Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Otáčanie kormidla (aj mediálneho?) – Štefan Nižňanský

Kamže sa podeli lovci hoaxov? Kdeže sú prenasledovatelia konšpirátorov a ich teórií? Nejako sa vyparili - ako smrad z toalety po uzavretej oslave papalášov v Pamätníku SNP... Privátne, komerčné médiá - patriace unudeným oligarchom, vplyvným záujmovým skupinám či policajno-sudcovsko-mediálnej mafii  - sú peňazovodmi napojené na agentúry zbrojárskych a naftových  monopolov, bankových domov i farmafiriem. Preto o pandémii, o svetovej ekonomike, o elektromobilite  alebo aj o vojne (Západu proti Rusku na území Ukrajiny) informujú podľa svojich záujmov, v smere predplatenej propagandy, v duchu naratíva  z dielne Bieleho domu. Ale ako to, že dovolia denno-denne zatajovať významné informácie a vysielať len prevažne hlúpoty či účelové lži aj z redakcii spravodajstva v štátnej televízii a v rozhlase? Lebo generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a jeho „druhá kráľovná“ spravodajstva Anna Sámelová sa asi vzhliadli v metodike hitlerovskej propagandy? Spomeňme si, ako nemeckí fašisti po vpáde do Paríža zinscenovali v roku 1940 okázalý polnočný návrat pozostatkov Napoleonovho syna - vojvodu z Reichstadtu – (prezývaného „Orlík“). Viezli ho spektakulárne do Invalidovne, aby ho pochovali vedľa francúzskeho cisára Napoleóna I, ktorý ho splodil s Máriou Luisou (dcérou rakúskeho cisára Františka I.). „Berú nám uhlie a vracajú popol“, komentovali umelú výrobu nespráv znechutení okupovaní Parížania. Propagandistického cirkusu fašistov pred tvárou celého sveta sa vtedy zúčastnili, okrem Hitlerovej uniformovanej partičky, aj vybraní predstavitelia kolaborantov z francúzskych vojenských kruhov i z parížskej umeleckej a kaviarenskej elity. A samozrejme filmári, aby propagandu zla úspešne šírili.

 

Šíria ju aj dnes.

Všetky mejstrímové plátky, weby, rádiá i televízie. Plány sa však nedaria, výsledky na ukrajinských bojiskách chýbajú - napriek nepretržitým dodávkam zbraní, munície, raketám (už s doletom až 700 kilometrov!) a nezrátateľným miliardám nekrytých dolárov i eur do ukrajinskej čiernej diery. Napriek bezhraničným protiruským sankciám akoby Kremeľ výrazne neutrpel. Zato my všetci vidíme a cítime, ako prudko sa prepadá európska ekonomika. V Čechách sa čapuje pivo za 70 korún! Dobrý vojak Švejk i so svojim stvoriteľom Haškom sa obracajú v literárnom nebi aj v lipnickom hrobe... Nervozita stúpa nielen v pražských hospodách, no najmä v Zelenského paláci, v Kyjevskom vládnom kabinete i v Bruseli. Koncom leta Polsko (v reakcii na štipľavú reč ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského) zastavilo dodávky zbraní na Ukrajinu. Poľský prezident Andrzej Duda prirovnal Ukrajinu k „topiacemu sa človeku, pri ktorom si záchranca musí dávať pozor, aby sa neutopil tiež“. Nebolo to prvý raz, čo šéf Kyjeva svoju ostrou rétorikou niekoho doslova naštval. V minulosti pobúril tiež Izraelcov, v televízii sa pohádal s bulharským prezidentom a kritizoval i svojich spojencov v NATO. Diplomatický konflikt rozpútal  ukrajinský prezident, keď obvinil niektoré európske štáty z „pretvárky“ a z nepriamej pomoci Moskve. A teraz? Dokonca urazil a rozzúril aj Nemcov, keď odmietol prijať ich 10 tankov Leopard a nazval ich „šrotom“!

