Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Patrí politika do škôl? – Anna Haľamová

Pred nedávnom sa mnoho škôl zapojilo do projektu študentské voľby, ktoré podľa informácií na stránke www.studetskevolby.sk organizuje tím aktívnych študentov z celého Slovenska pod záštitou Rady mládeže Bratislavského kraja. Aj v Prešovskom samosprávnom kraji sa na mnohých školách v dňoch 4. 2. 2020 – 7. 2. 2020 konali simulované parlamentné voľby, ktorých sa mohli zúčastniť študenti od 15 rokov. Od mladých študentov zo Strednej odbornej školy podnikania v Prešove sme sa dozvedeli niekoľko zaujímavých informácií o priebehu týchto volieb „nanečisto“.

 

Študentské voľby máte za sebou. Aký ste z tohto projektu mali celkový dojem?

Sme radi, že sme sa aspoň na chvíľku nemuseli učiť. Voľby sa konali od druhej hodiny, teda od 8:45 a trvali do vtedy, kým neodhlasovali všetky triedy. Nebolo to však nič prehnane zaujímavé, kvôli čomu by sme skákali od radosti. Taká normálka.

 

Mali ste zriadenú aj volebnú miestnosť?

Áno. Jedna trieda sa upravila a vo „volebnej komisii“ sedela žiacka rada zložená zo štyroch členov. Postupne sme chodili odvoliť všetci. Učitelia nás odprevadili na dané miesto a potom sme sa vrátili späť na vyučovanie. V triede, kde sa volilo, bola plenta - ako keď sa volí na normálnych voľbách a za ňou sme krúžkovali.

 

Ako vyzerali volebné lístky?

Každý volebný lístok vyzeral rovnako a bol veľmi jednoduchý. Nebolo to tak, ako na riadnych voľbách, kde dostanete do ruky kvantum papiera. Volebný lístok v študentských voľbách bol pre každého žiaka len jeden, na ňom boli v záhlaví čísla od 1 do 25, tie predstavovali čísla strán kandidujúcich do parlamentu. Zakrúžkovať sme mohli len jedno číslo, teda jednu stranu. Pod číslami strán boli ďalšie čísla od 1 do 150, ktoré reprezentovali jednotlivých kandidátov a z tých sme mohli zakrúžkovať štyri čísla. Ale ak sme nechceli, stačilo zakrúžkovať len to číslo strany. Vyplnený lístok sme potom hádzali do urny, ale nedávali sme to do obálky.

 

Vedeli ste, ktoré číslo prislúcha ktorej strane alebo kandidátovi?

Za plentou bol taký zošit, v ktorom to bolo všetko napísané. Pozreli sme si v ňom číslo strany aj mená kandidátov a potom sme to zakrúžkovali na volebnom lístku.

 

Museli ste svoju voľbu aj nejako zdôvodňovať?

Nie, bolo to anonymné, do lístkov sa nič nedopisovalo, len sa krúžkovalo.

 

Čo sa dialo po odhlasovaní?

Žiačky, ktoré to mali na starosti, vpisovali údaje z lístkov do svojho špeciálneho hárku, akoby „dotazníka“ a po spočítaní nahlásili výsledky organizátorom.

 

Zúčastnil sa volieb každý?

Každý nie. Nešli napríklad voliť naši spolužiaci, ktorí nie sú zo Slovenska. A nie každý bol v ten deň v škole, zrejme kvôli chorobe. Asi zas budú chrípkové prázdniny :).

 

Ako vnímate politiku, zaujíma vás?

Ani trochu. Viac-menej sme volili to, čo nám kto poradil. Máme čo robiť, aby sme sa vôbec stíhali učiť do školy. A pravdupovediac, politika je nudná.

 

Poznáte niekoho z vašich spolužiakov, koho politika zaujíma?

Nie. Ale možno sa o ňu aspoň trochu zaujímajú tie žiačky, ktoré sedeli v komisii.

 

Myslíte si, že patrí politika do škôl?

Podľa nás určite nie. Keby to malo byť spravodlivé, tak by sa museli na školách prezentovať všetky politické strany a rôzne smery a názory a to by sme potom nerobili už fakt nič iné, len to počúvali od rána do večera. Podľa nás je to každého osobná vec, koho chce voliť, nemali by sme jeden druhého urážať ani si nadávať kvôli politike. Je to hlúposť. Navyše, internet je politiky plný. Pre toho, kto sa o ňu zaujíma je ľahké si nájsť a dohľadať čokoľvek a to z množstva rôznych zdrojov. Radšej by sme mali viac praktických predmetov, ktoré nás niečo naučia a aspoň trochu pripravia na to, čo nás po skončení školy čaká. To je pre nás momentálne to najdôležitejšie.

 

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov v škole.

Na stránke organizátorov sú už zverejnené výsledky. V Prešovskom kraji dopadli študentské voľby nasledovne – vyhralo by PS/Spolu s 19,5%, na druhom mieste sa umiestnilo OĽaNO so 17,2%, nasleduje Za ľudí s 12%, strana Kotleba – ĽSNS získala rovných desať percent, tesne pod nimi sa umiestnila Sme rodina s 9,9% a so 7,5% skončilo KDH. Zvyšné percentá pri Prešovskom kraji stránka neudáva.

Zo všetkých zapojených škôl sa volieb zúčastnilo 56,7% žiakov a študentov. Celkové výsledky sú takéto: PS/Spolu 21,7%, OĽaNO 16%, K-ĽSNS 11,4%, Za ľudí 9,7%, Sme rodina 9,5%, SaS 6,5%, KDH 4,4%, Smer-SD 3,9%, Vlasť 2,3%, MTD! 2,2%, Dobrá voľba 2,2% a MKS 2,1%.