Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Oplatí sa byť odvážny – Andrej Danko

 Bratislava 7. októbra (TASR) - Dnešný summit predsedov parlamentov EÚ v Bratislave je projektom, ktorý pomôže EÚ prekonávať problémy. Po skončení rokovaní to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko s tým, že sa niekedy oplatí byť odvážny.

 

"Odvaha zvolať summit do Bratislavy v neštandardnej neoficiálnej podobe sa oplatila. Našli sme podporu takmer všetkých štátov únie. Toto stretnutie predchádza konferencii európskych parlamentov, ktorú bude Bratislava organizovať v apríli a vzíde z neho deklarácia spoločného postupu národných parlamentov," povedal Danko.

 

Podľa jeho slov sa dnes parlamentným lídrom podarilo vydiskutovať oblasti, kde sa cítia byť jednotní. "Pomenovali sme problémy, ktoré nás trápia. Dnes sa podarilo po zdvihnutom prste v podobe brexitu diskutovať o tom, čo spôsobilo brexit a problémy v EÚ. Bavili sme sa, kde je hranica národnej politiky a kde začína európska politika. Riešili sme, ako zlepšiť postupy a rokovacie poriadky jednotlivých parlamentov, aby sme oveľa viac kontrolovali postupy v vo vzťahu k EÚ," vysvetlil predseda NR SR.

 

Danko je presvedčený, že nik nespochybňuje EÚ ako dobrý projekt. "Narušenie bezpečnosti spôsobilo obrovské problémy vo vnímaní EÚ. Je preto dôležité hovoriť o pobrežnej stráži, pokračovať v projektoch ako Schengen a eurozóna. Treba sa zaoberať aj tým, do akej miery sa má EÚ rozrastať a kedy treba povedať stop," avizoval Danko.

 

Za najdôležitejšiu vetu summitu považuje odkaz predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, podľa ktorého je potrebné si uvedomiť, že vzniku EÚ predchádzali tvrdé boje a diskusia. "Je veľkým šťastím, že naše generácie také problémy už nemajú. Musíme preto urobiť všetko, aby sme sa nevrátili do histórie. Musíme viesť dialóg," apeloval.

 

Na otázku, aké konkrétne závery dnes parlamentní lídri sformulovali, Danko odvetil, že zazneli také poučné veci, že všetci účastníci summitu budú tlmočiť, ako sa Bratislava chopila svojej úlohy, stmeľuje štáty a hľadá nové pozície. "To bol pre mňa najdôležitejší výstup. EÚ hľadá iné formy spolupráce a komunikácie tak, aby sa stala pružným projektom," podotkol.

 

Danko uznal, že keby dnešný neformálny summit nebol, v živote bežného človeka by sa nezmenilo nič. "Je to ale určitý krok a otvorenie dverí. Pokiaľ sa stretávajú lídri parlamentov raz za rok, je to málo. Dnes sa otvorili srdcia, rozvíja sa dialóg, začali sme sa spoznávať," konštatoval.

 

 

Na margo brexitu Danko poznamenal, že bola chyba Veľkej Británie odísť z únie. "Našou výhodu je, že sme o zmysluplnosti EÚ presvedčení a urobíme všetko pre zlepšenie jej fungovania pri zachovaní národnej identity," dodal.