Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Otázka z verejného zhromaždenia: „Ktorý prístup je mierový??? – Vladimír Mikunda
Ten, ktorý hlásajú oni alebo ten, ktorý hlásame my?“, opýtal sa vo štvrtok Ján Čarnogurský na zhromaždení za mier a proti základniam NATO na Slovensku, keď predtým na Hviezdoslavovom námestí on i ďalší poukazovali na mnohé porušovania princípov medzinárodného práva.
K dnešnému dňu takéto zhromaždenia prebehli aj v Prešove, Košiciach, Michalovciach, Rožňave, B. Bystrici, Handlovej a v Trnave. Práve v piatok 22. mája rokujú členovia Slovensko-ruskej spoločnosti v Spišskej Novej Vsi, kde bude zakladajúca schôdza takéhoto zhromaždenia, ktoré bude organizovať takého podobné zhromaždenia. A keďže sa podobné zoskupenia organizujú aj na iných miestach Slovenska „vytvára sa pevná sieť ľudovej mierovej politiky na Slovensku. Táto ľudová mierová politika je zárukou toho, že naši politici sa na medzinárodných stretnutiach majú buď o čo oprieť, alebo, minimálne, na čo vyhovoriť, aby neustupovali tlaku, ktorý na nich vykonávajú vojnoví štváči zo Západu“, zdôraznil Ján Čarnogurský.
Z vystúpení rečníkov:
Branislav Fábry
• Prezident Kiska odmietol cestovať do Moskvy na oslavy výročia víťazstva v 2. sv. vojne, ale nemal problém cestovať do Kyjeva a stretnúť sa tam s tými, ktorí tvrdili, že Druhú svetovú vojnu začal Sovietsky zväz útokom na Nemecko.
• Dúfam, že počas pobytu v Rige si nájde čas aby skritizoval aj tamojšiu politiku voči menšinám, ktorá tiež zvyšuje napätie vo vzťahu EÚ a Ruska. Cesta k mieru nevedie cez diskrimináciu, cesta k mieru nevedie cez apartheid.
• Keď hovoríme o Andrejovi Kiskovi, tak ten v predvolebnej kampani povedal, že jeho politickým vzorom je Gándhí. Predstavte si, ten Gándhí, ktorý sa odieval do jedného kusu látky, ktorý cestoval vo vlakoch 3. triedy s najchudobnejšími obyvateľmi Indie a ktorý predovšetkým hlásal nenásilie.
Porovnajme si tohto Gánhiho s pánom prezidentom, ktorý lieta do Popradu za štátne peniaze a ktorý chodí do Kyjeva podporovať tých, ktorí sa po prevrate zmocnili vlády a ktorí voči vlastnému obyvateľstvu neváhajú použiť aj tie najsilnejšie a najkrutejšie prostriedky násilia!
• Naši politici ukážu svoje správanie aj na nastávajúcom samite, kde sa budú prejednávať sankcie voči Rusku. Je potrebné, aby sa aj EÚ usilovala o vytvorenie mierového prostredia a zlepšenia vzťahov v Európe, prostredníctvom zrušenia týchto sankcií.
• Je potrebné, aby EÚ a USA zaujali mierový postoj aj voči Blízkemu východu. Pretože to nešťastie v medzinárodných vzťahoch, ktorého sme svedkami v súčasnosti bolo vyvolané deštrukciou poriadku medzinárodného práva, čo začalo agresiami veľmocí na Blízkom východe, ktoré si mysleli, že oni stoja nad právom, že oni sú viac, ako medzinárodné právo.
Takto to ďalej nejde!
Ján Čarnogurský
• Štáty, ktoré vyslali vojenské jednotky na prehliadku Víťazov do Moskvy reprezentujú vyše 2,5 miliardy obyvateľstva sveta. Ide o zoskupenie štátov, ktoré majú najväčšie prírodné bohatstvo na svete. Je to zoskupenie štátov, ktoré majú najrýchlejší ekonomický rast. Čiže ide o zoskupenie štátov, ktoré majú na tejto Zemi najväčšiu budúcnosť a je to zoskupenie štátov, ktoré nám ponúka priateľskú ruku.
