Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Vzhľadom na minulé články má i tento názov Pohľad od Vltavy, hoci dej sa začína pri inej rieke. Menuje sa Teplá a vinie sa centrom Karlových Varov. Áno, práve tam sa tohto roku od 1. do 9. júla konal  známy medzinárodný filmový festival. Zvykne sa hovoriť, že na toto obdobie sa hlavné mesto ČR presúva z Prahy na západ republiky. Takže, o čom inom písať? Azda o tom, koľko napršalo alebo o úrode maku?

 

Festival je taký slávny, že sa ho zúčastnil aj premiér Petr Fiala. Ak to trochu preženieme, tak najdôležitejší človek na kontinente, veď Česko momentálne predsedá Rade Európskej únie (EÚ). Aspoň na chvíľu sme mohli odsunúť na bok problémy a starosti, veseliť sa a radovať sa prostredníctvom krásnych a úspešných, ktorí sa prechádzali po červenom koberci, bývali v skvelých hoteloch, zúčastnili sa skvostných recepcií, večerí a iných slávností v okúzľujúcom prostredí kúpeľov, ktoré kedysi navštívili aj van Beethoven, Goethe, Kafka, čipočetné korunované hlavy.

 

Stačilo si len večer zapnúť prijímač a už si bol oboma nohami v prostredí hviezd, videl si, kto mal čo oblečené alebo vyzlečené, kto bol s kým a kto sám, prípadne tentoraz s iným či inou. Prečo si aj ja, človek z milióna, nemôžemaspoň na chvíľu vyhodiť z kopýtka, hoci len  na diaľku za pomoci televíznej obrazovky.  Vlastne nová obdoba starého vtipu: Tatra 603 je automobil robotníckej triedy, ktorá sa v ňom vozí prostredníctvom volených zástupcov.

 

Nebuďme malicherní, prajme. Aj pánovi Fialovi, veď ani on, hoci sa to dnes zdá neuveriteľné, nebude predsedom vlády večne. Viete, kto z bývalých premiérov bol na tohtoročnom festivale? Zaujímalo to niekoho?

 

Závisť nie je pekná vlastnosť. Kto môže zato, že nie si slávny, alebo že nemáš skvelú postavu, nie si hercom či inou celebritou a nemôžeš teda vstupovať do priestorov pre vyvolených, nikto sa ti neklania, ani ti nikam nelezie.Povedz si radšej úprimne: keby si nato mal, nechcel by si satiež pochváliť? Novým skvelým športovým autom, čerstvou krásavicou či svalovcom, šperkami, oblečením od vychýrenej návrhárky. Že nato nemáš? Tak sa viac snaž. Životopisy najbohatších jasne ukazujú, že ich úspech sa zakladá predovšetkým na usilovnej a poctivej práci.

 

ČR ako predsednícka krajina rady EÚ dnes predsa niečo znamená, a tak sa radujme, buďme pyšní na naše úspechy. Že rétorické cvičenia pána premiéra príliš veľkú pozornosť v zahraničí nevyvolávajú? Že viac hovorí, ako koná?  Že o Európe sa rozhoduje inde ako v Prahe? Závisť a ohováranie zo strany opozície.

 

Nájdu sa takí, ktorí si sťažujú, že niektorí naši predstavitelia sú viac v zahraničí ako doma. Ale keď sú v ČR, v tomto prípade konkrétne v Karlových Varoch, tí istí ľudia zase nie sú spokojní. Nevyhovieš im tak či tak.

 

Vraj načo festival, keď treba naliehavo riešiť aktuálne ťažkosti. Veď inflácia sa stupňuje, drahota zvyšuje, medzinárodné hrozby sú značné. Tvrdí azda niekto opak?Zasiahnuť však treba v správny čas a na správnom mieste.Veď máš ešte čo jesť, máš strechu nad hlavou, aj trochu benzínu do auta si ešte kúpiš. Tak prečo reptáš? Ostatne, v prípade vážnych problémov sú naporúdzi jednoduché recepty. Napríklad stačí z času na čas vynechať nejaké jedlo. I tak lekári poukazujú na to, že hmotnosť obyvateľstva nebezpečne rastie. Keď už je reč o jedle, skonzumuješ studené namiesto teplého a hneď máš nižšiu spotrebu plynu. Ani kúpať sa nemusíš každý deň. Je nato azda nejaký predpis? V lete takmer nemusíš svietiť, teda ušetríš. A v zime? Skúsili ste niekedy čierne hodinky? Aká romantika. Zavriešradiátor, založíš ohníček a ďalšie úspory naskakujú jedna radosť. Prečo sa viac nezaoberáš sebou ako tým, čo práve robia ministri, ako postupujú poslanci a senátori. Nemôžusa predsa neustále starať len o nás,  národ v podzámku. Musia vládnuť a myslieť aj na seba. Veď i oni sú ľudia.  

 

Čelíme vážnym svetovým i domácim problémom. Nehovoriac už o sklamaní, že tohto roku bolo v Karlových Varoch údajne málo zahraničných hereckých hviezd a rovnako tak vraj chýbali filmy svetoznámych režisérov. Za tejto situácie je na pováženie, že poniektorí notorickí sťažovatelia poukazujú na také drobnosti ako sú nedostatky v školstve. Vraj v oblasti Prahy nie je postačujúca kapacita stredných škôl. No a? Čo nevedia, koľko budúcich dejateľov kedysi denne meralo kilometre do školy? A chodili peši, nie pohodlne autobusom alebo vlakom. 

 

Sú ekonómovia, ktorí tvrdia, že v nastávajúcich mesiacoch bude horšie, že mnohé domácnosti ešte nepocítili skutočný dopad krízy. Poukazuje sa i nato, že napríklad v Nemecku sa oveľa viacako v ČR zaoberajú otázkou, ako znížiť závislosť na ruskom plyne, hľadajú sa efektívne cesty na zníženie jeho spotreby. Aj problematika pandémie je oveľa častejšie na programe dňa. Netvrdím, že pri prekonávaní uvedených problémov budú Nemci úspešnejší ako Česi. Píšem len o intenzite záujmu v oboch krajinách.

 

Na druhej stranepovedzte, prečo si sťahovať nohavice, keď brod je ešte ďaleko?Prečo sa dopredu strachovať? Čas spomínaných nohavíc predsa nastane, až keď voda bude v nebezpečnej výške. Pravda, ako pre koho. Tí na horných palubách môžu veselo tancovať ďalej. Tí v podpalubí sa možno utopia. No a?

 

Ale vráťme sa k tematike, ktorá v minulých dňoch hýbala spoločenskými rubrikami, teda k filmovému festivalu. Jeho prezident ho kedysi nazval festivalom navoňanej biedy. Azda sebakritika? Ozaj, koľko máme v ČR prezidentov okrem hlavy štátu? Povedal som si, že prečo by som aj ja nemohol rozmnožiť ich rady a chcel som sa nechať zvoliť za prezidenta našej domácnosti. Manželka však nesúhlasila, a pretože voľba musela byť jednomyseľná, neuspel som. Nevadí, vstanú noví prezidenti. Dúfajme, že aj ďalší festival sa bude konať. A bude na ňom čím svietiť.