Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Odznelo v parlamentnej debate o Vládnom programe v dňoch 19. – 26. apríla 2016

Na slovenskej politickej scéne je v týchto dňoch poriadne horúco. Opozícia na plné obrátky rozbehla ostrú kritiku proti vládnej koalícii, nielen v médiách, ale aj na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. Niektorí poslanci sa až príliš často správajú tak, ako by stratili súdnosť a zmysel pre realitu aj počas rokovaní o dôležitých a potrebných zákonoch. Útoky na vládu Roberta Fica sú často nielen ostré, ale aj neopodstatnené. Viacerí opoziční poslanci sa predstavili vo veľmi zlom svetle. Z množstva rôznych vystúpení sme vybrali:

 

Igor Matovič, poslanec za SaS, potom za OĽaNO a dnes za OĽaNO – NOVA
Pán Blanár, veľmi dobre viete, že sme boli len takým apendixom Ivety Radičovej, od ktorého sa vyžadovalo len hlasovať za veci, ktoré tam boli. A vy ste neurobili ani stotinu protikorupčných opatrení, ako urobila Iveta Radičová jedno jediné a to je zverejňovanie zmlúv na internete. Keď hovoríte a opakujete, že zlodej nikdy neuverí zlodejovi, že nekradne, ja vám, pán Blanár iba opakujem. Ja nie som zlodej, čiže do zrkadla.

 

Rado (Procházka), ak by som mal hodnotiť, to, čo si tu vyprodukoval, tak možno by som to povedal tak, že svoj osobný charakter a zradu svojich voličov si sa pokúsil skryť za spŕšku ľúbivých slov a strašenie ľudí a vyhováranie sa na nejaké geopolitické hrozby. Rado, dokážeš, a to uznávam, veľmi pekne rozprávať. Lenže, už celé Slovensko vie, že tvoje slová majú váhu nula. Ešte raz, tvoje slová majú váhu nula a preto je veľmi dôležité práve v tejto chvíli, keď sa bavíme o programovom vyhlásení vlády, kedy hodnotíme tie písmenká na papieri, pozerať na to, aj kto to hovorí a kto za tým stojí, kto má byť garantom a kto má byť pre nás a pre ľudí zárukou, že tieto slová sa aj naplnia. Keď to hovorí jednoducho človek, ktorého slová majú váhu nula a ktorý je patologický klamár, ktorý klame ráno, na obed aj večer, tak týmto slovám, môžeme ich brať ako slová, ale určite by sme im nemali dávať žiadnu váhu. Ľuďom nevráti dôveru Radoslav Procházka, ale ľuďom vrátia dôveru opoziční statoční poslanci, ktorí budú poukazovať na bezcharakter ľudí, ktorí túto vládu zostavili. A dosiahnu, aby budúce voľby dopadli inak.

 

Pán minister (Kaliňák) alebo opačne, nie pán minister, ale myslím si, že prehovorilo stelesnené zlo, podlý klamár, ktorý sa nehanbí využívať lož ako pracovnú metódu.

 

Pán Bugár, ja v podstate voči vám ľudsky, osobne, nemám nič. Vždy, keď som vám niečo vyčítal, boli to vaše politické prešľapy. A budem to robiť aj naďalej, aj keď niektorí noví moji opoziční kolegovia hovoria, že nie. My by sme sa tu mali asi mojkať a nemali by sme si tu nič vyčítať a urobíme tu dôstojnú Národnú radu. Nie! Úlohou opozície je kontrolovať vládnu moc. Vy ste teraz na druhej strane. Budem vás rovnako hrýzť, ako som hrýzol Fica a môžete robiť čiary a hovoriť, že ste so mnou skončili.

