Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Petra Vlhová tretíkrát za sebou víťazkou ankety Športovec roka – Vladimír Mezencev

Zjazdová lyžiarka Petra Vlhová obhájila prvenstvo v koncoročnej ankete Športovec roka 2021. Najúspešnejším kolektívom roka sa stal štvorkajak rýchlostných kanoistov na 500 m. Výsledky tradičnej ankety oznámili jej organizátor Klub športových redaktorov SSN, Slovenský olympijský a športový výbor a Nadácia SOŠV počas pondelkovej ceremónie v priestoroch stálej expozície Slovenského olympijského a športového múzea v bratislavskom Dome športu.

Ocenenie Športová legenda tento rok dostal olympijský víťaz v tenise Miloslav Mečíř, paralympionikom roka sa stal Jozef Metelka. Za Talent roka vyhlásila Nadácia SOŠV cyklistu Martina Svrčeka. Komisia neolympijských športov SOŠV určila za najlepšieho v neolympijských športoch v roku 2021 kulturistu Vladimíra Holotu.

 

Klub športových redaktorov SSN sa udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2021 organizátorom majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode a vodnom zjazde v Čunove a usporiadateľom medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

 

V ankete, ktorá v bývalom Československu začala písať svoju tradíciu už v roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, triumfovala Petra Vlhová tretíkrát. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša sa stala prvou víťazkou v 29-ročnej histórii ankety Športovec roka, ktorá obhájila prvenstvo dvakrát za sebou. Počtom triumfov sa vyrovnala Anastasii Kuzminovej a Petrovi Saganovi. Viac titulov Športovec roka majú len Martina Moravcová (6) a Michal Martikán (4). Vlhová má na svojom konte aj podiel na jednom víťazstve v kategórii kolektívov, keď v roku 2017 bola členka miešaného družstva zjazdových lyžiarov. Prvá Slovenka, ktorá získala veľký krištáľový glóbus za prvenstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára nielen v zjazdovom lyžovaní, ale v zimných športoch vôbec, sa dostala medzi jednotlivcami do top 10 šiestykrát.

 

Na ďalších dvoch priečkach skončili v roku 2021 olympijská víťazka v streľbe na trap Zuzana Rehák Štefečeková a strieborný medailista z Tokia 2020 v K1 mužov vo vodnom slalome Jakub Grigar. Meno Rehák Štefečekovej, ktorá anketu vyhrala v roku 2012 pred Petrom Saganom, bolo rovnako ako Vlhovej na všetkých 121 hlasovacích lístkoch členov Klubu športových redaktorov SSN. Kým lyžiarka sa objavila 80-krát na prvom mieste, trapistku zaradilo najvyššie 39 hlasujúcich. Rehák Štefečeková napokon prehrala s Vlhovou o 48 bodov. Grigar sa medzi laureátmi ankety objavil premiérovo, na hlasovacom lístku ho malo 107 žurnalistov.

 

Rovnaký počet hlasujúcich zaradil do top 10 aj ďalšieho novica Roryho Sabbatiniho. Strieborný golfista z olympijského turnaja v Tokiu skončil štvrtý. Za ním sa umiestili víťaz hokejového Stanleyho pohára Erik Černák, víťaz tenisovej štvorhry na Australian Open Filip Polášek, futbalový majster Talianska Milan Škriniar, stálica ankety, víťaz bodovacej súťaže na Giro d’Italia a najlepší na Okolo Slovenska, cyklista Peter Sagan, paralympijský víťaz v stíhacích cyklistických pretekoch na 4 km Jozef Metelka a hokejista Peter Cehlárik, najlepší útočník majstrovstiev sveta.

 

Paracyklista Jozef Metelka sa prvýkrát v kariére dostal medzi najlepšiu desiatku športovcov Slovenska. V ankete Paralympionik roka obhájil vlaňajšie prvenstvo a celkovo ju vyhral tretíkrát, predtým uspel v roku 2015. V ankete Športovec roka skončil Metelka tento rok historicky najvyššie zo všetkých paralympijských športovcov.

 

Kategóriu kolektívov podľa očakávania suveréne ovládol štvorkajak rýchlostných kanoistov na 500 m. Počas roka 2021 v ňom stabilne sedela trojica Samuel Baláž, Denis Myšák a Adam Botek. Na olympijských hrách v Tokiu pri bronzovej jazde pádloval v lodi Erik Vlček, na majstrovstvách sveta v Kodani (striebro) a európskom šampionáte v Poznani (striebro) ho nahradil Csaba Zalka. Elitná loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky v rôznom zložení na 500 m vyhrala súťaž kolektívov v ankete Športovec roka už piatykrát, v kombinácii s inými traťami už rekordný ôsmykrát. Je zaujímavé, že členom víťazného K4 bol vždy Erik Vlček, ktorý sa v tomto roku stal historicky prvým Slovákom so šiestimi olympijskými účasťami.

Po deviatich rokoch sa do top 3 kolektívov vrátili hokejisti Slovenska, po dvoch hliadka vodných slalomárov 3xC1 mužov.

 

V tohtoročnej ankete hlasovalo 121 členov KŠR SSN. Hlasy dostalo 43 jednotlivcov a 18 športových kolektívov.

Ocenenie Športová legenda dostal tenista Miloslav Mečíř, olympijský víťaz vo dvojhre a bronzový vo štvorhre zo Soulu 1988, dvojnásobný finalista grandslamových turnajov a bývalý štvrtý hráč svetového rebríčka vo dvojhre i štvorhre. V pomyselnej dvorane slávy doplnil ďalších olympijských víťazov Jána Zacharu a Jozefa Pribilinca a iné naše výnimočné športové osobnosti. Ocenenie sa udeľuje od roku 2010 žijúcemu bývalému športovcovi s mimoriadnymi úspechmi vo veku nad 50 rokov.

 

Nadácia SOŠV v rámci podpory mladých športovcov ocenila Martina Svrčeka trofejou Talent roka. Mladý cyklista môže byť nástupcom Petra Sagana, do svojich radov si ho tento rok vyhliadol elitný tím Deceuninck - QuickStep. Svrček v tejto sezóne pretekal v talianskom družstve Franco Ballerini, dosiahol pätnásť víťazstiev, na majstrovstvách sveta skončil štvrtý, na juniorskom Paríž – Roubaix šiesty.

 

Komisia neolympijských športov Slovenského olympijského a športového výboru vyhodnotila ako najúspešnejšieho športovca roka v neolympijských športoch kulturistu Vladimíra Holotu, ktorý sa stal ako prvý Slovák v histórii na svetovom šampionáte v Santa Susanne absolútnym majstrom sveta. Na ďalších priečkach skončili kickboxerka Monika Chochlíková a vodný lyžiar Samuel Saxa.

 

Za výkon roka označila komisia neolympijských športov SOŠV výkon Alexandra Vaška v skokoch vo vodnom lyžovaní za vlekom, ktorý na svetovom šampionáte ako prvý človek v tejto discipline prekonal hranicu 70 m.