Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Okrúhle jubileum popredného slovenského humoristu – Milan Kupecký

Čerstvý sedemdesiatnik, karikaturista, výtvarník a dizajnér z Nového mesta nad Váhom

 

Vladimír Pavlík, čerstvý sedemdesiatnik sa narodil v roku 1951 v Zemianskom Lieskovom v okrese Trenčín. Vyštudoval Strednú priemyselnú školu strojnícku v Novom Meste nad Váhom a tiež úspešne vychodil strojnícku fakultu na vysokej škole technickej v Bratislave. Ďalej, absolvoval postgraduálne štúdium priemyselného dizajnu na technickej univerzite v Košiciach a grafický dizajn na Fakulte architektúry v Brne.

 

V roku 1985 ho prijali za člena Slovenského fondu výtvarných umení. Viac rokov bol zamestnaný ako dizajnér vo VUMA v Novom Meste nad Váhom a popri tom externe pracoval aj ako dizajnér pre viaceré strojárske podniky. V roku 1991 ako zriadil výtvarný ateliér REDES, kde podnikal v oblasti dizajnu a reklamy. Popri svojmu povolaniu venoval dlhé roky výtvarnému umeniu a humoru zvlášť a prvé karikatúry vytvoril na strednej škole a počas štúdií v Bratislave. Kresleným humorom prispieval do vtedajších viacerých novín a časopisov.

 

Mal veľa samostatných výstav a zúčastnil sa aj viacerých kolektívnych. V roku 1982 bol spoluzakladateľom prvej súťažnej prehliadky kresleného humoru v rámci vtedajšieho Československa s názvom NOVOMESTSKÝ OSTEŇ v Novom Meste nad Váhom, ktorej je riaditeľom a ktorá tradične pokračuje dodnes. Najmä vďaka jemu zriadili v Novom meste nad Váhom Stálu galériu humoru jedinú na Slovensku. Iniciatíva a aktivity Vladimíra Pavlíka presahujú rámec mesta, okresu i Slovenska. Na medzinárodných súťažiach kresleného humoru získal v zahraničí na rôznych súťažiach vyše 40 ocenení. V roku 2007, v Piešťanoch na Kolonádovom moste vytvoril slovenský rekord v „Hodinovke kreslených vtipov“, keď za 60 minút nakreslil 54 vtipov, čo je zaznamenané aj v Slovenskej knihe rekordov.

 

Ďalší rekord vytvoril o štyri roky neskôr, keď nakreslil na plátne s plochou 22,54 m2 najväčší kolorovaný obrazec, ktorý visel určitý čas na priečelí novomestského kultúrneho domu. Ilustroval množstvo detských omaľovánok a kníh kresleného humoru. Okrem toho sa popri karikatúre venuje aj maľbe obrazov. V tomto roku sa stal čestným občanom mesta. Povolaním je úspešný dizajnér, teraz ako dôchodca úspešný výtvarník a karikaturista. Prinášame niekoľko obrázkov z jeho tvorby k jeho okrúhlemu životnému jubileu.