Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Platí, či neplatí precedens? alebo dnešná Ukrajina cez precedens Karibskej krízy – Vladimír Mikunda

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia uzavreli dva suverénne štáty ZSSR a Kuba dohodu o rozmiestnení atómových zbraní na Kube. Mali na to právo? Samozrejme, že mali, veď to boli suverénne štáty, oba členovia OSN, ktoré nepotrebovali od nikoho na nič súhlas, aby sa dohodli na čomkoľvek.  

 

Ich dohoda však vyvolala obavu Spojených štátov amerických, že sú ňou priamo ohrozené. Mali USA právo na takúto obavu? Samozrejme, že mali! Preto to dali otvorene najavo celému svetu.

Vznikla tak Karibská kríza, pri riešení ktorej však zvíťazil rozum na oboch stranách, výsledkom čoho bola hrozba pre USA odstránená a život planéty sa prinavrátil do bezpečnejších pomerov.

 

A teraz k Ukrajine

Po protištátnom, protiústavnom a neobanderovskom prevrate na Ukrajine v roku 2014 vystupňovala dvojica štátov Ukrajina s USA svoju výraznú protiruskú politiku. Jej baranidlom sa stala Ukrajina, USA ju riadili ako bábku z pozadia. No a ostatné štáty NATO sa pri tom prihrievali, ako to pred tigrom Šer Chánom v Knihe džunglí robili šakali Tabáki.   

 

USA v časoch Karibskej krízy otvorene pomenovali svoju obavu a ZSSR sa nemohol tváriť, že ju nepočuje, pretože vykričaná bola do celého sveta. A keď ju po desaťročiach rovnako intenzívne pomenovalo Rusko, logicky i partnersky by sa dalo očakávať, že tentoraz ju budú zase počuť USA.

 

No nestalo sa, Spojené štáty obavy Ruska otvorene odignorovali. A po roku 2014 to spolu so svojim verným ideologickým spojencom, s poprevratovou Ukrajinou, robili ešte okatejšie. Ich jednota bola a je viditeľná aj pri hlasovaní vo VZ OSN, kedy v ostatných rokoch ako jediné dva štáty na svete spolu hlasujú proti prijatiu rezolúcie o nacizme. Čiže nech by Rusi robili čokoľvek, ich dohoda s pomajdanovským režimom na Ukrajine a so Spojenými štátmi bola absolútne vylúčená.

 

Preto Rusi začali konať. Predstihovo. A ak by v šesťdesiatych rokoch minulého storočia Sovieti s Kubáncami neboli dostali rozum, Američania by boli nútení taktiež konať predstihovo. Taká je logika prežitia každého národa.

 

Čo vyzradil prezident V. Zelenskij?  

 

Pre BBC uviedol, že Ukrajina začala „vojnu“ s Ruskom „ešte skôr“. Pri tom vysvetlil, že pripraviť sa na niečo také „je jednému štátu zložité“, preto Ukrajina potrebovala pomoc. „Práve preto sme chceli ísť do NATO. Práve preto sme stabilizovali situáciu na Ukrajine. Práve preto sme potrebovali silné vedenie môjho tímu. Hlavne preto sme bojovali s niektorými politickými skupinami vo vnútri našej krajiny. My sme začali túto vojnu už skôr,“ priniesla jeho slová RIA Novosti.   

 

Ako to vidí Ind?

Generálmajor indickej armády, hrdina Kargilskej vojny Gagan Diep Bakshi, k situácii na Ukrajine povedal: „Prepáčte, ale zo strany Spojených štátov a celého Západu je toto neuveriteľne amorálny akt. Najskôr vycvičiť Ukrajinu aby sa postavila Rusku a potom povedať, že „neprídeme na pomoc, uvalíme sankcie.“

 

Američan o nacizme

Americký expert Gordon Duff sa pre Veterans Today v apríli 2022 kriticky vyjadril, že politológovia vyslovujú rôzne definície nacizmu. No skutočná definícia je podľa neho úplne iná, navyše je vraj ľahko a presne rozoznateľná. 

 

Praktizovaný nacizmus je kult, ktorý priťahuje nevedomých, bojazlivých a nenávisťou naplnených ľudí. S cieľom podporiť návrat nacizmu niektoré vlády, USA a väčšina spojencov v NATO, ale aj iné, napríklad Brazília, postavili svoju zahraničnú politiku na podpore všeobecného bezprávia.

