Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Ojedinelá výstava architekta a výtvarníka Františka Kaločaya
Umelé vlákna, premenené na umelecké diela
Keď na vernisáži autorskej výstavy Františka Kaločaya jej kurátorovi, známemu výtvarníkovi Andymu Goremu tak trochu vytýkali, že jeho príhovor bol taký dlhý, na svoju obhajobu odpovedal: „Nemôžem za to, že tento vystavovateľ má tak veľa aktivít a schopností – a to som ešte nespomenul všetky!“
Predovšetkým je to uznávaný inžinier – architekt, autor a spoluautor mnohých víťazných návrhov a projektov, napr. v roku 2013 získal cenu Stavba roka za Fakultu informatiky a informačných technológií STU Bratislava a spoločne s ďalším košickým architektom Dušanom Juránim vyhrali celoštátnu urbanisticko-architektonickú súťaž o prestavbu centra Liptovského Mikuláša. Obyvatelia Košíc i širokého okolia chodia obdivovať zatiaľ poslednú prácu F.Kaločaya – Villu Kalvaria pod bývalou Baňou na magnezit pod Bankovom, odovzdanú do užívania v tomto roku, ktorá dostala prívlastok „dom XXI. storočia“. Ide zatiaľ o najmodernejší, najekologickejší, energeticky najúspornejší obytný dom na východnom Slovensku.
Umelecké sklony tohto úspešného architekta sa prejavili už v detstve, ešte začiatkom druhej polovice minulého storočia, kedy patril medzi prvých absolventov ľudovej školy umenia v Košiciach. Odvtedy je výtvarnému umeniu stále verný, i keď „iba“ ako amatér. Medzi zberateľmi dlhé roky prevláda záujem o jeho grafiky, perokresby i karikatúry. Jeho knihu židovských vtipov a karikatúr Lexik/h/ón metamorfóz vysoko ocenili významné osobnosti slovenskej kultúry, verejného i akademického prostredia, najvýznamnejší verejní činitelia štátu. Keď k tomu pridáme, že F.Kaločay má aj právo plaviť sa na námorných jachtách vo funkcii ich kapitána /práve moria, ostrovy a prístavy sú početnými námetmi a témami jeho grafík a perokresieb/, okrem toho chodí prednášať o feleristike /pomocná veda o popisovaní odznakov/, pretože má v regióne určite jednu z najcennejších zbierok odznakov a tomuto koníčku sa venuje takmer s vedeckou dôslednosťou.
Vráťme sa však k výstave, ktorú autor nazval HĽADANIE. Výrazne sa líši od všetkých predchádzajúcich, ktoré F.Kaločay pripravil a v našich zemepisných šírkach je svojou technikou tvorby skutočne ojedinelá. Napriek tomu, že má pôvod v bývalom Československu. Ide o tzv. art-propis, teda o spôsob využitia na umelecké účely netkané textílie araxné. Na prácach F.Kaločaya v tomto prípade je na obdivovanie ešte o niečo viac, než na jeho klasických grafikách a kresbách. Predovšetkým to, ako dokáže „obyčajné nite“, teda umelé vlákno vhodnou kombináciou farieb a obrazcov premeniť na hodnotné umelecké diela. Na prvý pohľad síce abstraktné, ale mnohí návštevníci výstavy nemusia mať ani veľké predstavivosť, aby v nich videli to, čo samotný autor: konkrétne predmety, či zhmotnené myšlienky... Výstava bola na prelome októbra a novembra v priestoroch Vsl. múzea v Košiciach.
Vladimír Mezencev