Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Píšem pre slovenské internetové noviny, a tak sa patrí začať tento článok z Prahy o tom, že v českom hlavnom meste bol v utorok 4. júla premiér SR. Pravda, čitateľ je o priebehu a výsledkoch rozhovorov už informovaný, takže rozpisovať sa o nich by bolo nosením dreva do lesa. Azda len toľko, že české média venovali pobytu primeranú pozornosť, ja som ho priebežne sledoval na televíznej spravodajskej stanici. Je dobre, že sa zachovala tradícia, to znamená, že prvá oficiálna návšteva  najvyšších ústavných činiteľov  je vzájomne u suseda v Česku či na Slovensku. Aj to, že aspoň dve krajiny Vyšehradskej štvorky tiahnu za jeden povraz.

 

Inak ale na začiatku leta sa pozornosť domácich skôr ako na Prahu upiera na Karlove Vary. Áno, ide o známy medzinárodný filmový festival (MFF). Národ prostredníctvom kamier, fotoaparátov, článkov atď. opäť pozorne sleduje, kto s kým a kto s nikým. Ktorá mala čo na sebe a koho vedľa seba. Ale, aby sme boli spravodliví, v Karlových Varoch sa aj premietajú filmy.  

 

Dokonca i predseda českej vlády si v svojom nabitom programe našiel čas, aby zase navštívil festival. Stretol sa tu s niektorými prítomným hviezdami filmového plátna, pre ktoré bude určite znamenať významný predel v kariére to, že sa mohli vyfotiť s takým chýrnym politikom.

 

Veru, už sme znovu v politike. V tejto súvislosti si dovoľujem pripomenúť, že v USA v júni 2023 zomrel Daniel Ellsberg. Je to ten, kto na začiatku 70. rokov minulého storočia poskytol tlači dokumenty, ktoré sa označujú ako Pentagon Papers. Odhaľovali, že americkí prezidenti vedome klamali občanov o vojne vo Vietname. Ellsbergovi hrozilo 115 rokov väzenia, ale súd ho roku 1973 osprostil obvinení. 

 

K úmrtiu aktivistu napísal článok známy český publicista Jan Urban. O. i. v ňom citoval Ellsberga, že všetky vlády klamú, a preto nemožno veriť ničomu z toho, čo hovoria. Vždy je potrebné každú ich informáciu overovať a konfrontovať. Kontrola moci je najdôležitejšia časť demokracie.

 

Toľko teda Ellsberg. Poznal však činnosť terajšej českej vlády? Veď jej šéf opakovane poukazuje na to, že plní svoje sľuby. Ja to chápem tak, že teda vláda neklame, hovorí pravdu. A naopak, klamať musia protivníci. Aké je to vlastne jednoduché. Niečo je buď čierne alebo biele. Načo používať iné farby, keď dve postačia, sú tak jasne odlišné.

 

Pred terajším kabinetom sme mali v Česku pochopiteľne iné. Akokoľvek sa totiž aktuálna vláda zdá byť stabilná a večná, realita je iná. Prídu voľby a po nich aj možné zmeny pri kormidle. Jeden z predchodcov terajšieho predsedu vlády nám poukazoval na krištáľovú čistotu svojich tvrdení. Vysvitlo však, že úplne tak to nebolo. Ale prečo sa hrabať len v domácich problémoch? Čo ešte donedávna britský premiér? Klamal a musel s hanbou odísť z parlamentu. Alebo ešte čerstvejšia správa: istý nemecký kardinál údajne nehovoril pravdu. Veriť prezidentovi Bidenovi alebo jeho možnému znovu protikandidátovi Trumpovi? Alebo ani jednému z nich?

 

Sú u nás takí, čo neveria terajšiemu českému ministrovi financií. Že prečo? Vraj nemá dostatočné schopnosti k tomu, aby viedol svoj úrad. Vzhľadom na tento domnelý hendikep nám, hoci nevedomky, nemusí hovoriť pravdu. Teraz som však získal významný argument v prospech uvedeného šéfa rezortu. Deficit štátneho rozpočtu ku konci júna klesol. No prosím, jasný úspech. Aj keď zlomyseľníci uvádzajú, že polročný schodok je i tak druhý najvyšší v histórii ČR. Ale takým sa vždy máli. Jednoducho závidia. Z bieleho sa preto snažia robiť čierne.

 

 Neprajníci ohovárajú aj terajšieho šéfa rezortu práce a sociálnych vecí. Vraj najlepší roľník medzi ministrami a najlepší minister medzi roľníkmi. A to len preto, že dotyčný skutočne pôsobil ako roľník. Absolvoval však univerzitu a kedysi viedol aj ministerstvo poľnohospodárstva. Pravda, môže znieť divne, že novým šéfom naposledy uvedeného ministerstva bol nedávno menovaný človek, ktorý je skôr považovaný za experta v problematike školstva. Ale musí byť človek v čele určitého rezortu aj odborníkom v danej oblasti? Nato má predsa ľudí.   On má byť predovšetkým schopným riadiacim pracovníkom, ktorý splní stanovené ciele.

 

Moc sa nerozdrapujte, hovorím kritikom. Riadil z vás niekto aspoň traktor? Nie? No vidíte a terajší vedúci rezortu práce a sociálnych vecí áno.

 

Ja osobne som mal ťažké srdce na ministra, ktorý rozhodol o tom, aby sa zavreli niektoré odbočky Českej pošty. Potom som sa však udrel do čela: Je to v tvoj prospech, ty trkvas. Poštu si mal pod nosom, došiel si na ňu peši. Odteraz máš možnosť cestovať niekoľko zastávok autobusom, spoznať ďalšie časti nášho krásneho šedivého sídliska, o ktorých si doteraz vlastne ani nevedel, že existujú.    

 

Pretože v týchto otázkach sme si záležitosti vyjasnili, môžeme sa vrátiť k začiatku článku. Keďže hovorím po slovensky, známi sa mylne domnievajú, že som odborníkom na SR. Čo sa to u našich susedov deje? pýtajú sa ma. Prezidentka  nechce opäť kandidovať, vláda je úradnícka, parlament sa schádza bez toho, žeby sa na niečom uzniesol. Pozriete sa najskôr do zrkadla a až potom kritizujte, zavraciam ich.

 

Moje osobné zrkadlo je len malé, lokálne. V našej mestskej časti máme už niekoľko mesiacov pri kormidle novú koalíciu. Tá ešte v opozícii liala oheň a síru na vtedajších vládcov. V tom sa nič nezmenilo: noví opozičníci píšu, že za nich bolo všetko lepšie a teraz je to iba horšie a horšie. Komu veriť? Som ako ten príslovečný somár medzi dvoma rovnakými kôpkami sena: Váham a váham, komu zožrať jeho pravdu. Nemôžem sa rozhodnúť a možno teda zomriem od hladu.  

 

Ale aby som bol ešte lokálnejší. Láskavý čitateľ si už zrejme nepamätá, ako som mu pred časom oznámil ťažiskovú správu, že tam, kde bývam, rozkopali chodníky. O tom, že  diery konečne zasypali a chodníky upravili, som už nestačil napísať. Jednoducho preto, že asfalt pri našom dome, ktorý tam len nedávno položili, teraz znovu rozkopali. V ušiach mi znie orchester zbíjačiek, bagrov a ďalších strojov. Hľadím von oknom a premýšľam: Zabudol si v priekope niekto z robotníkov mobil? Hľadajú zlato? Bude pri nás nová zastávka metra?

 

Tak veru, nielen v Karlových Varoch, ale aj u nás na pražskom predmestí sa dejú veci.    

Milan Lažák