Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Medzi protivníkmi Andreja Babiša nastal rozruch: bývalý premiér sa rozhodol kandidovať na úrad prezidenta ČR. Na politickej scéne i za ňou sa pochopiteľne najviac pretriasa otázka: má šancu vyhrať?

 

Samozrejme, že sa objavujú aj ďalšie otázniky, ale najskôr aspoň stručne niekoľko faktov. Rovnako ako na Slovensku, tak aj v Česku rozhodujú o novej hlave štátu všetci občania, teda voľba je priama. Prvým takto zvoleným prezidentom sa stal Miloš Zeman. Ten sa však o úrad uchádzať teraz už nesmie, pretože kandidovať možno maximálne dvakrát za sebou. Zeman sa stal prezidentom po hlasovaní v rokoch 2013 a 2018.

 

Prvé kolo nadchádzajúcich volieb bude 13. a 14. januára 2023. Ak ani jeden z ašpirantov nezíska viac ako 50 percent hlasov, uskutoční sa 27. a 28. januára kolo druhé, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší. Ten, kto z nich dostanevyšší podiel hlasov, sa stane prezidentom. Zemanovo funkčné obdobie končí 8. marca 2023.

 

Je známe, že Babiš je rozhodným odporcom terajšej vlády. Vyčíta jej hlavne to, že zle funguje a nepomáha ľuďom. Hnutie ANO niekdajšieho predsedu vlády, ktoré je v opozícii, má pre občanov príťažlivé návrhy: rast sociálnych dávok, stanovenie horných hraníc pre ceny pohonných hmôt a potravín, zníženie dane z pridanej hodnoty u elektriny či plynu. Znamenalo by to však značné zvýšenie štátnych výdavkov a v rozpočte prehĺbenie schodku, ktorý je i tak veľmi vysoký.

 

Svojich priaznivcov i odporcov napínal Babiš dlho: kandidatúru oznámil až 30. októbra, pričom uzavretie prihlášok je ôsmeho novembra. To samozrejme neznamená, že nedával o sebe vedieť, že nebol aktívny. Naopak, značnú pozornosť vzbudzovalonapríklad obytnéauto, s ktorým cestoval po ČR. Jeho slogan Za Babišebylo líp sa stal známy v celej republike. Vyslúžil si však aj nemálo zlostných poznámok a ironizovania.

 

Šéf ANO zdôraznil, že nechce na nikoho útočiť, že chce viesť pozitívnu kampaň. Nekandiduje proti nikomu, ale preto, že chce pracovať v prospech krajiny a slúžiť občanom. Heslo jeho kampane: Pomáhá lidem, proto Babiš.

 

Podľa vlastných slov nejde do volieb ako favorit. Vie vraj, že jeho oponenti použijú čokoľvek, aby ho očiernili, že proti nemu opäť nastane mediálna štvanica.

 

Faktom je, že Babiš je stále obžalovaný v kauze Bocianie hniezdo. Ide v nej o oprávnenosť dotácie na výstavbu uvedeného rekreačného a konferenčného areálu v Stredočeskom kraji.  Proces v tejto záležitostiešte neskončil. I preto z vládneho tábora zaznel hlas, žekandidát hľadá na Hrade imunitu. Iný politik poukázal na to, že Babiš nemôže splniť morálne kritéria, ktoré sa spájajú s najvyššou ústavnou funkciou. A do tretice ďalšie  konštatovanie z vlády znelo, že menovaný nemá súdnosť.

 

Nech už je to ako chce, terajšia vládna garnitúra sama otvorila šéfovi hnutia ANO priestor: navzdory predchádzajúcim sľubom a sebavedomým vyhláseniamnebola schopná postaviť vlastného kandidáta, len vyjadrila podporu trom uchádzačom. Z nich sa ako na najvážnejšieho Babišovho súpera poukazuje predovšetkým na armádneho generála vo výslužbe Petra Pavla, ktorý zastával vysoké funkcie v armáde ČR i v NATO. V poslednom čase sa proti generálovi objavili útoky vzhľadom na jeho komunistickú minulosť. Ako ďalšia silná kandidátka sa uvádza bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová.

 

Aké sú teda Babišove šance? Sú názory, že sa dostane do druhého kola, ale v ňom neuspeje, pretože všetci sa spoja proti nemu. Iní poukazujú nato, že ak sa bude ďalej zhoršovať hospodárska situácia a vláde sa nebude dariť riešiť naliehavé problémy občanov, zvyšujú sa nádeje toho, kto sa jednoznačne vymedzuje proti terajšiemu kabinetu. Stávkové kancelárie dávajúnajväčšie nádeje P. Pavlovi, bývalý premiér je na druhom mieste. Lenže do volieb pretečie Vltavou ešte veľa vody a mnohé sa môže zmeniť.

 

Keď však Babiš ako uchádzač o najvyšší úrad v krajine neuspeje, nemusí to znamenať jeho konečnú prehru. Kandidatúra mu prinesie širokú publicitu a pozornosť verejnosti, čo môže využiť ako tribúnu pre prezentáciu svojich názorov a pre útoky proti vládnej koalícii. Prezidentskou voľbou predsa politický život v Česku neskončí. Prídu ďalšie voľby, medzi nimi hlavne tie do Poslaneckej snemovne. Pravda, ani Babiš nemladne. Je ročník 1954 a zatiaľ sa zdá, že ANO s ním stojí i padá. Rovnocenný nástupca sa stále neukazuje.