Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad z Prahy – Milan Lažák

V Prahe sme mali v minulých dňoch veľké oslavy, v rámci ktorých sme si pripomínali 20. výročie vstupu Česka do Európskej únie (EÚ). Prišla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, bol aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmaier. Nezišli sa takto po prvý raz. Veď spoločne boli mnoho rokov členmi vlád kancelárky SRN Angely Merkelovej. Že kto to bol?

 

Prepáčte, zabudol som, že málokto upadá rýchlejšie do zabudnutia ako včerajší politik. Nuž pani Merkelová bola dáma, ktorá sa na konci augusta 2015 preslávila výrokom Zvládneme to. To ako nával utečencov do Nemecka. Zostávali len odpovede na také vedľajšie otázky, že kto to zvládne a ako. Boli vtedy v Európe ľudia, ktorí si dovolili nad jej výrokom a postupom krútiť (záporne) hlavou. Dôsledky kancelárkinej veľkorysosti pociťujú Nemci dnes a denne. Otázka je, či podobný scenár nečaká aj nás.

 

Nepostrehol som, žeby sa teraz niekto v Prahe o pani Merkelovej zmienil. Pritom svojho času to bola vraj najmocnejšia žena v Európe. V skutočnosti mocná bola jej funkcia. Preč je tá, zmizla aj moc.

 

Ale venujme sa radšej radostnému dnešku. Pani Leyenová prednedávnom vyhlásila, že ČR spolu s ďalšími deviatimi krajinami, ktoré sa v roku 2004 pripojili k EÚ, zažila skutočný ekonomický zázrak. Podložila to aj faktami. Naše ekonomiky zažili veľký rast. Poľnohospodárska produkcia sa strojnásobila, miera nezamestnanosti sa zmenšila o polovinu.

 

Tieto údaje som si neoveroval, ale nemám dôvod pani predsedníčke neveriť. Veď vyštudovala aj ekonómiu, je teda odborníčka. Len neviem, či daná veda pozná pojem hospodársky zázrak. Čo vlastne znamená, ako ho definovať? Zázrak býva predsa spojený s nadprirodzenými silami. Úspech v ekonomike so správnou politikou v tejto oblasti a s tvrdou prácou.  Ale prosím, pani Leyenová pozná pojem z Nemecka. Tam kedysi hovorili o hospodárskom zázraku. Teraz ho už dosť dlho nemajú.

 

Nebudem sa na tomto mieste zaoberať významom EÚ a jej prínosmi, otázkami či je dostatočne pružná, či má byť viac federáciou alebo konfederáciou atď. Na to sú ľudia oveľa povolanejší a rozhľadenejší. Pre mňa je totiž Brusel príliš vysoko a ďaleko. Riešim dennú realitu, svoje obyčajné problémy.  

 

Napríklad takú poľnohospodársku produkciu. Je skvelé ako vzrástla. Roľníci  po celej Európe možno momentálne protestujú v záujme toho, aby sa zvýšila ešte viac. Lenže kto bude odoberať ich výrobky? Napríklad ja by som svoju spotrebu v tomto sortimente určite rozšíril,  ale tie ceny. A tak pulty, ktoré ponúkajú niektoré druhy ovocia a zeleniny obchádzam veľkým oblúkom. Paradajky a papriky, čo vás vyrábajú zo zlata?  

 

Teším sa aj z toho, že takmer každý kto chce pracovať môže, veď voľných miest je dostatok. Len keby tie platy boli v ČR vyššie. Ale o nich pani Leyenová nehovorila. Ak sa nemýlim, tak priemerná ročná mzda u nás nedosahuje ani zďaleka výšku jej mesačného platu. Ale uznávam, že má veľkú zodpovednosť. Sú aj vyššie príjmy. Čo napríklad takí futbalisti? 

 

Vždy som sa divil, prečo niektorí lekári nevykonávajú svoje povolanie. Ich štúdium niečo stálo a je veľmi náročné, chceli zachraňovať zdravie ľudí. Pretože, či viete alebo nie, pani Leyenová vyštudovala aj medicínu. Pravda, vo svojej terajšej funkcii nezachraňuje iba  jednotlivých ľudí, na jej ramenách predsa spočíva zdravie celej Európy. Je to síce nezdvorilé, ale napíšem to: vzhľadom na vek a počet potomkov by vlastne mohla byť už v dôchodku. Ona však chce obetavo pracovať ďalej a znovu kandiduje na svoju doterajšiu funkciu. Inak však všetka česť: pri jej siedmich deťoch obdivuhodná kariéra.  

 

Prečítal som si, že priemerný Čech od vstupu do EÚ zbohatol o 40 percent. Verím tomu, veď sám som sa stal majiteľom bytu v Prahe. Závidíte, čo? Len si dovolím dodať, že je to byt vo viac ako 40ročnom panelovom dome. Kedysi sme si ho kúpili, pretože inak by nás vysťahovali. Že kam? Napríklad na ulicu. Vďaka tomuto môjmu blahobytu mi teraz oproti minulému roku  zvýšili daň z nehnuteľnosti za predmetný byt o 75 percent! Média tvrdia, že inflácia klesá. Jasné, že im verím. Len možno má niekto trochu problémy s matematikou.   

Či EÚ naplňuje  moje očakávania? Nesprávna otázka. Predovšetkým ja sa musím samého seba opýtať, či som splnil očakávania únie. Ako občan ČR som súčasne predsa občanom EÚ. Čaká sa odo mňa i to, že budem dodržiavať právne prepisy. Splním poslušne aj príkaz zaplatiť daň za svoj majetok.

 

Domnievam sa, že nemá význam spochybňovať EÚ. V Prahe som si vypočul slávnostné prejavy a tešil som sa z našich úspechov. Únia je realitou, a preto je potrebné pracovať na zdokonalení jej fungovania. Ako to robia naši zástupcovia, ktorých si onedlho budeme znovu voliť do Európskeho parlamentu. Zlomyseľníci niekedy tvrdia, že v Štrasburgu zasadajú odstavení politici. Za tie platy, čo dostávajú, by som sa aj ja rád nechal takto odstaviť. Nezávidím im príjmy, ale o niečo viac by som prial sebe. Stačilo by v korunách.