Kormidlo sa pootočilo. Veľmi, veľmi bdelý pozorovateľ pobadal, ako sa zatiaľ len drobno „posúvajú“ podsúvané informácie o Ukrajine. Ekonómov a národohospodárov ale viac zaujal iný obrat, o ktorom naše médiá mlčia, keďže k tomu nedostali z centra manuál. 70% všetkej svetovej ropy a 50% zemného plynu nepatrí už pod kontrolu USA ani Západu. Od začiatku budúceho roku bude tieto energetické zásoby kontrolovať nové ekonomické zoskupenie BRICS. K zakladajúcim veľmociam ako Rusko, Čína, India, Brazília či Juhoafrická republika sa pridáva šesť ďalších významných regionálnych štátov. Svet sa zmení, nadvláda dolára končí. Sú na to naše médiá pripravené? Sedia už redaktori aj zo slovenských redakcií na nových zámorských školeniach, kde im nalievajú  aktuálny naratív? Musia. Absolútne víťazstvo či porážka jednej alebo druhej strany nie sú priveľmi reálne“, napísal vo svojom článku pre server National Interest bývalý člen americkej rozviedky Paul Pillar.  „Ukončeniu vojny bude pravdepodobne predchádzať obdobie vyjednávania  – možno v rámci formálnych rokovaní  – sprevádzané pokračujúcimi bojmi, skôr akoby bol vojenský výsledok jasne určený pred začatím prác na vytvorenie politického výsledku,“ uviedol. 

 

Padajú hlavy ministrov obrany

Medzitým v Londýne 31.augusta 2023 podal po 18-tich rokoch demisiu britský minister obrany Ben Wallace, ktorý neobmedzene podporoval Ukrajinu. Volodymyr Zelenskyj „odstrelil“ toho svojho - Oleksija Reznikova. Dôvody a výhovorky sa uvádzali kadejaké, no smrdeli už pri prvých neúplných informáciách, ktoré museli „pustiť“ do éteru i naši mediálni tajomníci. Je nad slnko jasné, že pre nezvládnutie dlho pripravovanej mohutnej protiofenzívy s obrovskou materiálnou podporou Západu. Kyjev však neutajil chýry o jeho korupcii, o predražených nákupoch potravín a uniforiem pre vojakov. No na Majdane a v západnej tlači sa špekuluje, že ho namiesto guľky (ktorú musí vo vojnovom stave dostať po krádeži každý vojak či dôstojník), tohto gaunera zrejme trafí funkcia veľvyslanca v Spojenom kráľovstve. Prečo nie, veď „ruka ruku myje“...  A ak by sa tam náhodou otrávil (napr. rybou fugu či muchotrávkou zelenou), mejnstrímovci už dnes majú nachystanú odpoveď  - je za tým Putin! Vlani nám v slovenských aj v českých médiách embargovali informáciu o páde bulharskej vlády. Po vyslovení nedôvery kabinetu tamojšieho  bruselského chránenca Kirila Petkova dostali udalosti rýchly spád. Ruská veľvyslankyňa v Bulharsku Eleonóra Mitrofanová oznámila, že „nevidí žiadne problémy v obnovení plnohodnotného zásobovania Bulharska plynom z Ruska“, nový minister energetiky v Sofii Rossen Hristov dal zastaviť výstavbu plynovodu do Grécka, ktorú im vnútili USA. Američania totiž chceli do Bulharska cez Grécko dodávať svoj predražený skvapalnený plyn. Všimli ste si ako selektívne rafinovane informuje RTVS napríklad o stratách na životoch a bojovej technike v rusko-ukrajinských zákopoch? Uvádzajú iba ruské straty (asi vycucané z prsta) a namiesto uvedenia ukrajinských povedia, že „ukrajinské úrady straty nezverejňujú“...  Štátna televízia a rozhlas by ale mali uvádzať reálne a pravdivé dáta nielen o stratách na životoch vojakov i civilistov, vojenskej techniky na bojiskách, na civilnej aj na priemyselnej infraštruktúre – no na oboch stranách. Ak ich nemajú, nech sa radšej venujú iným témam.

