Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Podpisy pod ňu sa hrnú zo všetkých strán – Vladimír Mezencev
To tu ešte nebolo: Petícia na podporu legendárneho športovca J. Plachého!
Mnohí, ktorí niečo počuli o súdnych ťahaniciach najlepšieho košického atléta všetkých čias Jozefa Plachého s Atletickým klubom v Dubnici nad Váhom a Slovenským atletickým zväzom /SAZ/, považujú celú záležitosť iba za prejav jeho osobnej ješitnosti, či snahu o to, aby sa meno Plachý opäť tak často skloňovalo v médiách ako v tých preňho najslávnejších časoch. Tie zhodou okolností začali práve pred polstoročím. Je to naozaj malichernosť, keď SAZ bez udania dôvodu zmenil úspešný projekt Hľadáme nového Jozefa Plachého na iný a bez toho, aby to aspoň oznámil tomu, koho meno niesol? Pod Plachého menom v priebehu 12 ročníkov súťaže zápolilo v rôznych bežeckých kategóriách približne 180 000 chlapcov a dievčat. Podujatie pod názvom Hľadáme nových slovenských olympionikov, ktoré malo nahradiť to pôvodné s Plachého menom, sa v dôsledku či už nezáujmu zo strany pedagógov, trénerov i funkcionárov, neujalo a po krátkom čase zaniklo. Plachý v súdnej žalobe žiadal obnovenie pôvodného podujatia aj s jeho menom, ospravedlnenie a náhradu nemajetnej ujmy vo výške 10 000 eur, ktoré chcel venovať práve „svojmu“ behu s cieľom vyhľadávať nové talenty. Okresný súd v Dubnici nad Váhom a Krajský súd v Trenčíne jeho žalobu zamietli a tá sa po odvolaní ocitla na Najvyššom súde SR.
O veľmi zlých vzájomných vzťahoch medzi štvornásobným olympionikom, jedným z najlepších svetových stredopoliarov v rokoch 1968-1982, držiteľom štyroch medailí z európskych šampionátov, vrátane zlatej a SAZ svedčí aj to, že Plachý požiadal o vyradenie zo Siene slávy slovenskej atletiky! Vzdanie sa takéhoto ocenenia predstavuje ojedinelý krok v dejinách svetového športu, ktorý podľa dostupných informácií nemá obdobu. Predstavitelia slovenskej atletiky na túto žiadosť reagovali až po poldruha roku s tým, že splnia Plachého želanie, ale hocikedy, keď si to rozmyslí ho uvedú do nej späť. Bývalý juniorsky svetový rekordér, ale aj seniorsky európsky, svoje rozhodnutie zatiaľ nezmenil. Napriek tomu SAZ na svojej webovej stránke stále J. Plachého uvádza ako súčasného laureáta svojej Siene slávy.
Na veľké prekvapenie iniciatíva na vyhlásenie petície podľa zákona č.85/1990 Zb., určená Slovenskému atletickému zväzu, sa zrodila na západnom Slovensku. Členmi petičného výboru sa stali aj také osobnosti športu, ako Igor Liba, hokejový majster sveta z roku 1985, Anton Švajlen, strieborný medailista z OH 1964 v Tokiu, jeden z najlepších futbalových brankárov v histórii celého čs. futbalu, čestný prezident Olympijského klubu Košice, či Jerguš Bača, svetový hokejový šampión z roku 2002.
Pod petíciu na podporu legendárneho športovca Jozefa Plachého sa už podpísali stovky a stovky občanov, medzi nimi napríklad exminister hospodárstva a zároveň bývalý atlét Peter Magvaši, spoluzakladateľ Maratónskeho klubu v Košiciach a teraz jeho čestný prezident Štefan Daňo, bývalý úspešný čs. reprezentant v zápasení Ján Tokár starší a ďalšie osobnosti verejného i športového života. Len v Medzeve sa pri príležitosti behu detí a mládeže, na ktorom sa každoročne zúčastňuje aj Plachý, sa pod petíciu podpísalo vyše 250 obyvateľov mesta i okolia.
O čo však vlastne ide v tejto petícii? Iba o to, aby SAZ v súvislosti s človekom, ktorý celé desaťročia úspešne reprezentoval Československo na vrcholových svetových atletických podujatiach urobil sebareflexiu. Uvedomil si, že to bol len a len pôvodný projekt, ktorý pomáhal objavovať bežecké talenty na Slovensku a vyšiel s iniciatívou ako dôstojne usporiadať narušené vzťahy s legendárnym atlétom. Veď z Plachého strany tých ústretových, ale neopätovaných krokov bolo niekoľko.
Len pre zaujímavosť – petíciu oficiálne podporujú aj dvaja významní športovci, občania Českej republiky, majster sveta a Európy v hode diskom, strieborný z OH 1980 v Moskve, najúspešnejší čs. športovec v roku 1982 Imrich Bugár a Taťána Netoličková-Kocembová, držiteľka dvoch strieborných medailí z MS 1983 v Helsinkách, halová majsterka Európy z roku 1984 v behu na 400 m, strieborná a bronzová z ME 1982 v Aténach, 14-násobná majsterka Československa...
Naozaj sa viac-menej formálny problém nedal doteraz vyriešiť bez súdov, právnikov a oficiálnej petície? Nuž, zainteresovaní vedia, že v súkolesí slovenskej atletiky to poriadne škrípe. Aj „kauza Plachý“ je jedným z dôkazov, že je to naozaj tak...