Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Priebeh parlamentných volieb na Slovensku a ich výsledky boli v závere minulého týždňa v centre pozornosti českých oznamovacích prostriedkov. Televízna stanica ČT 1 im poskytla značný priestor v svojej hlavnej spravodajskej relácii v sobotu 29. februára večer, rovnako ako napríklad televízia Nova. Od neskorého večera sa voľbami zaoberal špeciálny program ČT 24 - spravodajského kanálu  Českej televízie.

           

Ranné správy v nedeľu 1. marca medzi hlavnými informáciami oznamovali víťazstvo I. Matoviča. Poukazovali na historický prepad strany Smer-sociálna demokracia a koniec éry R. Fica. Zamýšľali sa aj nad tým, ktoré subjekty vytvoria budúci vládnu koalíciu a upozorňovali na to, že v Národnej rade SR nebude mať zastúpenie maďarská menšina.

 

Víťazovi volieb blahoželali prezident i premiér ČR, pričom A. Babiš označil predvolebnú kampaň OĽANO za skvelú.

 

Opozícia v Českej republike uvítala výsledky volieb. Jej zástupcovia vyzdvihovali, že občania v SR hlasovali pre zmenu, že ukázali, že zmena je možná. Smer bol podľa nich odstavený, Slováci chcú skončiť s mafiou. Víťazstvo I. Matoviča sa označuje za senzačné.  Fico a jeho blízki si privatizovali štát, ich systém bol založený na korupcii a klientelizme. Nevládni predstavitelia súčasne vyslovili nádej, že večná nie je ani dominancia A. Babiša v ČR.

 

V ČR v prvých ohlasoch poukazovali aj na skutočnosť, že výsledky M. Kotlebu boli oproti pôvodným predpokladom podstatne horšie. Na druhej strane sa iba okrajovo zaoberali neúspechom koalície PS/Spolu.

 

Pisateľ týchto riadkov sleduje dianie na Slovensku len z diaľky, nie je na mieste činu. Navzdory tomu si ale dovolí napísať svoj názor. Javí sa mu to tak, že skutočne tvrdú, ofenzívnu predvolebnú kampaň viedol iba I. Matovič. A tí ostatní? Niečo v štýle Máme predsa skvelý program. Stačí, keď si ho ty volič prečítaš, a potom prirodzene budeš hlasovať  za našu stranu či hnutie. Doteraz najsilnejšia strana? Nuda, únava z vládnutia. Ak si niekto sťažoval, že pri voľbách rozhodovali emócie, tak by mal vedieť, že ľudia sa rozhodujú predovšetkým na základe emócií.

 

Zmeny väčšinou nemáme radi, obávame sa ich. Ale Slovensko sa pre ne rozhodlo a zmena pri kormidle môže byť osožná. Nové pohľady, iné prístupy, čerstvý vietor. Voľbami však nič nekončí, skôr všetko začína. Až ďalšie dni a udalosti ukážu, či sa nádeje splnia. Aj to, či šlo skutočne o historickú križovatku. Nikto nevieme, čo bude zajtra. Ľudia a štáty sa môžu ocitnúť v ťažších situáciách ako sú križovatky. Napríklad v takej slepej uličke.

 

Čím väčšie sú nádeje, tým trpkejšie môžu byť sklamania. S poukazovaním na doterajšie neprávosti, len s vymedzovaním sa proti doteraz vládnucim nemožno dlho vystačiť.   Potrebné sú konkrétne činy a opatrenia, ktoré povedú k zlepšeniam. Ako štátnik je I. Matovič zatiaľ nepopísaný list. V zahraničí ho málo poznajú, dohadujú sa, aká bude jeho hospodárska politika, postoje k medzinárodným otázkam, ako bude postupovať na domácej scéne. Ako sa mu podarí uriadiť plánovanú koalíciu i rôzne prúdy vo vlastnom hnutí.  

 

Akosi sme si privykli na mafie, korupciu, nespravodlivosť. Ako na bremeno, ktoré musíme nosiť a nemôžeme sa ho zbaviť. Ako na zlú, nepríjemnú, ale nevyhnutnú súčasť našich životov. Ak sa predpokladanej vláde  I. Matoviča podarí toto bremeno odstrániť alebo aspoň podstatne znížiť, bude Slovensko príkladom nielen pre okolité štáty. Ale líder OĽANO to nemôže zvládnuť sám. Potrebuje spojencov a predovšetkým aktívnu účasť občanov.

 

Podľa jedných českých novín je I. Matovič milionárom. Koľko len bohatých chce dnes zlepšiť život svojich spoluobčanov.  Príslovie Sýty hladnému neverí už zrejme neplatí. Zaujímavé.

 

Komentáre v ČR upozorňovali aj na neskúsenosť I. Matoviča, jeho niekedy nevyspytateľné chovanie. V rozhovore, ktorý poskytol Českej televízii 1. marca však z tohto hľadiska príjemne prekvapil. Ďalšie dni ukážu či bude prekvapovať príjemne i naďalej, či dokáže splniť to, čo si od neho ľudia sľubujú.

 

Ešte dodatok. Aby som to so záujmom v ČR o slovenské voľby nepreháňal: v nedeľu 1. marca odpoludnia všetky ostatné témy jednoznačne valcovali prvé prípady nákazy koronavírusom v krajine.