Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

 

Na Ukrajine je vojna, Grécko, Slovinsko aj Čína zápasia s dôsledkami prírodných katastrof, v USA žalujú bývalého prezidenta D. Trumpa. Udalosti, ktoré vyvolávajú vo svete pozornosť. Aj my v Česku máme svoje. Niektoré sú zdanlivo vedľajšie, ba dá sa povedať, že uhorkové, ale predsa len dôležité. Odvracajú totiž pozornosť od tých ťažiskových, kľúčových pre náš dnešný a azda aj zajtrajší život.

 

Ale k veci. Nielen bulvárna tlač sa v minulých dňoch rozpisovala o prípade námestníka ministra vnútra. Teda medzitým už bývalého, pretože podal demisiu a vzdal sa aj funkcií vo svojej strane. O čo šlo? Len o klasický trojuholník manžel-manželka-milenka. Tá naposledy menovaná bola súčasne aj podriadenou včerajšieho námestníka. Všetky tri osoby sa zišli zrejme v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Došlo k nejakej fyzickej výmene názorov, ale neviem to určite, nebol som prítomný.

 

Poviete si, banálna záležitosť. Ale súboja v trojuholníku sa vďačne chytili média a náležite ho rozpitvali.  Veď prečo stále len písať o ťažkostiach, schodku štátneho rozpočtu, o tom, že dôchodcovia si žijú nad pomery a že sa nám nejako nedarí dobehnúť priateľov na západ od českých hraníc. Jedného príjemne pošteklí, že aj vo vyšších kruhoch majú obyčajné problémy. Iný sa rozhorčuje, že vysoký štátny úradník má čas i na milenku. Ďalší hodí rukou: Neviem, čo so svojou krásavicou, ešte tak riešiť cudzie. V každom prípade, téma je na svete a v práci, prípadne na dovolenke je o čom baviť sa, diskutovať, prichádzať s námetmi.

         

Máme v týchto dňoch aj inú dôležitú otázku. Objavila sa fotografia primátorky Brna vo chvíli, keď údajne konzumovala akýsi biely prášok. Je fotografia pravá alebo nie? Šlo o drogu? Ak áno, je súkromnou vecou funkcionárky, čo robí vo voľnom čase? Prosím, fantázii sa medze nekladú, počet otázok môžete ešte rozšíriť.

 

Ak by som vychádzal z niektorých televíznych správ, ide o problém, ktorý hýbe nielen Brnom, ale celou krajinou. Čo sa týka problematiky štátnej, mňa však v poslednom čase viac zaujímal rast cien pohonných hmôt. V Brne síce nežijem, ale pri návštevách v tomto meste som si všimol hlavne permanentne rozkopané ulice.

 

Teraz trochu vážnejšie. Keď sme už pri stavebníctve, napadá mi iná téma, ktorá zaujala verejnosť. Bohužiaľ nie je len sezónna, v tomto prípade letná, ale potiahne sa i do ďalších ročných období. A nie je ani okrajová. Nejde o nič iného, ako o našu slávnu diaľnicu D1. Slovákom ju predstavovať nemusím, hlavne úsek medzi Prahou a Brnom mnohí dobre poznajú. Vodiči sa prirodzene ponáhľajú do cieľa svojej cesty, veľmi často  však postávajú v nekonečných frontoch.

 

Modernizácia tejto najstaršej a najdlhšej diaľnice v Česku sa tiahla roky a optimisti sa po jej ukončení tešili na plynulé cestovanie. Pesimisti poukazovali nato, že k skutočnému zlepšeniu situácie by bolo potrebné vybudovať na D1 v oboch smeroch a v celej dĺžke tretí pruh, prípadne dokončiť druhú diaľnicu naprieč krajinou. Ostatne, rekonštrukcia sa skončila tak, že sa vlastne neskončila. Aktuálni účastníci premávky pri výjazde z Prahy alebo pri príchode do hlavného mesta, aj tí v okolí Brna, by mohli rozprávať.

 

No prosím, zase to Brno. Ako naschvál. Akoby niekomu vadilo, že aktuálny premiér ČR je z tohto mesta a určite len náhodou pribúdajú vo vysokých funkciách ľudia z moravskej metropoly.

 

Štvrtá téma zrejme tiež nebude len sezónna. Otvorím ju prebiehajúcimi majstrovstvami sveta vo futbale žien. Možno sa podivíte: prečo zrazu šport v tomto článku? Vyčkajte, prosím, aj keď vo futbale budem ešte niekoľko riadkov pokračovať.

 

Výber NSR vypadol na spomínanej súťaži, ktorá sa odohráva v Austrálii a na Novom Zélande, už v skupine. Len niekoľko dní predtým som zaznamenal obrovské nemecké sebavedomie. Navzdory tomu, že NSR v poslednom prípravnom zápase prehrala na domácej pôde, pasovali ju tam veľmi často za favorita na zlatú medailu.

 

O to väčšie bolo sklamanie. Nemci nechápu. Po mužskej futbalovej reprezentácii zlyhala aj tá ženská. Majstri sveta a okolia zrazu nie sú majstrami. Skúma sa, analyzuje, hľadajú sa príčiny. V roku 1954 vtedajšia NSR (muži) prekvapujúco zvíťazila na svetovom šampionáte vo futbale. Nechýbajú názory, že tento triumf podstatne zvýšil dôveru ľudí vo vlastné sily a naštartoval neskorší hospodársky zázrak.

 

Nemecká ekonomika teraz však stagnuje, motor európskeho hospodárstva hapruje. Média v krajine bijú na poplach. Nejde len o aktuálne ukazovatele, ale poukazuje sa na hlbšie dôvody problémov. Na vysoké náklady, zaostávanie v digitalizácii a vôbec v nových technológiách, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, veľkú byrokraciu atď.

 

Čo nás je do toho? Nuž veľa, pretože previazanosť českého a nemeckého hospodárstva je značná. Do NSR smeruje približne tretina českého exportu. Významné sú napríklad dodávky pre nemecké automobilky, ktoré majú momentálne nemalé problémy. Na druhej strane sa znižuje príťažlivosť ČR pre investorov z NSR. Napríklad pre rastúce mzdové a energetické náklady.

 

Našej pozornosti by nemalo ujsť ani to, že u západných susedov rastie vplyv krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Podľa prieskumov je dnes druhou najsilnejšou stranou v krajine.

 

Uhorková sezóna bude čochvíľa minulosťou. S ňou však  automaticky nezmiznú tie skutočné, autentické problémy.  Oscar Wilde sa kedysi dopustil aforizmu, že história sa nikdy neopakuje. To len zlí historici sa opakujú. Lenže minulosť varuje. Európska únia má nemalé problémy. Zdá sa mi, že jej ťažiskoví predstavitelia neriešia dosť dôrazne aktuálne otázky. Všade je plno úradníkov, chýbajú však politici, ktorí by jasne dokázali vysvetliť a obhájiť svoje vízie. Budúcnosť preto nevyzerá ružovo. Ale možno sa mýlim a zajtra sa bude tancovať všade.