Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Predpokladám, že slovenského čitateľa výsledky volieb do Poslaneckej snemovne ČR zaujímajú. Sme predsa susedia, pomerne dlho sme mali spoločný štát. Na druhej strane niekomu určite stačia problémy na domácej politickej scéne, po cudzích netúži. Melie sa to aj u ďalších susedov: v Poľsku a Rakúsku. Aký bude vývoj v Maďarsku, čo Ukrajina? Ak sa vyberieme trochu ďalej, máme tu napríklad Nemecko alebo Francúzsko, na druhej strane Rusko. A čo Biden, poradí si s republikánmi?

           

Ajaj, vráťme sa radšej do Čiech. Výsledky volieb sa dajú zhrnúť zhruba takto: Andrej Babiš prehral aj keď vyhral. Nemá totiž väčšinu. Takéto víťazstvo sa niekedy v literatúre označuje ako Pyrrhovo. Zo všetkých politických strán získalo premiérovo hnutie ANO v 200člennej dolnej komore jednoznačne najviac  mandátov-72. Druhá Občianska demokratická strana (ODS) ich má 34. Je tu však veľké ale. ODS vytvorila s ďalšími dvoma stranami koalíciu Spolu, ktorá bude mať 71 poslancov. Spojencov má v ďalšej koalícii, v ktorej sú Piráti a Starostovia. Týchto päť strán má jasnú prevahu (celkom získali 108 mandátov) a ich predstavitelia deklarovali, že chcú vytvoriť spoločný kabinet.  

 

Toľko stručná štatistika, ktorú pochopiteľne komentátori podrobne rozoberajú, pridávajú k nej svoje úvahy a závery. Tým niektorým zahraničným som sa dosť divil: vraj Babišova prehra  je veľmi prekvapujúca. Čakali azda, že ANO získa absolútnu väčšinu? Ak niekto o tom sníval, boli to sny nereálne. Terajší premiér mohol ďalej vládnuť v prípade, keby uspeli aj jeho potenciálni spojenci, a tí by v povolebných rokovaniach súhlasili, že s ním pôjdu do spoločného kabinetu. Lenže sociálni demokrati a komunisti sa do  snemovne vôbec nedostali.

 

Keď už píšeme o prekvapeniach, najväčším je v skutočnosti  výsledok Pirátov. Majú iba štyri mandáty, kým v predchádzajúcich voľbách to bolo 22. Boli takí, ktorí ich predsedu predčasne pasovali za premiéra. Významným hráčom však budú Starostovia. Majú iba o jeden mandát menej než ODS.

 

Silný vodca dokáže mnoho. Sociálnym demokratom môže byť ľúto, že vo svojom strede nemali niekoho, ako je bývalý predseda vlády Jiří Paroubek. Pravda, s jeho dnešnými skúsenosťami. Čo sa týka komunistov, s takým slabým vedením a politikou boli bez šancí. Svojich poslancov však nebude mať ani nové zoskupenie Prísaha. Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru dostala menej hlasov ako zrejme očakávala. Zhrňme si to: Babiš nemá s kým zostaviť vládu.

 

Objavujú sa analýzy v štýle keby, možno, ak. Rozvíjať ich môžete donekonečna, ale na výsledku to nič nezmení. Rovnako ako názor, že predvolebné koalície sú podvodom na voličoch. Volebný systém ich pripúšťa a bodka.

 

Prihodilo sa však v minulých dňoch pri Vltave a ďalších českých tokoch a potokoch niečo svetoborné? Pre Babiša určite, rovnako ako pre očakávaného predsedu novej vlády Petra Fialu z ODS, ďalej pre budúcich bývalých a budúcich nových funkcionárov. Život pokračuje. Mali sme voľby už pred týmito nedávnymi a dúfajme, že budú aj ďalšie.

 

Hlavná otázka pre občana je, čo bude ďalej? Nedávne hlasovanie bolo predovšetkým referendom o Babišovi, s trochou preháňania by sa dalo povedať, že v predvolebnej kampani bol terčom takmer všetkých. Poľovníci vyhrali. Podľa doterajšej opozície robil predseda vlády všetko chybne. Keď bude ona pri kormidle postupovať presne naopak, bude všetko dobré? Je Babiš úplne neschopný, chce len zle?

