Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Oslavy 160. výročia Matice slovenskej otvoril kongres matíc slovanských národov

(TASR) - Kongresom matíc a inštitúcií slovanských národov sa vo štvrtok v Martine začali oslavy 160. výročia založenia Matice slovenskej (MS) a 30. výročia vzniku súčasnej Slovenskej republiky. Podľa tajomníka MS Jána Semana potrvajú oslavy do nedele 6. augusta.


Doplnil, že po skončení rokovania druhého dňa kongresu odhalia v piatok (4. 8.) bustu Mons. Františka Jozefa Fugu. "Významného slovenského rodáka, kňaza, vydavateľa, agitátora slovenského života na severoamerickom kontinente. Tretieho predsedu Zahraničnej MS a autora návrhu jej vlajky, ktorá slúžila ako podklad pre súčasnú zástavu Slovenskej republiky, no najmä silného národovca," uviedol.

Vstupný program slávností sa začne v piatok pred sídelnou budovou MS v Parku sv. Cyrila a sv. Metoda inscenovaným valným zhromaždením MS z roku 1863. "Aj s príchodom Štefana Moysesa na historickom koči. Na mieste odznejú príhovory hlavných predstaviteľov domácich a zahraničných delegácií. Podvečer si diváci budú môcť pozrieť divadelné predstavenie Čaj o piatej Divadla Komora, ktoré pracuje pri Dome MS v Komárne," doplnil.

Hlavný program s názvom Matica žije na Slovensku aj vo svete sa začne v sobotu (5. 8.) napoludnie. "V martinskej športovej hale vystúpia v programe folklórne matičné kolektívy zo všetkých kútov Slovenska a slovenského zahraničia. Podvečer sa uskutoční slávnostný galaprogram s názvom 160 rokov v Turčianskej záhradke, 30 rokov v Slovenskej republike. Vyvrcholením programu bude vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Následne sa uskutoční koncert pod názvom Matica pre mladých, Matica pre súčasnosť, na ktorom vystúpia slovenské speváčky Veronika Rabada a Zuzana Smatanová," dodal Seman s tým, že v nedeľu sa v Martine uskutočnia slávnostné pobožnosti s pripomenutím 160. výročia MS.