Ale proti naším priateľským vzťahom proti niektorým štátom z tohto zoskupenia u nás, na Slovensku, vyzývajú signatári, novinári, niektorí publicisti, aby sme zbrojili, aby sme sa zúčastňovali na zbrojení NATO, aby sme vyzbrojovali Ukrajinu.
Ktorý prístup je mierový??? Ten, ktorý hlásajú oni alebo ten, ktorý hlásame my?
• Máme už vyše roka, čo začal Majdan na Ukrajine, čo tam došlo ku zmene vlády, čo tam zazneli sľuby o tom, aká už bude Ukrajina usporiadaná, demokratická, mierová a neviem aká.
Ale práve minulý týždeň The New York Times napísali, že korupcia na Ukrajine sa vôbec neznížila, že Ukrajina žiadne veľké reformy neurobila... Ukrajina nie je schopná ukončiť vojnu na východe, ale pokračuje vo vnútri štátu vo vojnovej rétorike.
Táto Ukrajina sa má stále považovať za dôvod, aby sme aj my zbrojili, aby sme aj my dodávali zbrane Ukrajine a aby sme nechali budovať základne NATO na našom území!
• Čoskoro sa začne v Rade Európy hlasovanie o predĺžení protiruských ekonomických sankcií. Vieme, že sankcie vôbec nedosahujú svoj zamýšľaný efekt (dostať Rusko na kolená), ba naopak, spôsobujú ekonomický pokles v krajinách EÚ. Aj u nás, na Slovensku.
Poukazujem na to, že na predĺženie sankcií treba jednohlasný súhlas členov EÚ. Čiže stačí ak jeden štát, napríklad Slovensko, by hlasovalo proti, sankcie proti Rusku nebudú predĺžené.
Nech slovenská vláda ukáže odvahu a nech hlasuje proti. Premiér Fico predsa už opakovane na verejnosti hovoril, aké sú sankcie nezmyselné, ako nedosahujú svoj účel, jednoducho, ako je proti týmto sankciám.
Teraz máme možnosť potvrdiť tieto slová v praxi!
Dovolím si predpovedať čo by sa stalo ak by to slovenská vláda dokázala? Dva týždne nás budú označovať za Putinových agentov, ale pritom potichu nás budú poklepávať po pleci, a do mesiaca nás začnú verejne vychvaľovať, pretože celej Európe to pomôže.
• Vyzývam vás, aby sme sa tu o dva týždne opäť zišli, pretože Slovensko potrebuje mierovú politiku!
My túto mierovú politiku robíme tu, na námestí.
Martin Homza
• Dostatok politikov na Slovensku si myslí, že Karpaty sú Čínsky múr a že nás zachránia pred nebezpečenstvom, ktoré sa za Karpatami nachádza. Ako historik hovorím, že je to úplný nezmysel a dá sa na to uviesť mnoho a mnoho príkladov z histórie kedy táto bariéra bola veľmi ľahko a účinne prekonaná (z jednej i druhej strany).
• Pred koncom minulého tisícročia sme sa nádejali, že to ďalšie bude tisícročím mieru, prosperity... Lenže neprešlo ani dvadsať rokov a my robíme tie isté chyby, ako vtedy.
Poviem to na rovinu – ja si nemôžem želať skazu, smrť, rozvrat, chaos, neporiadok, ktorý je evidentný a vzdialený od nás len niekoľko sto kilometrov.
• Som veľmi rád, že doktor Čarnogurský a ďalší ľudia sa neboja a začali organizovať tieto mierové mítingy. Som tiež veľmi rád, že k tomu môžem pripojiť svoj hlas, čo je legálne a legitímne a čím nepoškodzujeme žiadny zákon a žiadnu zákonitosť vývoja.
