Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Ľudia na Slovensku, s ktorými som v kontakte vďaka takým vymoženostiam ako sú mobil alebo počítač, sa ma pýtajú: „Čo tvoji známi v Prahe, čo hovoria na súčasnú situáciu u nás, na premiéra, vzťahy medzi  stranami vládnej koalície?“

Odpovedám: „Nič.“

„Ako nič?“ divia sa.

„Nuž tak, že majú dosť svojej českej vlády, svojich problémov, netreba im aj cudzie.“

 

Samozrejme preháňam, nie je to tak, že by vývoj na Slovensku nemal v ČR žiadny ohlas, že by sa občania nezaujímali o to, čo sa deje u susedov. Ale že by týmito dejmi žili?

Naše starostlivé úvahy a obavy o tom, čo povie cudzina. V skutočnosti zahraničie  väčšinou mlčí alebo sa zaujíma o nás len málo. Slovensko alebo ČR nie sú v centre svetovej pozornosti. V Bielom dome ani v Kremli nevstávajú ráno s nedočkavými otázkami Čo hovorí Bratislava a čo Praha, aký majú názor, podľa čoho sa máme orientovať?

Ak o nás aj prenikne nejaká informácia do sveta, väčšinou nie je na prvých stranách novín alebo medzi hlavnými televíznymi správami.

Keď som sa teda svojich už spomínaných známych v ČR opýtal, čo povedia na nedávne vystupovanie slovenského premiéra v Paríži, nechápavo sa na mňa pozreli: o ničom nevedeli. Z niektorých slovenských médií som však získal dojem, že ide o správu, ktorou momentálne svet žije.

Svet má iné starosti a v tom svete jednotlivé krajiny ešte svoje. Každý každému praje samozrejme len to najlepšie, ale nie že by cudzie problémy nepotešili. Odvrátia tak aspoň na chvíľu pozornosť od tých vlastných: máme nezamestnanosť, ale tamhľa je ešte oveľa vyššia. Umierajú u nás ľudia na koronavírus, ale videli ste štatistiky z Brazílie?

Slováci a Česi zostali bratmi, sme naďalej niečo ako rodina. Ale viete, ako to v rodine chodí. Vzájomná láska sa často spája so súťaživosťou: kto z bratov je lepší, komu sa viac darí? Azda najnázornejšie to vidieť pri vzájomných futbalových a hokejových stretnutiach: víťazstvo nad Čechmi (Slovákmi) obzvlášť poteší a zahreje na duši.

Bratia mávajú niekedy aj veľmi podobné  vlastnosti a postoje. Mnohí moji známi na Slovensku i v Čechách sa zhodujú: naša vláda je tá najneschopnejšia. V boji proti pandémii sme najhorší na svete. V oboch krajinách zhodne platí, že existujú celé pluky odborníkov, ktorí stopercentne vedia, ako na to, čo treba urobiť, aké opatrenia prijať. Len ich bohužiaľ nikto nepočúva. Dokonca i nadávať teraz môžu hlavne iba doma, keďže krčmy sú zavreté. Ešteže na internete si môžeš vyliať dušu (žlč).

Takže Česi nežijú momentálne Slovenskom, ale ani inou krajinou vo svete. Zaujímajú ich hlavne vlastné problémy, neustále skloňovaný covid, úmrtnosť a nákazy v jeho dôsledku, tvrdé obmedzenia, rodinný rozpočet. Aby nebola až taká jednotvárnosť, média sa starajú o spestrenie prózy všedného dňa. Tak prezident Zeman to teraz od nich schytáva za presadzovanie čínskej a ruskej vakcíny. Objavilo sa dokonca aj označenie, že je zradca.

 

Dočítal som sa tiež, že Sputnik V je v rukách Rusov nástrojom hybridnej vojny proti nám. Tak veru, nie o záchranu, ale o ohrozenie životov ide. Úplne iné posolstvo k nám prichádza z druhej strany zemegule. V USA vraj majú milióny nevyužitých dávok vakcíny, ktorú na svojom území zatiaľ nepovolili. Odmietajú ich ale uvoľniť pre iné štáty. America First, či je v jej čele Trump alebo Biden. Velili či velia predsa národu, ktorý je nespochybniteľnou vedúcou silou slobodného sveta. A predovšetkým tento národ musí byť zachránený. Či prežije nejaký Európan nie je dôležité.

