Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Časť českých politikov a médií prejavuje v poslednom čase dojemnú starostlivosť o vývoj na Slovensku. Až sa zdá, že sused im leží viac na srdci ako rodný kraj pod horou Říp. Prosím, proti gustu žiaden dišputát. Len mi vadí niekedy mentorský, zhovievavý postoj: „No jo, mladší bratr, nedivme se.“

 

Široko omieľanou otázkou bolo zrušenie špeciálnej prokuratúry. V Čechách takúto inštitúciu nemáme. Neviem či nám chýba alebo nie, že však v SR už neexistuje, je podľa niektorých  tunajších komentárov takmer katastrofa. Teraz je zase na programe verejnoprávny rozhlas a televízia na Slovensku.

 

Jedno staré porekadlo hovorí Zameť si pred vlastným prahom. Lenže pri vytrvalom  poukazovaní na cudzie problémy si domáci občan skôr alebo neskôr vydýchne: Ako dobre, že žijem v povodí Vltavy. Pozrite sa, aká je na tom Slovensku hrozná situácia, povie si Pepa a spakruky si v krčme utrie penu od piva. Chvalabohu, že sme sa rozdelili. Veru tak, prisvedčí mu Honza. A k tomu tie medvede. Ešteže máme hranicu, inak by sa špacírovali aj v našich mestách.

 

Odvracia sa pozornosť od skutočných problémov, predovšetkým tých hospodárskych, od neplnenia sľubov terajšej českej vlády. Zámienkou pre časť nedávneho mimoriadneho rokovania Poslaneckej snemovne sa stala žiadosť bývalého premiéra Andreja Babiša, ktorý chcel údajne citlivé informácie o jednom z ministrov. Že pred voľbami niektorí politici z teraz vládnucich strán zneužívali pre svoje zámery syna vtedajšieho predsedu vlády, sa iniciátori  schôdze akosi zabudli zmieniť.

 

Daný minister sa vyjadril tak, že Babiš začína byť bezpečnostným ohrozením Česka. Opozičný vodca ale vzal svojim protivníkov vietor z plachát tým, že vyhlásil, že diskusia o vystúpení z NATO a Európskej únie je pre jeho hnutie neprijateľná. Podporil aj obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny včítane Krymu. Dodal, že na rozdiel od vlády si myslí, že cestou k tomu nie je rozpútanie tretej svetovej vojny.

 

Nevadí, Babiš je i tak pre českého premiéra Fialu bezpečnostné riziko. Prečo, to som nepochopil. Ale zrejme mám dlhé vedenie.  Čítal som, že v ČR sa organizuje súťaž Krátke vedenie. V nej by som určite neuspel. Aj keď útechou mi je, že pojem dlhé vedenie nemá v elektrotechnike hanlivý význam. 

 

Pred krátkym časom sme mali v Prahe aj iné významné rokovania. Na schôdzi premiérov  Vyšehradskej skupiny som síce nebol, ale z toho, čo som videl, počul a čítal v médiách, boli priamo cítiť nezhody medzi Ficom a Orbánom na jednej strane a Fialom a Tuskom na druhej. Niektorí po tomto stretnutí vyčítali premiérovi ČR nedostatočnú razantnosť, a tak prišla oprava: česká vláda nepovažuje za vhodné, aby sa v budúcich týždňoch či mesiacoch uskutočnili česko-slovenské medzivládne konzultácie. Odôvodnila to výraznými rozdielmi v názoroch na kľúčové otázky zahraničnej politiky.

 

Prosím, nijaké také konzultácie nie sú povinné. Domnievam sa však, že práve pri odlišných postojoch je dôležité sa spolu rozprávať. Načo sú zasadania, na ktorých sa obe strany len vzájomne potľapkávajú po pleci a pochvaľujú si úplnú zhodu v postojoch?

 

Dôležití ľudia boli v Prahe aj pri príležitosti nedávneho 25. výročia vstupu Česka do NATO. Prišiel Bill Clinton, za prezidentovania ktorého sme sa členmi paktu stali. Niektorí komentátori sa rozplývali nad tým, ako dobre vyzerá a že sa vôbec nezmenil. Nasadil som si okuliare a zrejme vďaka nim som si všimol, že to nie je úplne pravda. Prírodné zákony platia dokonca aj pre prezidentov USA.

 

Keď už sme pri roku 1999, tak si pripomeňme, že Clinton stál v čele USA aj v čase, keď NATO „humanitárne bombardovalo“ srbské ciele. Veru, aj táto udalosť má svoje 25. výročie. Miloš Zeman, ktorý stál v čele českej vlády, vtedy tieto útoky odsúhlasil. Teraz znovu uznal, že to bola chyba.

 

Spomínané teraz sa konalo pri nedávnom spoločnom vystúpení bývalých prezidentov Václava Klausa a M. Zemana v televízii. Od Klausa sme sa dozvedeli, že NATO sú vlastne USA. Aké to sklamanie. My, prostí občania ČR, sme sa domnievali, že náš pán prezident má v aliancii rovnaké slovo ako ten americký.  

 

Je známe, že obaja niekdajší českí prezidenti majú v niektorých ťažiskových otázkach iné názory ako terajšia vláda. Klaus sa vyjadril, že vojnu na Ukrajine je potrebné čo najrýchlejšie ukončiť, Zeman poukázal na potrebu prímeria. Nevyhodnotí oboch česká vláda ako bezpečnostné riziko? Nezastaví to ich nádejnú, mladú, úspešne sa rozvíjajúcu kariéru?

 

Klaus i Zeman majú vplyv na verejnú mienku. Je však tá dôležitá? Vyhrali sme voľby, máme absolútnu väčšinu v parlamente a len to sa počíta. 

 

Čítam po sebe, čo som napísal. Preboha, veď ja som zabudol ešte na jednu návštevu. Bol u nás francúzsky prezident Macron. Človek, ktorý rád ukazuje svaly v svetovej a európskej politike. Nedokáže si však poradiť ani na parížskych predmestiach. Inak samozrejme Macronovi nič zlého neprajem. Naopak. Dúfam, že mu dobre vyjde aspoň olympiáda v Paríži.