Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Kde sú tie časy, keď sme mali uhorkové sezóny. Leto, teplo, ľudia pri vode, nič sa nedialo. Prehrabávali sa zásuvky, hľadali neuverejnené články, reprízovali relácie. Nuž teplo máme stále, ale teraz sa deje, veru deje. Vojna na Ukrajine, istá staršia dáma navštívila Taiwan, v Kábule zabili teroristu vo výslužbe, značné je napätie medzi Kosovom a Srbskom. Tak by sme mohli pokračovať, ale to azda na úvod článku stačí.

 

Čas sa nezastavil ani v neveľkej krajine, odkiaľ do Slovenského rozhľadu smeruje týchto niekoľko riadkov. Okrem tohtoročných evergreenov, ako hovoríme my vzdelanci, teda inflácie, stúpajúcej drahoty, útokov na prezidenta, či pokračujúcich neúspechov futbalovej Sparty, vypukol 24. júla obrovský požiar v Českom Švajčiarsku, čo je národný park na severe štátu. Nešťastie také veľké, že v jeho dejisku sa objavil aj premiér Petr Fiala. Iba na chvíľu, nedivme sa však. Musí predsa vládnuť a na starosti nemá teraz len svoju republiku, ale celú Európu.

 

Nedávno uverejnený prieskum verejnej mienky ukázal, že v súvislosti s hlavnými témami terajšieho predsedníctva ČR v Rade Európy českých občanov najviac trápi energetická bezpečnosť. Ľudia sa obávajú aj ďalšieho rastu cien, toho, že ich finančná situácia sa bude ešte zhoršovať. Klesá reálna kúpna sila, občania obmedzujú nákupy. Nálada tunajších spotrebiteľov je najhoršia od kedy sa meria, teda od roku 2003.

 

Česi majú strach zo zimy bez plynu. Nakupujú elektrické vykurovacie telesá, usilovne zháňajú drevo a uhlie, ktorého je nedostatok.  Smiešna, v skutočnosti však skôr k plaču, je neschopnosť vlády predložiť zrozumiteľný program energetickej pomoci pre obyvateľstvo. Píše sa o energetickom úspornom tarife, ale stále nie je jasné, akou čiastkou štát prispeje ľuďom v prvej časti zimy, teda v tomto roku, a akou v roku budúcom. Hovorí sa o tom, že podpora v roku 2022 bude len na elektrinu, teda nie pre tých, ktorí kúria plynom alebo majú diaľkové kúrenie atď. Zmätok, rozporuplná komunikácia.

 

Nuž je nedobre, ale ak je tak, náladu ti predsa len môže trochu zlepšiť to, keď s tebou niekto spolucíti. Ako so mnou môj dodávateľ plynu. Napísal mi, že aj jeho terajšia situácia ťaží a že ho mrzí, že musí zvýšiť ceny. Od dojatia mi až vyhŕkli ceny. Ešte sú dobrí ľudia, existujú útlocitné firmy. Nieto dosť, vďaka dodávateľovi si môžem aj precvičiť mozog. V prílohe listu mi totiž poslal hlavolam, ktorý označil za nový cenník.

 

Kedysi, keď ešte nedbal tak na záujmy zákazníka, mi v korunách vyčíslil výšku záloh na ďalších dvanásť mesiacov. To však bolo zrejme príliš jednoduché a zrozumiteľné. Novšia formulácia znela: Výpočet zálohy pre ďalšie obdobie sa uskutočňuje automaticky po vystavení zúčtovacej faktúry podľa typových diagramov dodávky..., ktoré sú uverejnené na webových stránkach... Čo to znamená, môžeš hádať, fantázii sa medze nekladú.

 

V minulých dňoch mi prišiel spomínaný nový cenník. Je to tabuľka, ktorá má dvanásť stĺpcov. Riadkov je o niečo menej, ale na mňa i tak viac ako veľa. Hľadím, hľadím, múdry nie som. Dumám, mozgové závity pracujú. Azda vďaka tomu príde demencia o niečo neskôr.  

 

Okrem rastu cien mi v týchto dňoch vraj hrozí aj niečo iné: Covid sa opäť ozýva, nedá pokoj, koťuha.  Odporúča sa štvrtá dávka očkovania. Lenže rezervácia zatiaľ nie je možná a ísť niekam len tak naslepo a možno do fronty? Váham i preto, že názory na zmieňovanú dávku sa líšia: vraj jej účinnosť takmer zmizne už po dvoch mesiacoch. Nie, najväčší efekt trvá tri mesiace atď. Ale čo potom? Čo keď pandémia bude vrcholiť až niekedy v zime budúceho roku? Kto poradí, čo urobiť? Známy sa mi diví: Ty si sa ešte nestal amatérskym imunológom? To sa budeš musieť prihlásiť.  Nechápem. Konečne mi zapne: Július Satinský v roku 1968 - Súdruhovia, ktorí ešte nie sú ministri, nech sa ihneď hlásia u súdruha Žinčicu.

             

Keď sme už pri zdravotníctve, ako je to s ozdravovaním verejných financií, ktoré sľubovala Fialova vláda? Nuž za tej Babišovej bol za obdobie 2018-2021 schodok štátneho rozpočtu 813 miliárd korún, na roky 2022-2025 to vraj bude 1 220 miliárd. Samozrejme, že za energetickú krízu terajší kabinet nemôže. Lenže dávať sľuby je ošemetné. Napríklad vtedy, keď ich realizácia nezávisí len na tebe. Môžu nastať nové okolnosti, situácia, ktorá sa nedala predvídať. Niekto si sľuby dokonca môže aj pamätať.

           

Samotný Babiš v týchto dňoch brázdi v karavane po českej krajine. Burcuje svojich priaznivcov, snaží sa získať nových. Nervozita vládneho tábora sa zvyšuje. Bude bývalý predseda vlády kandidovať na prezidenta? Nehrozí, že popularita jeho hnutia sa podstatne zvýši?

 

 

Čítam po sebe, čo som napísal. Váham: skutočne mám článok poslať na uverejnenie? Preboha, nedopustil som sa dezinformácie? Nedávno sa mi o tom zdalo. Manželka sa ma pýtala, koľko je hodín, ja som odpovedal, ale nechtiac som sa pomýlil o celú hodinu. Kvôli tomu zmeškala svoj obľúbený kurz vyšívania. Oznámim ťa, pohrozila mi. Zdúpnel som. Polícia, vyšetrovanie, súd. Obvinenie: Chceli ste zabrániť tomu, aby vaša žena vyšívala lepšie ako vy. Ťažký zločin, čaká ma väzenie. Ešte že nemáme trest smrti. Ale čo keď ho obnovia?