Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

V závere minulého týždňa som bol v servise, kde mi na aute prehodili zimné pneumatiky na letné. Bežná, rutinná záležitosť? Inokedy určite, ale v dobe koronavírusovej dobrodružstvo. Že prečo? Ako dôchodca mám predsa byť doma, nevychádzať von. Toto odporučenie som však porušil už viac razy. Musel som na poštu, zásielky sa nedopravujú až do bytu. Ešte v začiatkoch pandémie som si chcel objednať lieky cez online lekáreň. Ako na potvoru, práve tie, čo som potreboval, nemali. Poď ho teda do ulíc. Aj internetový obchod s potravinami sa proti mne sprisahal: momentálne vypredané, odpovedal mi niektoré položky sortimentu. Voľky-nevoľky som sa vybral do obchodu.

 

So záujmom som si pozrel zábery z veľkonočnej šibačky nášho predstaviteľa okorenené výzvou Zostaňte doma. Lenže pre neho ten domov znamená rodinné sídlo so záhradou. Napodiv nie všetci postarší ľudia v ČR takým disponujú. Tráviť dni medzi stenami panelákového bytu je o niečom inom.

Takto by sa dalo pokračovať. Mám zostať doma, ale zdravotníci varujú: nezabúdajte kvôli pandémii na liečenie svojich chorôb. Takže sa mám vydať na polikliniku? Známy český hudobník nedávno zomrel preto, že z obáv pred koronavírusom nenavštívil zubného lekára, čo viedlo až k sepse organizmu.  

 

Klepete si na čelo, pneumatiky sú ti dôležitejšie ako život? Ako dlho som však s výmenou mal ešte čakať? Mesiac, dva, až do budúcej jari? Kedy pandémia skončí, kedy sa vrátia tie staré zlaté dobré časy, na ktoré sme ešte pred nedávnom tak nadávali? Práve neistota čo bude, značne pôsobí na psychiku obyvateľstva. Počúvam, že čo tam terajšia pandémia, na chrípku umiera predsa oveľa viac ľudí. Ale keď sa proti chrípke dáte očkovať, je podľa odborníkov predsa len menšia pravdepodobnosť, že zomriete. Liek alebo očkovaciu látku proti koronavírusu bohužiaľ zatiaľ nevymysleli. Časté umývanie rúk, nosenie rúška, dodržovanie bezpečnej vzdialenosti sú určite nutné, ale či aj postačujúce opatrenia? 

 

Vpravo korovanvírus, vľavo koronavírus, všade koronavírus. Človeku sa niekedy už ani nechce o pandémii čítať a počúvať, nieto ešte písať. Ktorá téma je ale aktuálnejšia? Či chceme alebo nie, žijeme v dobe koronavírusovej. S ňou súvisia aj tieto dni, ktoré by sa v ČR dali nadpísať Hurá do obchodov. Ešte pred Veľkou nocou sa otvorili hobby markety a ľudia ich vzali útokom. Každý chce sadiť, siať, majstrovať, opravovať. Česká vláda schválila orientačný plán na otváranie obchodov a uvoľňovanie ďalších činností. Má päť etáp, a to až do 8. júna. Už v pondelok 20. apríla sa tak otvorili napríklad prevádzky remeselníkov, farmárske trhy, autosalóny. S určitými obmedzeniami môžu vonku trénovať aj profesionálni športovci atď.

 

Slovensko k takémuto uvoľňovaniu zatiaľ nepristúpilo. Ktorá cesta je lepšia? To sa ukáže až na konci, keď terajšiu pandémiu prekonáme a bude čas bilancovať a hodnotiť, prijímať závery pre budúcnosť. Lenže kedy to bude? O mesiac, o dva, o rok, alebo po ešte dlhšej dobe? Nikto to nevie, nikto to spoľahlivo nedokáže určiť.

 

Aký bude svet po koronavíruse? Zjednodušene povedané, sú dva druhy úvah: svet bude úplne iný alebo všetko sa vráti do starých zabehaných koľají. Nuž najskôr musíme dnešnú krízu prekonať. O pandémii vieme stále málo, naďalej trvá a predsa sa v niektorých štátoch snažia postupne vracať do bežného života, „do normálu“. V tejto súvislosti sa natíska otázka, dokedy  možno žiť „v nenormále“?