Pustil som sa po stope tejto správy. Všetko je inak. Tie milióny dávok sa týkajú vakcíny, ktorá má podľa niektorých aj nepriaznivé vedľajšie účinky. Takže nie, že sú Američania skúpi a sebeckí, ale naopak, svojím krokom chcú nás, Európanov, ochrániť. Taká je pravda a nič na nej nemôžu zmeniť ani hybridní štváči.  

Ostatne, len sa na tú Európu pozrite. Má obrovský nedostatok očkovacích látok, ale i tak ich vyváža. Výrobcom predsa nemôžete rozkazovať, vládne trh, teda peniaze. Vysmievaní Briti v očkovaní predbehli Nemcov. Nevídané, neslýchané. Niekto by sa mohol domnievať, že to všetko je na demisiu jednej dámy, ktorá sídli v Bruseli, Ale prečo? Koľko len otrasov a kritiky zažila vo svojej bývalej vládnej funkcii. A vzdala sa? Kdeže. Neprítomný úsmev a ide sa ďalej, k ďalšiemu neúspechu. Zlé jazyky tvrdia, že istý prezident súhlasil s jej voľbou preto, že sa mu páčilo, ako dobre hovorí po francúzsky. Škoda, že mu niekto nepovedal, že vo Francúzsku žije takmer 70 miliónov ľudí a vraj poniektorí z nich tento jazyk tiež ovládajú.

Ale poďme späť domov. Oznamovacie prostriedky často spomínajú nielen terajšieho, ale aj bývalého českého prezidenta. Ten v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu hovorí o zdravotníckom absolutizme a poukazuje na to, že prioritou musí byť udržanie chodu ekonomiky. Aj on sa nakazil covidom, ale rýchlo – ako inak – sa vyliečil.  

Čo ešte sa deje v ČR, čím potešiť alebo aspoň zaujať slovenského čitateľa? Napríklad týmto: podľa jednej z ankiet drvivá väčšina občanov o sebe tvrdí, že dodržujú vládne opatrenia proti pandémii. Nedávno som sa bol prejsť parku. Spočítal som si, že z desiatich ľudí, ktorých som stretol, štyria nemali rúško alebo respirátor. Moja chyba: bol som zrejme v nesprávny čas na nesprávnom mieste.

 

Sú ale aj pozitívne správy. Napríklad tá, že v snemovni, teda v dolnej komore českého parlamentu má byť namontované plexisklo. To kvôli dvom poslancom, ktorí odmietajú nosiť ochranné pomôcky na ústa a nos. Veru, takto sa mi prosím chceme postarať o zvolených zástupcov ľudu. Predstavte si len, že by sa všetci naraz nakazili alebo by museli do karantény. Čo by sme si počali, o čom by boli televízne správy?

Neviem, či Národná rada SR má už podobnú vymoženosť. Ak nie, nesmiem zabudnúť na upozornenie, že celá vec má háčik. Jeden výskumník poukázal na to, že plexisklo je účinné proti kvapôčkam, ale nie proti aerosólu. Takže príslušní vedci by mali všetko menej podstatné odložiť stranou a vrhnúť sa na riešenie aerosólu v parlamente. Otázkou by sa možno mala zaoberať aj vláda, treba ju predložiť na rokovanie Rady Európskej únie. V každom prípade je skutočne najvyšší čas, aby snemovňa prestala zabúdať na seba a neriešila len malicherné problémy ľudí v podpalubí.

Dôležité je aj to, že v ČR sa chystá sčítanie ľudu. Starší spoluobčania, ktorí sú najviac ohrození pandémiou, by sa mali trochu viac snažiť. Nadchádzajúce sčítanie je pre nich predsa veľkým podnetom, aby zostali medzi živými a dostali sa tak do príslušných štatistík.

Vnuk mi radí, aby som sa konečne zmienil aj o niekom zaujímavom. Áno, celebrity. Zábavných a spoločenských akcií je teraz pomenej a tak trú biedu (tie celebrity).  Niektoré z nich sú preto nútené tráviť čas v exotických letoviskách, vlastne zatiaľ zimoviskách. Možno sa časť z nich medzitým už vrátila domov a obohatila nás o nejaký doteraz nepoznaný variant covidu.