Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Parlament oslavuje 20. výročie najväčšieho rozšírenia EÚ – Jan Jakubov

Poslanci Európskeho parlamentu, zástupcovia EÚ a členských štátov a mladí ľudia narodení pred 20 rokmi pripomenuli vstup desiatich krajín do EÚ v máji 2004.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola, predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen, bývalý predseda Parlamentu Pat Cox a bývalý predseda Komisie Romano Prodi sa zúčastnili na slávnostnom zasadnutí Parlamentu pri príležitosti 20. výročia rozšírenia EÚ v roku 2004.

Predsedníčka Metsola pri tejto príležitosti povedala: „V posledných dvoch desaťročiach sa Európa stretla s bezprecedentnými výzvami. Spoločne sme im dokázali čeliť. Viem, aké lákavé bolo v najťažších chvíľach pre každého z nás ísť do toho sám, a predsa sme odolali. Pretože sme pochopili, že aj napriek všetkým frustráciám a nedokonalostiam je Európska únia stále najlepšou zárukou pre všetkých našich ľudí. Transformačný efekt rozšírenia EÚ na životy generácií Európanov je nespochybniteľný. Je to zrejmé v každom jednom z našich členských štátov. Od vymáhateľných práv poskytovaných občanom až po príležitosti, ktoré sa ponúkajú mladým aj starším. Od jednotného trhu, ktorý posilňuje naše hospodárstva, po našu politiku súdržnosti, ktorá realizuje náš záväzok rovnosti Európanov. Vstup do Európskej únie nie je len o transpozícii právnych predpisov. Ide oveľa hlbšie a ďalej. Jednota neznamená homogenitu. Európa sa nesnaží urobiť všetkých rovnakými. Sme hrdí na naše rozdiely. Sme hrdí na naše jedinečné tradície, naše kultúry, naše jazyky a našu rozmanitosť. Za posledných 20 rokov sme to dokázali. Európa je skôr o prijímaní rozdielov pri zabezpečení rovnosti príležitostí. Každý musí mať rovnakú šancu, nie nevyhnutne rovnaký uhol pohľadu. V tom je naša sila. To je naša Európa. A preto je členstvo výhrou pre všetkých. Európa možno od roku 2004 zmenila každý zo svojich členských štátov. Ale každý z týchto členských štátov zmenil Európu rovnako.“

K súčasným a bývalým lídrom EÚ sa pridal bývalý eurokomisár pre rozšírenie Günter Verheugen a zástupcovia desiatich krajín, ktoré vstúpili do EÚ pred 20 rokmi:
Bývalý minister zahraničných vecí Cypru Georgios Iacovou
Bývalý predseda maďarskej vlády Péter Medgyessy
Bývalá prezidentka Lotyšska Vaira Vīķe-Freiberga
Bývalý litovský minister zahraničných vecí Antanas Valionis
Bývalý predseda vlády Malty Lawrence Gonzi
Bývalý hlavný vyjednávač pre prístupové rokovania Malty do Európskej únie Richard Cachia Caruana
Bývalý predseda vlády Slovinska Anton Rop
Bývalý predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda
Bývalý poľský premiér Leszek Miller
Bývalá ministerka zahraničných vecí Estónska Kristiina Ojuland
Bývalý hlavný vyjednávač pre prístupové rokovania Českej republiky do Európskej únie Pavel Telička

 Počas slávnostného zasadnutia hostia odpovedali na otázky skupiny mladých ľudí z vtedy nových členských krajín narodených 1. mája 2004 alebo okolo tohto dátumu, ktorí sa zúčastnili slávnosti v Štrasburgu.

Slávnosť ukončila Beethovenova Óda na radosť v podaní zboru Voix de Stras.