 

A teraz americká „bomba“

 

Americký vedec a spisovateľ, autor bestselleru „Zbrane, mikróby a oceľ“, Jared Diamond tvrdí, že Západ pripravoval proti Rusom zbrane, ktorými zlikvidoval indiánov.

 

Podľa neho v USA žiakom rozprávajú, že počas kolonizácie malo indiánske obyvateľstvo severnej Ameriky celkovo okolo milión obyvateľov. Z toho sa vytvára dojem, že nešlo o krutú vojnu s pôvodnými Američanmi, ale o osvojenie imigrantmi z Európy spola pustých a neosídlených území. 

 

Lenže vie sa iné. A síce, že tesne pred masovým presídlením Angličanov, Nemcov a iných národov, počet indiánov severnej Ameriky bol najmenej 20 miliónov. Ich masový úhyn spôsobili epidémie rôznych nákaz, ktoré do Ameriky priniesli Európania hneď pri prvých kontaktoch s indiánmi. Vírusy kiahní, osýpok, chrípky, prasacej chrípky... postupovali pred conquistadormi a kolonizátormi a usporadúvali „delostreleckú prípravu“.    

 

Na dobyvateľov zostávalo len doraziť a začistiť ostatky miestnych spoločenstiev, spola vymretých a oslabených od morových závanov spoza oceánu. Nebol to strelný prach, ani palné zbrane, ani kone, ani „technická vyspelosť“, ani „organizačná prevaha“, ani ďalšie rasové prednosti neboli tým, čo pomohlo Európanom poraziť pôvodných indiánov tak v Severnej, ako aj v Južnej Amerike.

 

Predstihový útok

Otázkou, na ktorú svet časom dostane kompletnú odpoveď, je, čo už mala Ukrajina pripravené na útok proti Rusku, ktorého zámer vôbec neskrývala?

 

V niektorých médiách sa objavili údaje, že biologickú hrozbu mala pripravenú na 60 %, atómovú bombu na 80 % a spustenie operácie proti DĽR a LĽR bolo vraj pripravené na 98 %. Ak je to tak, potom údaj, že útok proti Donbasu sa mal začať 8. 3. 2022, je vcelku presný.   

 

O „nevyvrátiteľných dôkazoch“ jeho prípravy kyjevským režimom hovoril 30. marca 2022 pomocník prezidenta RF V. Medinskij. „Existujú nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že Kyjev plánoval začať v najbližšom čase útok proti Donbasu a Rusko by sa v takom prípade muselo postaviť na obranu desiatkov a desiatkov tisíc našich ruských občanov. Za týchto podmienok Rusko bolo vynútené začať špeciálnu vojenskú operáciu,“ cituje ho TASS.

 

Operácia proti Doneckej ĽR a Luganskej ĽR sa mala začať 8. marca 2022, vyhlásil genplk. K. Pulikovskij 20. 4. 2022 v relácii o podrobnostiach špeciálnej operácie na Ukrajine: (https://www.youtube.com/watch?v=4Q5FcBYyRrY) Úder bol plánovaný zo severnej strany, teda z Luganskej ĽR. Najskôr mali byť republiky oddelené od Ruska, potom rozdelené na dve časti a obsadené. Plánovali sa tam vysiľujúce boje, v ktorých by uviazla ruská armáda (rátalo sa s tým, že určite príde republikám na pomoc), čo by Ukrajinci využili na útok proti Krymu. Ukrajinci teda vopred vedeli, že začínajú plnohodnotnú vojnu s Ruskom... A tak sa kalkulovalo aj s tým, že tam sa rozpúta 3. svetová vojna. Čiže iné riešenie ako predstihový úder Ruskej armády proste neexistovalo.

 

Čoho sa USA a Západ boja?

Jednoznačne vojenskej porážky na Ukrajine. A prečo? Lebo to bude znamenať, že:

1. ...sa skončila dôvera vo všemocnosť USA. 2. ...nastane rozkol Európy. 3. ...sa prinavráti vplyv Ruska. 4. ...nastane reintegrácia postsovietskeho priestoru a 5. ... začne sa súmrak Ameriky v Európe.