Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Orbánov umieračik liberalizmu – Dušan Konček

V júli 1989, keď v Maďarsku nebol ešte koniec komunizmu, na Námestí Hrdinov Budapešti sa postavil na tribúnu mladý dlhovlasý 26-ročný politik a predniesol prejav. Viac ako 200 tisíc zhromaždených ľudí počúvalo ako žiadal, aby odišla vláda, slobodné voľby a odchod sovietskych vojsk. To čo vtedy žiadal bolo naozaj riskantné a išlo mu doslova o život. Ale po 25 rokoch sa zrazu na všetko zabudlo. Keď pred 25 rokmi V. Orbán bojoval za západnú liberálnu demokraciu, teraz 50-ročný nechce s tým mať nič spoločné.

 

Počas návštevy Rumunska predniesol prejav v ktorom naznačil svoje politické názory celkom otvorene. „Liberálna demokracia“, ako povedal „sa už prežila, ona viac Maďarom negarantuje blahobyt a ochranu ich národných záujmov, preto sa Maďarsko na ďalšej ceste nebude pridržiavať liberálnych hodnôt a hľadať inú cestu.“

Maďarský premiér vidí túto cestu vo forme takého „štátneho usporiadania, ako má Rusko, Čína, Turecko a Singapur“. Okrem toho maďarský premiér vo svojom prejave dal jasne najavo, že nebude trpieť v Maďarsku cudzincov a v prejave otvorene napadol nevládne organizácie a v maďarskom parlamente chce vytvoriť „komisiu pre kontrolu nad organizáciami, ktoré sú financované zo zahraničia“.

 

Vystúpenie V. Orbána bolo šokom nielen pre domácich demokratov a liberálov, ale aj pre EÚ. A v prejave priklincoval svoje názory, keď povedal: Ja nebudem stavať národné záujmy Maďarska pod hrozbu, kvôli jednej Ukrajine“ a dodal, že sa nemieni zrieť výstavby plynovodu Južný potok, ktorý obchádza Ukrajinu.

Maďarský demokrati a liberáli ho okamžite obvinili, že hovorí jazykom ruského prezidenta V. Putina a v EÚ sú toho názoru, že V. Orbán chce zmeniť demokratickú cestu krajiny.

 

Tento prejav predniesol v Rumunsku, kde žije veľká komunita Maďarov žiadajúcich autonómiu, z toho pohľadu sú jeho slová „národné záujmy Maďarska“ zaujímavé, pretože na Podkarpatskej Rusi, že podľa maďarských zdrojov do 200 tisíc Maďarov, na Slovensku viac ako 500 tisíc. Podkarpatská Rus za Rakúsko-Uhorska patrila Maďarsku a tak v jeho prejave slová „národné záujmy Maďarska" treba čítať v tomto kontexte. Na Ukrajine ma Maďarsko svoju „piatu kolónu“ ktorú forsíruje strana Jobbik. V Rumunsku tiež. Na Slovensku je to SMK a Most-Híd. Všetci bojujú za „národné záujmy Maďarska“. Teda „Veľkého Maďarska“. Ak V. Putin chce obnoviť veľké Rusko, tam V. Orbán veľké Maďarsko. Je tu však predsa len rozdiel, Rusko sa nezúčastnilo na delení Európy, teda Trianone, na usporiadaní nových hraníc v Európe, ktoré platia. Maďarsko sa zúčastnilo a všetko podpísalo. V. Putin nemusí rušiť nijaký Trianon, Maďarsko sa o to všemožne snaží celé roky.