Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Český minister školstva, mládeže a telovýchovy Petr Gazdík ma nepríjemne prekvapil: v nedeľu 19. júna prišla informácia, že podáva demisiu. O nepríjemné prekvapenie sa jedná preto, že článok pre Slovenský rozhľad, ktorý som už mal v hlave, tak symbolicky hádžem do koša.  A hlava je zase prázdna.

 

V tej pôvodnej verzii som chcel poukázať na to, že domácich a zahraničných problémov nemá Česko zrejme dosť, a tak k nim pridáva ešte  jednu aféru. Významný politik hnutia STAN (Starostovia a nezávislí) Petr Hlubuček je podozrivý spolu s ďalšími osobami z korupcie, ktorá sa týka hospodárenia pražského dopravného podniku.

 

Záležitosť teraz dobehla aj spomínaného Gazdíka, mimochodom tiež člena STAN. Stále ešte minister je však iná váha na českej politickej scéne: patrí k zakladajúcim členom hnutia, dosť dlho stál aj v jeho čele, naposledy bol podpredsedom. Aj na túto funkciu oznámil rezignáciu.  Takže vlastne už nejde iba o aféru, ale o poriadnu bombu, dá sa povedať, že o zemetrasenie na politickej scéne. STAN je totiž súčasťou terajšej vládnej koalície, po ODS (Občianska demokratická strana) jej najsilnejším subjektom.  

 

Hnutie sa ocitá v kríze. Zďaleka totiž nejde o jeho prvý problém a opozícia žiada aj demisiu predsedu STAN Víta Rakušana. Gazdík sa necíti vinný, nič zlého neurobil. Možno bol vraj len príliš otvorený k niektorým ľuďom. O ničom nevedel Rakušan. Ďalšie vyšetrovanie to možno potvrdí, alebo aj nie. Gazdík sa dostal do povedomia ľudí ako človek čistý, ktorý brojil proti Babišovi. Podobne aj Rakušan.  Lenže teraz je to predseda, ktorý nevie, čo sa mu deje v hnutí. Dúfajme, že o rezorte, ktorý vedie, totiž o ministerstve vnútra, má lepšie informácie.   

 

Spomínané udalosti sú vážnym úderom pre terajšiu vládu, ktorá, čo sa týka politickej kultúry,  sama seba dáva do protikladu so svojou predchodkyňou na čele s Andrejom Babišom. Hlása potrebu normálneho fungovania štátu bež škandálov, antipopulizmus, európske hodnoty. Pozície ODS v kabinete sa zrejme posilnia, ale je to dvojsečná zbraň: v prípade ťažkostí sa bude ukazovať prstom hlavne na túto stranu.

 

V celej problematike nemožno zabudnúť ani na pražský dopravný podnik, ktorý je najväčšou mestskou spoločnosťou v krajine. Tam sa vyšetruje a vyšetruje už roky, ale na čistý stôl verejnosť stále márne čaká. V septembri tohto roka budú aj v Prahe komunálne voľby. Pôjde v nich o nemálo: o vládu nad hlavným mestom. Terajším primátorom Prahy je predstaviteľ strany Piráti a na pozadí otázok okolo dopravného podniku sa už objavili požiadavky na jeho odstúpenie.  

             

Pre opozíciu je toto všetko  pochopiteľne vítaná ponuka k útoku a A. Babiš označil STAN za organizovaný zločin. Samozrejme, že predstavitelia hnutia mu nezostali nič dlžní a poukázali na kauzy jeho hnutia ANO.

           

Aké pokračovanie aféra bude mať, zatiaľ nevedno. Možno sa objavia aj ďalšie mená a otázniky. Preto sa zdá predčasná pochvala premiéra Petra Fialu na adresu STAN, ako razantne kauzu vyriešilo. Nuž vyriešené zatiaľ nie je ešte takmer nič. Nejde predsa o demisie, rezignácie či odvolania. Tých je na českej politickej scéne viac ako dosť. Ľudí však zaujíma hlavne niečo iné: ako sa budú riešiť nemalé hospodárske problémy. A v tejto oblasti je vláda občanovi mnoho dlžná.   

 

Príslovie Chlieb a hry sa používalo už v Rímskej ríši. Chleba v prenesenom zmysle slova je stále väčší nedostatok, ešteže aspoň o zábavu je postarané. Ako pri nedávnom predstavovaní videoklipu k nadchádzajúcemu českému predsedníctvu v Rade Európskej únie (EÚ). Podľa neho sa začiatok druhej svetovej vojny odohral roku 1938. Výhovorka, že sa tým myslela Mníchovská dohoda, ktorá pre Československo znamenala v podstate začiatok uvedenej vojny, je dosť chabá. Chybu autori opravia. Škoda. Možno by sa radšej mali prepísať dejiny. V Rakúsku by druhá svetová vojna mohla začať anšlusom v marci 1938, podľa Moskvy zase 22. júna 1941. Veď aj jej koniec v Európe sa oslavuje rozdielne: väčšinou 8. mája, ale v Rusku až deviateho. A posledné výstrely zazneli 12. mája 1945. Ďalšia možná zmena termínu.

 

Vo videoklipe sa objavila aj pravopisná chyba. Podľa odborníka ide o otázku, ktorá sa týka učiva prvého stupňa základnej školy. Vládny úradník však poukázal na to, že „malá chybička se vloudí“.  Zaujímavý argument pre školákov: správny začiatok vojny, gramatika českého jazyka, či je to dôležité? Malá chybička. Keď môže vláda, prečo nie my?

 

Predsedníctvo v Rade EÚ si všímajú hlavne v krajine, ktorá je práve poverená touto funkciou. Alebo si azda pamätáte, ktoré dva štáty predsedali, napríklad  roku 2020? I tak avšak treba dúfať, že jeho priebeh v podaní ČR bude lepší ako nedávna predohra vo forme uvedeného klipu. A lepší aj ako predsedníctvo ČR v roku 2009. Praha si vtedy zvolila sporný spot Európe to osladíme. V skutočnosti sme si to osladili, či možno lepšie povedané poriadne osolili sami sebe. Už sme o tom písali, ale pre veľký úspech ešte raz. V priebehu toho predsedníctva padla česká vláda, nastúpila nová a v Bruseli boli dosť bezradní: kto pri Vltave úraduje, kto je za čo zodpovedný? Dúfajme, že história sa nezopakuje. O takej možnosti existuje mnoho múdrych viet. Mne sa páči aforizmus Oscara Wilda: História sa nikdy neopakuje. To len zlí historici sa opakujú.