• Ak na slovenskom území hovoríme „áno“ mieru a „nie“ základniam na slovenskom území, zároveň hovoríme o tom, že sme ešte chvíľu aspoň trochu slobodná krajina.
V momente keď sa tu objaví pešiak, vojak cudzej armády ocitne vo väčšom množstve, tak slobodnou krajinou už nebudeme! Ak sa to stane, tak na chvíle, ako sme si užívali túto slobodu si budeme potom ešte dlho spomínať.
František Škvrnda
• Pripájam sa k tým, ktorí tvrdia, že chceme mier. No mier dosiahneme ak budeme tvrdiť, že nechceme na svojom území tri veci: cudzie základne, cudzích vojakov a žiadne cudzie vojenské sklady.
• Začína akcia EÚ, ktorá sa pozerá na Východ. Na Východ sa pozerala aj iná časť sveta, iné štáty, a treba sa opýtať prečo, keď je možnosť a potreba obchodovať z Východom, sa zrazu objavuje potreba zriadiť tu základne?
• Existuje stará historickú skúsenosť. „Kde sa obchoduje, tam sa nebojuje“. Je to omnoho staršia skúsenosť, ako druhá, ktorá sa objavuje často v západných prameňoch: „Keď chceš mier, pripravuj sa na vojnu“. To je celkom iný pohľad na rovnakú vec.
• Ďalej, keď sa budeme pýtať, tak na čo po bombardovaní Juhoslávie Američania vybudovali v Kosove druhú najväčšiu vojenskú základňu? Hanba im za to! Čomu to pomohlo? Koľko Kosovčanov žije vo väčšej biede, ako žilo predtým? Utekajú vo veľkých počtoch. No neutekajú do Ameriky, ale do štátov EÚ.
• Čo sa deje v Macedónsku? O tom naše hlavné médiá mlčia alebo sa vyjadrujú veľmi opatrne. Aký bol „cirkus“ ohľadne teroristického aktu v Paríži, no tu zahynulo oveľa viac ľudí, tu hrozia väčšie škody, tu je to omnoho organizovanejšie, ako to, čo bolo v Paríži... Alebo sa to radšej nespomína lebo nevieme čo všetko sa tým môže vyvolať.
• Existujú obavy, že vývoj v Macedónsku povedie k novej farebnej revolúcii, ktorá na Ukrajine evidentne skrachovala!
• Hovorilo sa tu o výročí konca 2. sv. vojny. Treba sa opýtať prečo USA doteraz neodišli z Japonska, z Južnej Kórei..., prečo tam majú základne s desaťtisícami vojakov? Nezostali tam preto, že by ich Čína znepokojovala, ale preto aby oni znepokojovali Čínu.
• Rovnako legitímna je otázka prečo Američania zostali po studenej vojne v Európe? Načo tu udržiavajú zásoby taktických jadrových zbraní...
• Nové základne v našich krajoch nemajú za cieľ ochrániť „hosťovské“ štáty, ale majú za cieľ znepokojovať Rusko.
• Európsku bezpečnosť ohrozujú viac utečenci, ktorí sem prichádzajú z oblastí, ktoré NATO bombardovalo, než vymýšľané hrozby s niektorými nedokázateľnými aktivitami Ruska.
• Na záver sa pýtam: Prečo veľa politikov, prezidentov... pochybuje o identite Európskej únie? Áno, dá sa o nej pochybovať. No nájdite niekoho, kto pochybuje o identite NATO! To sa nikde nepustí!
V ďalšej časti nás Marián Ostatník informoval o vývoji jeho trestného podania na Andreja Kisku. V podstate zopakoval už minulé informácie, no so širším zdôvodnením. Viac na: http://www.srspol.sk/clanek-hviezdoslavovo-namestie-zvolalo-takto-to-uz-dalej-nemoze-pokracovat-nechceme-novu-zeleznu-oponu-10856.html
Na vlastné požiadanie sa k diskusii pripojili aj Roman Ruhig, Juraj Moncman a Mojmír Kovář.
Vladimír Mikunda