Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Počas protestov v Bratislave zranili dvoch policajtov – TASR

Bratislava 20. júna (TASR) - V Bratislave sa dnes uskutočnil protest zameraný proti prijatiu migrantov na Slovensku.

 

Dav niekoľkých tisícov demonštrantov vyrazil krátko po 15.00 h spred Hlavnej stanice. S výkrikmi "my sme tu doma" či "vlastizrada" si to namieril na Námestie SNP. Kritická situácia nastala v blízkosti Prezidentského paláca, kde sa na inej demonštrácii "Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje" zišlo niekoľko stoviek ľudí. V rukách držali transparenty s heslami ako "náckov tu nechceme" a plagáty s prečiarknutými hákovými krížmi. Oba davy sa dostali do blízkosti približne 20 metrov od seba, častovali sa vulgarizmami a obscénnymi gestami. Polícia obe skupiny udržala oddelené od seba dvoma kordónmi strážcov zákona. Z davu protestného zhromaždenia proti prílevu imigrantov do Európy vyletelo niekoľko plechoviek, umelohmotné fľaše a dokonca aj dymovnica.

 

Na Námestí SNP v Bratislave potom vystúpilo viacero rečníkov. Organizátori tvrdili, že cieľom protestu nie je šírenie náboženskej a rasovej nenávisti. "Dovoľte, aby som vám poprial krásny a pekný biely deň," povedal okrem iného v príhovore predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba.

 

Viacerí rečníci označili slovenských poslancov v europarlamente, ktorí podľa nich hlasovali za kvóty pre imigrantov, za zradcov. "Obesiť, obesiť," skandoval dav.

 

Za prílev utečencov do Európy môžu podľa rečníkov najmä USA, pretože bombardujú Sýriu a Líbyu, kritizovali však aj Izrael, vládu, Roberta Fica, kapitalizmus, či vysokú nezamestnanosť.

 

Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej polícia situáciu monitorovala. "Pred konaním sa zhromaždení v rámci kontrol osôb, boli u niektorých zistené chladné zbrane ako aj atrapy výbušnín. Následne boli tieto osoby z dôvodu podania vysvetlenia predvedené na príslušné policajné oddelenia. Iné protiprávne konania či narušenia verejného poriadku sme pred konaním sa zhromaždení nezaznamenali," uviedla. Zranení však boli aj policajti. "Z davu boli zasiahnutí dvaja príslušníci Policajného zboru slzným plynom do tváre, pričom po ošetrení, na základe vlastného rozhodnutia, zostali vo výkone služby. Bratislavčana (28) podozrivého z trestného činu útoku na verejného činiteľa policajti následne zadržali a eskortovali na príslušné oddelenie policajného zboru," doplnila.

 

Do 17.00 h predviedla polícia celkom desať osôb z dôvodu podania vysvetlenia, pričom u siedmich z nich boli pri predvádzaní použité donucovacie prostriedky.

FOTO TASR  - Pavel Neubauer

FOTO TASR - Pavel Neubauer

FOTO TASR  - Pavel Neubauer

FOTO TASR - Pavel Neubauer