 

Kladiem si aj otázku, ako je to možné, že našu údajne vyspelú civilizáciu stretol koronavírus natoľko nepripravenú? Samozrejme, že existujú teraz proroci, ktorí to predpovedali, mudrci, ktorí to očakávali, ďalší, čo to tušili.  K tomu len toľko, že k mojim ušiam sa ich predpovede nedostali. Zrejme ani k oveľa kompetentnejším, inak by (možno) prijali nejaké preventívne opatrenia. Lenže napríklad aké? Prikázali by nám nosiť rúška ešte pred objavením sa pandémie? Nariadili by preventívne karantény, deťom zakázali chodiť do škôl? Niektoré vlády sa predsa nečinne prizerali, keď koronavírus bol už v ich chotároch.

 

Do pozadia dnes ustúpili budúce dôsledky ešte včera hlavných hrozieb: ozónová diera, dieselové motory a vôbec znečistenie životného prostredia. Starali sme sa o to, čo bude po nás, v akom stave zanecháme planétu budúcim generáciám. Akosi sme zabudli na to, že aby bola budúcnosť, musí byť najskôr prítomnosť.

Ten, kto leží v ťažkom stave s koronavírusom v nemocnici, sotva premýšľa o tom, kedy sa uvoľnia opatrenia, aké auto si kúpi alebo kde strávi budúci rok dovolenku. Nežijem na Slovensku, opatrenia v krajine sledujem len z diaľky. Prostredníctvom internetu a televízie sledujem ale situáciu aj v iných štátoch. Mám taký dojem, že v SR venujú oveľa väčšiu pozornosť napríklad dôchodcom v domovoch pre seniorov. Možno trochu oneskorene, ale predsa. V niektorých iných štátoch akoby sa údaje o mŕtvych zmenili len na čísla v štatistikách.

 

V čase dnešnej pandémie ľudia vo zvýšenej miere očakávajú, čo povie vláda, aké opatrenia prijme. Posudzujú predovšetkým jej kroky, schvaľujú ich alebo s nimi nesúhlasia. Vláda je podstatne viac v popredí, opozícia v úzadí. To samozrejme opoziční politici ťažko nesú. Ak by len súhlasili s krokmi vlády, hnali by vodu na jej mlyn. Kritizovať je sväté právo opozície. A tak počujeme, čo sa malo urobiť inak, skôr, viac, menej, rýchlejšie, pomalšie atď. Čo by tá a oná opozičná strana urobila lepšie. Ako by prijala tvrdšie opatrenia alebo naopak, reštrikcie zmiernila. Parlamenty naďalej fungujú, ale ľudia zapínajú televízory a čítajú texty na internete  hlavne preto, aby sa dozvedeli najaktuálnejšie správy o koronavíruse a aké kroky sa urobili.

 

Vláda má podstatne väčší priestor ako inokedy, obyvateľstvo ju podstatne viac počúva. Ak raz, daj Boh, pandémia skončí, príde vyúčtovanie. Opozícia poukáže na chyby, ale vládnuci budú mať mocnú obhajobu: čo ste urobili vy, opozičníci, pre zlepšenie situácie? Že ste navrhovali, varovali, upozorňovali? No a? Prispelo to k zlepšeniu situácie? Naše vládne kroky neboli stranícke. My sme postupovali podľa rád virológov, oni viedli naše kroky. Mali sme podľa vás radšej postupovať neodborne?

 

Úspech boja proti koronavírusu  prinesie z politického hľadiska body vláde. Neúspech by nahrával opozícii. Môže si však dnes niekto priať neúspech? Teda viac nakazených, väčší kolaps ekonomiky, viac mŕtvych?  Nahlas určite nie. A názory, že pandémia je vlastne dobrá, že ľudstvo omladne, zostanú len silní jedinci, znížia sa náklady na zdravotníctvo a sociálne služby patria do kategórie, ktoré pripomínajú jedno z najtemnejších období v dejinách. Prajme si teda úspech. A dúfajme, že sa ho dožijeme.