Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Plynové tango alebo Mráz prichádza z Gazpromu – Dušan Konček
Prečo chcú európske krajiny mrznúť kvôli nám, takúto otázku si položil jeden ukrajinský novinár a nevedel na ňu odpovedať. Plynové tango pokračuje a bude sa stupňovať, úmerne tomu, ako sa bude blížiť zima. Na Ukrajine už vláda prijala úsporné opatrenia, lebo plyn z Ruska nedostáva, lebo neplatí. Každému je jasné, že toto plynové tango medzi Ruskom a Ukrajinou neskončí dobre pre európskych odberateľov.
Ukrajinci sa síce dušujú, že kradnúť plyn nebudú z rúr, ktorými tečie do Európy, ale máme skúsenosti z roku 2009 a vieme, že v tom sú majstri mazaní všetkými masťami. Teraz minimálne množstvá Ukrajine dodáva Maďarsko a Poľsko ale spoliehajú sa na Slovensko, ktoré by malo dodávať reverzný tok plynovodom Vojany-Užhorod. Vraj sa spustí v auguste. Európske zdroje tvrdia, že sa spustí v septembri. A možno až v októbri. A z toho je naozaj jasné, že Ukrajina nie je schopná vydržať zimu, bez toho, aby si neuchmatla z toho čo potečie do Európy. Najnovšie prenikla informácia, že reverzný plyn zo Slovenska bude stáť Ukrajinu 340-350 dolárov z barel. Rusko naposledy ponúkalo Ukrajine za 380 dolárov, ale Ukrajina trala na 268 dolároch /čo dohodol Janukovyč s Putinom/. A tak sa teraz súdia v Štokholme. A Ukrajina je dlžná Rusku viac ako 4 miliardy dolárov. V súvislosti s reverzným tokom plynu zo Slovenska na Ukrajinu si môže Gazprom položiť otázku: Dodávame plyn Slovensku za výbornú cenu /pre Slovensko/ a Slovensko ho ide predávať Ukrajincom, ktorí sú naši dlžníci. Potrebuje Slovensko toľko plynu a za takú cenu? Toto by bola logická otázka Gazpromu vychádzajúca z dobrých obchodných vzťahov. Tomto apendixe zo Slovenska na Ukrajinu je ešte jedna zvláštnosť, treba tu zabezpečiť 400 metrovú prešmyčku, ktorá bude tento reverz zabezpečovať. Slovensko nakoniec súhlasilo, pričom tu je naozaj originálna zmienka, tých 400 metrov prešmyčky /teda výstavby tejto prešmyčky/ sa oceňuje na 21 miliónov euro, ktoré zrejme zaplatí EÚ.
Bez toho, aby človek kohosi podozrieval o korupcii, keby som mal firmu, tak do toho okamžite idem, lebo to je naozaj lukratívne, a bude zaujímavé sledovať, kto túto zákazku dostane. Tomu bude treba len závidieť. Cena za 400 metrov prešmyčky je navýšená niekoľko násobne, suma 10 miliónov dolárov – aj to je ešte lukratívna. V zmluve s Gazpromom niet zmienky o tom, že plyn – nemožno predávať ďalšiemu klientovi. To znamená, že Slovensku nič nebráni, aby predávalo. Ale dobrý obchodný vzťah nie je postavený len na znení zmluvy. V jednom z prejavov Putin povedal, že koľko dodajú európske krajiny Ukrajine, o toľko menej dostanú z Ruska. To je tiež logické. Ale najnovšie sa na stránkach Gazpromu hovorí o pláne „B“, čo samozrejme vyplýva aj z podpísania kontraktu medzi Ruskom a Rakúskom pri nedávnej návšteve Putina vo Viedni. V čom spočíva plán „B“, ktorý posúdilo Rusko? Ako sa vyjadril šéf Gazpromu Alexej Miller „ruský plynový gigant Gazprom nevylučuje variantu pri ktorej tranzit plynu cez Ukrajinu bude úplne zastavený“ /info: ITAR-TASS/. Na brífingu šéf Gazpromu ešte povedal aj to, že to, čo „sa deje teraz nie je náhoda- ale tendencia. V roku 2009 boli už dodávky úplne zastavené, čiže precedens už existoval“. Tranzitný systém, ktorým ide teraz plyn treba modernizovať, Ukrajina na to nemá financie a v tejto situácii to Gazprom robiť nebude. A nebude rokovať s Ukrajinou ani o cene plynu. Ak aj, tak až potom, keď si splatia dlh.
Takže plynové tango začína mať jasné kontúry. Prichádza finále. Keď Ukrajina prestane byť tranzitnou krajinou , Európa stratí o ňu záujem, jednoducho nebude pre Európu strategickou. Ale stratí na tom aj Slovensko, lebo bude dostávať ruský plyn zo Západu a nie z Východu a prestaneme byť tranzitnou krajinou. Po dostavbe projektu „Južný potok“ /Rakúsko sa k tomu pripojilo, aj Maďarsko, aj iné krajiny/ sa tento plán „ B“ môže realizovať úplne. Reverz zo Slovenska sa stane nezaujímavý. Čo budú robiť Ukrajinci s rúrami, ktoré budú zízať prázdnotou nevedno. A to bude posledné tango Kyjeva s Moskvou.