 

Témy pre ivestigatívcov

Tzv. investigatívci z relácie „Reportéri“ by mohli priniesť informácie o tom, ako a prečo značná časť ukrajinských mladíkov odmieta nastúpiť do Zelenského armády? Veď isto majú tiež prístup k správam, že v niektorých ukrajinských regiónoch sa od začiatku ruskej invázie až desaťkrát zvýšil počet vydaných potvrdení o neschopnosti slúžiť v armáde. Na vine je, podľa prezidenta Ukrajiny, korupcia. Úrady evidujú tisíce prípadov podplácania. Výška úplatku sa vraj pohybuje od tritisíc do 15-tisíc dolárov. Vedenie Ukrajiny priznáva, že ľudí, ktorých chytili pri braní úplatkov, sú tisíce. Isto nie nezaujímavá by bola tiež reportáž o tom, ako si Zelenského manželka (ešte v roku 2019) kúpila za polovicu trhovej ceny byt na Kryme alebo o pôvode obrovského bohatstva herca v prezidentskom kresle. Rovnako o majetkoch rodičov zeleného mužíčka. Embargo v našom mejnstríme majú tiež akékoľvek správy alebo zábery na ukrajinských fašistov, na ich velebenie a odhaľovanie sôch Banderovi, Šuchevičovi a ďalším ukrajinským masovým vrahom.

 

Pre kohože je Biely dom vzorom?

Štátna RTVS má v USA dokonca dvoch (ak nie až troch) spravodajcov. Najznámejší je dlhoročný - rozhlasový Martin Rajec - a televízny reportér Štefan Hudec. Osobne by ma zaujímalo, kto ich naozaj platí a či sú viac novinárski alebo spravodajskí spravodajcovia? Okrem povinných jázd na margo vojny zbrojárskych kruhov proti Rusku na Ukrajine, o politickej aj materiálnej a finančnej podpore Pentagónu a Bieleho domu Zelenskému, priam buldocky sa zahryzli do exprezidenta Donalda Trumpa. Vykresľujú ho ako najväčšieho zločinca všetkých čias a servírujú nám opakovanú komédiu z jeho policajného fotenia a odoberania odtlačkov prstov. Asi FBI, CIA a ostatným vládnym agentúram nefunguje registračný archívny systém..., keď tento spektakulárny cirkus neustále opakujú... Škoda, že žiadna zo slovenských preštedro platených agentúr neuskutočnila prieskum na vplyv ceny chleba a pohonných hmôt na správy o Trumpovi v slovenských médiách. Zato RTVS dôkladne zatiaľ utajuje aktuálne problémy Bidenovej rodiny. Prezidenta i jeho  syna Huntera Bidena vyšetrujú pre podozrenie z korupcie, o čom v americkom provokatívnom médiu The New York Post informuje predseda Snemovne reprezentantov pre dohľad a zodpovednosť James Comer.  Keď Hunter Biden uzatváral dohody s ruskými, kazašskými a ukrajinskými oligarchami, vtedajší viceprezident Joe Biden s nimi večeral v DCToto zaváňa korupciou." Podľa súborov a e-mailov z noteboku Huntera Bidena, ktorý sa z opravovne „náhodou“ dostal do rúk analytikov FBI vyplýva, že najmenej 9 členov Bidenovej rodiny dostalo obrovské hotovostné platby – bez zjavného obchodného dôvodu. Novo odhalené bankové záznamy, ktoré zverejnil dozorný výbor Snemovne reprezentantov, ukazujú, že prezidentova rodina a spojenci získali zo zahraničných zdrojov v Rusku, Kazachstane, na Ukrajine a v Číne až 20 miliónov dolárov! V piatok generálny prokurátor Merrick Garland vymenoval amerického prokurátora Delaware Davida Weissa za osobitného poradcu v prebiehajúcom vyšetrovaní temných obchodných transakcií Huntera Bidena. The Post v tabloidnom formáte tiež tvrdí, že ďalšej kontrole čelí tiež 80-ročný Joe Biden, keďže Snemovňa reprezentantov (vedená republikánmi) zvažuje impeachmentové konanie proti terajšiemu prezidentovi.

Jedno je isté - po oneskorených „predčasných“ parlamentných voľbách 2023 u nás i po tých budúcoročných prezidentských a ešte aj eurovoľbách - sa zmení kadečo. Zem sa však bude otáčať ďalej, hoci s vychýlenou osou... A možno sa pootočí aj mediálne kormidlo. Možno Havran v štátnej RTVS odvysiela diskusiu „O úžasnom ľudskom mozgu.“ Ten pracuje 24 hodín denne, 365 dní v roku, od narodenia až po deň, keď sa rozhodnete voliť – Progresívne Slovensko...