozí im strata bývania.
Za tejto situácie rozpačito vyznievajú výzvy príslušného ministra, aby sa ľudia nebáli žiadať o pomoc. Príklad iný: nejasnosti okolo dane z mimoriadnych ziskov pre energetické firmy, banky a petrochemické spoločnosti. Chaotické vyjadrenia, ktoré zazneli z vládnej koalície, pripravili na burze niektoré firmy o miliardy korún.
Keby takto postupovala bývalá vláda na čele s A. Babišom, to by bola pochúťka pre vtedajšiu opozíciu. Ale teraz akoby sa nič nestalo, pokračujeme, ide sa ďalej.
Nech sú už príčiny dnešných hospodárskych problémov akékoľvek (vojna na Ukrajine, zmeny v období pandémií i po nej atď.), nezabúdajme na to, že v ekonomikách sa striedajú rôzne fázy. V rámci nich poznáme nielen konjunktúru, ale napríklad aj krízu. Nie vždy svieti slnko a skvelé plány niekedy narazia na realitu. Papier (počítač) znesie takmer všetko a staré plány sa jednoducho vyhodia. Inak je to s realitou. Tá tvrdo dopadá na občanov, ktorí si každý mesiac lámu hlavu nad tým, ako skrotiť svoje výdaje, pričom dúfajú, že zajtra nebude ešte horšie.