Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Plachý v pripravovanej knihe si podá mnohých! – Vladimír Mezencev

Na nedávnom slávnostnom vyhlásení Atléta roka 2015 v Bratislave bol medzi čestnými hosťami. Nie náhodou, veď dodnes mu patrí prívlastok najlepší košický atlét všetkých čias. Dlhé roky bol však aj slovenskou jednotkou. Veď aj na slávnostnom večeri pri Dunaji sa oficiálne konštatovalo, že v dejinách slovenskej atletiky nikdy nebolo lepšieho bežca na 800 a 1500 m než je on. Jozef Plachý, rodák z Košíc. Prvý titul majstra Československa získal ako mladší dorastenec v roku 1965 v behu na 1000 m, ten posledný o 17 /!/ rokov neskôr! Okrem iného sa stal halovým majstrom USA na 880 yardov /1972 New York/ a Sovietskeho zväzu na 1500 m /1977 Soči/. Jeho pôvodne čs. rekord, potom slovenský v behu na 800 m časom 1:45,4 min. platil neuveriteľných 49 rokov /1967 – 2008/! V roku 1977 v Štokholme v behu na jednu míľu časom 3:52,6 min. vytvoril nový európsky rekord, ktorý v ČR stále registrujú ako oficiálny najlepší výkon českého bežca v tejto disciplíne! /Plachý bol v rokoch 1993-2003 občanom Českej republiky/.

 

Jeho športový životopis je skutočne neuveriteľný. Ako jediný bežec na stredné trate štartoval na štyroch olympijských hrách /1968-1980/, trikrát reprezentoval Európu v medzikontinentálnych zápoleniach, pričom v roku 1967 ho vyhlásili za najúspešnejšieho účastníka stretnutia Európa – Amerika, z majstrovstiev Európy si priniesol spolu päť medailí, z toho zlatú spod strechy haly v Grenobli  v roku 1969... Výpočet jeho športových úspechov by zabral skutočne veľa priestoru.

 

Plachý, ktorý vo februári bude mať už 66 rokov, neustále cestuje medzi rodnými Košicami a Prahou. Medzi tieto dve mestá rozdelil aj posledné dni roka. „Vianoce som strávil v Prahe v kruhu rodiny môjho syna Michala, užil som si najmä moje vnúčatá Tomáška a Nikol, nový rok som privítal medzi priateľmi v Košiciach“, hovorí muž, ktorý sa navždy zapísal medzi najslávnejších /nielen/ košických športovcov všetkých čias.

 

Napriek svojmu dôchodkovému veku neodpočíva. Angažuje sa predovšetkým v práci olympijských klubov v Košiciach a Prahe, pri organizovaní podujatí pre bežecké nádeje a v neposlednom rade v antidopingových aktivitách. Vyše 17 000 chlapcov  z celého Slovenska sa zapojilo do súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého. Meno nášho slávneho rodáka a olympionika využívajú i mnohé obchodné firmy, ale napríklad aj ekologické spoločnosti. Doslova niekoľko hodín pred Vianocami Plachý začal písať knihu o svojom doterajšom živote. „Nebude to však klasická autobiografia športovca. Chcem písať aj o tom, ako sa u nás do roku 1990 samotným štátom organizovalo používanie dopingových prostriedkov a ako tomu mnohí športovci, vrátane mňa, dokázali odolať. Napriek tlaku z mnohých strán. Preto o tomto probléme môžem písať otvorene a bez zábran. Jednoducho viem svoje...  Dosť priestoru chcem v knihe venovať politikom a politike, ale aj tým, ktorí sa stále na športe a športovcoch nezákonne a neeticky obohacujú. Rátam s tým, že po jej prečítaní ma niektorí funkcionári budú preklínať. Nakoniec, tak to aj má byť“, hovorí slávny košický atlét o budúcej knihe, ktorej obsah už nosí niekoľko rokov v hlave.

 

Jozef Plachý sa svojho času výrazne angažoval aj v politike, bol členom ČSSD, v ktorej  úzko spolupracoval s jej vtedajším predsedom, dnes prezidentom Českej republiky Milošom Zemanom. Vtedy mal trvalé bydlisko v Prahe a zároveň aj české občianstvo, v súčasnosti trvalo žije v Košiciach.