Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Už niekoľko týždňov som mal pocit, že mi niečo dôležitého chýba. Premýšľal som, čo: Covid tu stále je, zima neprestala, aj napätie na rusko-ukrajinskej hranici trvá. Kde je teda pes zakopaný? Áno, už to mám. Chýba mi kritický pohľad niektorých českých médií na súčasné dianie doma.

 

Prečo, čo sa stalo? Udieram sa do čela, že ma to nenapadlo. Predsa ide o to, že sme vyhnali Babiša. Áno, na základe toho je predsa všetko jasné, krásne a optimistické. Niet čo kritizovať.

 

Vyhnali sme. Krátke nenápadné konštatovanie, ale aká to veľká inovácia v politickom slovníku. Už nie prehlasovali sme, nezvolili sme, odvolali sme. Chudák Babiš je vo vyhnanstve. Česká politička poradila aj Maďarom, čo majú urobiť, teda vyhnať Orbána. Predpokladám, že i ľudia v ďalších krajinách netrpezlivo čakajú na jej rady: koho prosím máme vyhnať a koho namiesto neho prihnať?

 

Prečo kritizovať, keď nová vláda pracuje, prijíma opatrenia. Či sú kvalitné a účinné? Prosím vás, nebuďme malicherní. Hlavne, že sú. Ceny energií sa prudko zvyšujú a už je tu pomoc. Získať ju však má len okolo 20 percent domácností. Čo ostatní? Nech si stiahnu radiátory, veď zima i tak čoskoro skončí. Elektrina, plyn? Naši predkovia sa obišli aj bez týchto vymožeností. Čo tak petrolejka, ohník v peci založiť?

 

Že v niektorých iných štátoch postupujú pri rekordnej inflácii v pomoci obyvateľstvu štedrejšie? Prosím vás, tam sú v inej situácii. Napríklad majú pred parlamentnými voľbami. V ČRsa do Poslaneckej snemovne bude voliť až v roku 2025. Koľko vody medzitým pretečie českými veľtokmi a potokmi. Na to, čo bolo sa zabudne.

 

Že sú problémy s kompenzačným bonusom pre podnikateľov a niektorým tak hrozí krach? Že navrhované zmeny v dotáciách pre poľnohospodárov ohrozujú odvetvie? No a? Stará sa niekto o vládu? Tak vidíte. Každý nech sa postará sám o seba.

 

Bol rekordný počet nakazených, ale šéf rezortu blúznil o úspechu v boji proti pandémii. Kto sa prednedávnom vyznal v opatreniach, ktoré vyhlasoval, tak klobúk dole. Tie zmätky na školách. Novšie zase informácia, že hygienické stanice budú prepúšťať pracovníkov. Potom zase, že nie. Ty (ne)vážený občan si hoď korunou, čo platí. Za predchádzajúcej vlády sme denne čítali a počúvali, koľko ľudí zomrelo na Covid. S nemou výčitkou: To Babiš.  Teraz, aby človek tento údaj hľadal v štatistikách. A čo výzvy, aby sa ľudia dali očkovať? Úplne zmizli. Protipandemické opatrenia sa postupne uvoľňujú. S akými dôsledkami, to sa ešte len uvidí.

 

Premýšľam o tom, čo by bolo, keby stále vládol Babiš a prijímal by rovnaké opatrenia ako terajšia vláda. Aký pokrik zo strany opozície by znel: amaterizmus, diletantizmus. Nechápavé krútenie hlavou, ako môže byť niekto taký neschopný.

 

Nedostatky? Áno sú, ale tie sme prosím zdedili po predchádzajúcom kabinete. Rok 2122, vláda Petra Fialu je pri moci už sto rokov. Vlajú zástavy, konajú sa veľké oslavy úspechov. Problémy? Ide o pozostatky bačovania našich predchodcov.

 

Opozícia v ČR je momentálne slabá. V Poslaneckej snemovni ju predstavujú len dve strany. Hnutie ANO trpí na to, že jeho jedinou tvárou bol donedávna iba predseda. Ten sa však stiahol do úzadia. Povráva sa, že preto, že chce kandidovať na prezidenta.

