Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pellegrini: Parlament by mohol zasadnúť k vládnemu programu 14. novembra

Bratislava (TASR) - Národná rada (NR) SR by mohla k programovému vyhláseniu vlády (PVV) zasadnúť už 14. novembra. Pripustil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Závisieť to však bude od toho, ako rýchlo sa vláde podarí ho pripraviť. Pripomenul vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý by chcel mať otázku PVV a dôvery vláde vyriešenú do 17. novembra.


"Vnímam ambíciu novej vlády byť v tomto efektívny a nenaťahovať tvorbu PVV na extrémne dlho alebo využiť celých 30 dní," uviedol Pellegrini s tým, že kabinet a ministri potrebujú pracovať. Ak by vláda predložila program parlamentu neskôr ako 14. novembra, rokovať by sa o ňom mohlo začať nasledujúci týždeň. Pripomenul, že v zmysle ústavy by mala vláda program predložiť do 30 dní od jej vymenovania. Prezidentka SR vymenovala kabinet v stredu (25. 10.).

Pellegrini tiež poznamenal, že vláda sa musí rýchlo vysporiadať aj so štátnym rozpočtom. Avizoval, že NR SR k tomu zasadne zrejme po schválení PVV. Predpokladá, že minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) stiahne aktuálny návrh rozpočtu. "Musí padnúť rozhodnutie zo strany vlády, či ideme do rozpočtového provizória a pripravíme riadny rozpočet niekedy v januári, februári, alebo sa vláda pokúsi pripraviť riadny rozpočet teraz," uviedol Pellegrini s tým, že nejde o tragédiu a štát sa s tým vysporiada.

Otázku rozpočtu, urgentných návrhov z rezortov a iných prípadných zmien podľa jeho slov začnú riešiť hneď po návrate premiéra zo samitu v Bruseli. Čo sa týka harmonogramu riadnych schôdzí parlamentu, budúcoročný sa podľa neho urobí ľahšie ako ten do konca roka. Predstaviť by ho chcel po dohode vedenia NR SR do konca novembra. Avizoval, že by mal vyzerať štandardne tak, ako bývalo zvykom.