 

Také jednoduché to nie je a sú aj iné farby ako len biela alebo iba  čierna. Občana predovšetkým zaujíma životná úroveň, rast cien, situácia v automobilovom priemysle, nedostupnosť bytov, pokračujúca pandémia. Samozrejme, že mnohých aj stav slobody a demokracie, úroveň životného prostredia, medzinárodné vzťahy. Keď v týchto sférach bude všetko na najvyššej úrovni, žalúdky však prázdne, spokojnosť sotva nastane. Aj taký prízemný býva človek z ľudu.

 

To, že všetko sa zmení ako šibnutím čarovného prútika, sú predvolebné rozprávky. Po nich nastáva tvrdá povolebná realita, niekedy aj vytriezvenie. Variantov riešení problémov v ekonomike nie je až tak mnoho a žiaden z nich nie je bezbolestný pre každého.

 

Terajší víťazi sa grupujú z piatich strán. Akokoľvek sa pred voľbami a tesne po nich objímali, každá z nich má svojich voličov, svoje priority. Dokážu sa dohodnúť, ťahať za jeden povraz? Nielen zajtra, ale i o rok? Človek by rád veril, že áno, ale skúsenosť velí k opatrnosti. Úskalia koalícií sú známe.

 

Čo sa týka samého Babiša, pri pohľade späť môže byť azda spokojný. Veď z nuly vytvoril hnutie, ktoré v krajine vládlo a on sám sa stal premiérom. Na druhej strane ANO zostalo stranou jedného muža a jeho koaličný potenciál obmedzený. Nad politickou budúcnosťou predsedu vlády visí otáznik. Nezabúdajme ale, že Babiš získal zo všetkých kandidátov do parlamentu relatívne najviac preferenčných hlasov.

 

Nespomenuli sme ešte významného hráča na scéne-prezidenta Miloša Zemana. Ten je považovaný za Babišovho spojenca a v minulosti neraz ukázal, že na politickej šachovnici je schopný urobiť prekvapujúce ťahy. Otázkou však je, čo mu umožní terajší zdravotný stav.

 

Ďalší postreh z volieb: hlasovalo v nich vyše 65 percent oprávnených voličov, čo sa označuje napríklad v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami za úspech. Ale tých takmer 35 percent nevoličov, to je viac ako tretina. Ich chyba, mali možnosť a nevyjadrili sa? V skutočnosti však aj oni odovzdali svoj hlas, a ten sa mnohokrát menuje nezáujem. Nebolo by potrebné sa nad tým zamyslieť? Ide o ľudí, ktorí neprišli k urnám i preto, že stranám a kandidátom neveria. V minulosti sa sklamali a v zmenu nedúfajú.

 

Jednotlivé strany, ktoré vo voľbách nedosiahli kvótu päť percent, sa do parlamentu nedostali. Prepadlo tak viac ako jeden milión hlasov, čo je takmer dvadsať percent. Taký počet sme v ČR ešte nezaznamenali. Ľudia, čo hlasovali pre neúspešných, asi moc spokojní s výsledkami volieb  nie sú.

 

Aj pre Slovensko je zaujímavé, čo bude Babišova prehra znamenať v stredoeurópskom priestore. Slabšie bude zrejme krídlo, ktoré je v opozícii voči Bruselu. Hľadať by sme síce mali predovšetkým to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje, ale v rámci Vyšehradskej skupiny sa spoločný menovateľ akosi zužuje.

 

Nikto nevieme, čo bude. Čo sa týka nového rozloženia síl v ČR, ja osobne by som bol pre začiatok rád, keby sa víťazom podarilo vrátiť do politiky jedno z ich predsavzatí, konkrétne slušnosť.  Výroky niektorých ich predstaviteľov v súvislosti so Zemanom alebo ANO tomu nenasvedčujú. Nemusia byť takí netrpezliví, dočkajú sa.