 

Pri nevýraznej opozícii sa zvyšuje význam kontroly zo strany oznamovacích prostriedkov. Čítal som ako sa jeden z portálovzaprisahával,že bude voči novej vláde rovnako kritický ako voči predchádzajúcej. Odvtedy hoo trochu viac sledujem. Ale zatiaľ ide podľa mňa len o slabý odvar kritiky. Pri ktorej sa nezabudne pripomenúť, ale ten Babiš, aké ten zlo spáchal.

 

Prečítal som si aj taký článok, že novú vládu nie je potrebné príliš kritizovať. Veď komu tým pomáhame? Tak veru, súdruhovia, kritika áno, ale konštruktívna. Ktorá je tá konštruktívna? To vám poviem ja, kritizovaný.

 

V súvislosti so situáciou občanov vláda nechce prijímať plošné úľavy, ale len adresné pre tých, ktorí topotrebujú. V opačnom smere je však možné postupovať inak: študentom a dôchodcompodstatne znížili zľavy vo verejnej doprave. Všetkým prosím, neadresne. Tí prví si aspoň podstatne viac budú vážiť možnosť študovať a tí druhí nech pekne sedia doma.

 

Podstatné sú dnes úspory. ČR je v rámci Severoatlantickej aliancie dlho kritizovaná za to, že nedáva dosť peňazí na obranu. Aby toho nebolo dosť, príslušné ministerstvo vyškrtne z rozpočtu na tento rok nákup bojových vozidiel pechoty. Treba len dúfať, že NATO nejako zvládne toto podstatné oslabenie svojej sily.

 

Starších ľudí som už načal. Na tomto mieste na ich adresu už len malá výčitka: náklady na starobné dôchodky predstavujú najvyššiu položku vo výdajoch v štátnom rozpočte. Nieto dosť, vzhľadom na zákon bude vláda nútenádávky ešte zvýšiť. Tie nominálne prirodzene. Nad reálnymi starší dorastenci znovu zaplačú. Naozaj, prečo sa dôchodkyvyplácajú plošne? Zastarané, socialistické, treba dávať len potrebným.Čo napríklad nasledujúca inovácia: máš nasporených viac ako tisíc korún, vlastníš aspoň bicykel? Žiadny dôchodok od štátu nepotrebuješ, ty kapitalista.

 

Teraz trochu vážne. Dôsledky rekordnej inflácie sa v peňaženkách a teda na životnej úrovni obyvateľstva plne prejavia až v priebehu ďalších mesiacov. Mnohým ešte nedošli nové účty za elektrinu alebo plyn, nejaké koruny si našetrili. Že čo bude? Nuž bude sa treba uskromniť. Ekonomika pozná fázy hospodárskeho cyklu a napríklad žiadna expanzia netrvá večne. Aj životná úroveň sa mení, a to niekedy k horšiemu. Taká je realita a je zbytočné zastierať ju frázami, že na ľuďoch sa šetriť nebude.

 

Chlieb a hry. Heslo, ktoré sa odvodzuje od Rímskej ríše. Ak je menej chleba, treba pridať na hrách, inak povedané odvrátiť pozornosť od skutočných problémov. Napríklad také výdaje na mediálny servis bývalej ministerky financií. Hrozné, čo? Aspoň sa zabudne na to, že jeden z darcov hnutia, ktoré patrí do víťaznej koalície, je trestne stíhaný. Alebo na to, že jej popredný člen si na niekoľko mesiacov odskočil študovať do USA. So zamretým dychom sme sledovali neuveriteľnú drámu, či sa vzdá poslaneckého mandátu. Koniec je šťastný: sľúbil, že áno! Zabudnuté, odfajknuté.

 

Čítam, čo som napísal a hovorím si: Nie si príliš kritický? Prečo hundreš, prečo si nespokojný? Už viem, ako si zlepším náladu. Prečítam si bilančné vyhlásenie niektorého  z minulých kabinetov. Stalo sa a hneď mi je ľahšie na duši. Čo všetko naši predstavitelia pre nás urobili. Zaslúžime si ich vôbec? Sme hodní svojich vlád?