 

Róbert Kaliňák, podpredseda vlády a minister vnútra Slovenskej republiky

Som šokovaný z prvých troch viet, ktoré povedal pán poslanec Igor Matovič. Aby som teda toto svoje vystúpenie išiel aj tou cestou, ktorý tu on, ako prvý vystupujúci v rozprave, uviedol: „papier znesie všetko“, „pozri, kto to hovorí“, „skutky a činy“. To sú veci, ktorých by som sa rád dotkol. Popri všetkých všeobecných rečiach o prázdnosti, vágnosti, diplomových prácach a podobných skvelých vynálezoch tu bolo obrovské množstvo osobných urážok. A môžem vám garantovať, že v rámci svojho vystúpenia určite nikoho neoznačím ako opicu, ako antiženu a určite si nebudem robiť srandu z poslancov. Toto je cesta, ktorú si my určite nevyberieme. Pán Matovič povedal: „Pozri, kto to hovorí.“. Problémom našej opozície je po prvé, že si málo pamätá a po druhé, veľmi veľa si vymýšľa a často krát je to neuchopiteľné. Problémom prečo opozícia tvrdí, že niektoré kauzy sa nestíhajú, je preto, pretože často krát si ju celú vymyslí, následne poprie a potom, samozrejme, nemohla byť vyšetrená, lebo ani len nespolupracujú. Prípad Igora Matoviča je ukážkový. Preslávil sa vstupom do politiky, tým, že povedal, že dostal ponuku na dvadsaťmiliónový úplatok, aby nepodporil vládu Ivety Radičovej. Tak, ako sa má, orgány činné v trestnom konaní začali konať, predvolali si pána Matoviča. Pán Matovič povedal najprv, že nepovie meno toho, toho, kto mu ponúkol dvadsať miliónov a na záver pred médiami vyhlásil, že to bol žart. Teda bola kauza, alebo nebola kauza? Môžu byť objektívne občania slovenskej republiky nespokojní s tým, že nebola vyšetrená táto kauza? Môžu! Ale práve preto, že buď si ju pán Matovič vymyslel, aby bol zaujímavý, alebo potom kryl a stal sa spolupáchateľom tejto kauzy. To sú jediné dve možnosti.

 

Druhý prípad: voľba generálneho prokurátora. Voľba generálneho prokurátora v tomto parlamente, počas predsedníctva strany Slobody a Solidarity popri kupovaní poslancov bola najväčším škandálom demokracie, ktorý Slovensko od revolúcie zažilo. Dokonca sa vtedy odvážil pán poslanec Matovič naznačiť, že tam bola korupcia. Dokonca, tu prichádzajúca pani poslankyňa Bláhová mala byť korumpovaná. Dokonca, jej to osobne povedal, že ju niekto bude korumpovať. Potom prišiel pred generálneho prokurátora a povedal, že to on teda tak nemyslel, on to len tak v kuloároch počul. A na tomto všetkom sú postavené, vždy boli, sú a budú kauzy, ktoré oni hovoria.

 

Veľmi podobný prípad bol, ak si pamätáte veľkú tlačovku pána Matoviča, štyri milióny sa ukradli z eurofondov. Tunelujú sa eurofondy, mám presné dôkazy a vedomosti, akým spôsobom sa tunelujú eurofondy. Samozrejme, orgány činné v trestnom konaní začali konať, aby náhodou polícia neovplyvňovala konanie, samozrejme, predvolala si ho opäť generálna prokuratúra. Aká že bola výpoveď pána Matoviča? Nič. On vlastne to len tak počul, on si vlastne nepamätá, de facto, odmietal vypovedať. Povedzte mi, ako máme veriť slovám, ktoré hovoria títo ľudia o kauzách, keď toto je vždy reakcia.

 

A čerešničkou na torte je pochopiteľne Belize. Belize, ktorému neuverili už ani jeho kolegovia ani pán Lipšic ani všetci ostatní. Tomu neverí už nikto. To už aj všetci konštatovali, že to si asi teda prepískol. Opätovne generálna prokuratúra, tak, pán Matovič, povedzte nám nejaké dôkazy o 600 či 700 či koľko miliónoch dolárov na účtoch pána Fica. No, to ja neviem, ja žiadne dôkazy nemám, ja som to v podstate iba počul. Počul, alebo vymyslel – to je celý prípad. Vymyslí si kauzu Belize, obleje predsedu vlády špinou, samozrejme, ani sa neospravedlní, ale to je vec, ktorú nemôžeme čakať od človeka tohto typu a on nie je schopný predložiť aspoň indíciu. Nie dôkaz, ale indíciu, ktorú by sa dalo vybrať. Len preto, lebo si to zasa vymyslel. Koľko je tých káuz, ktoré si naozaj vymyslel? V ďalšej stovke káuz sa stratí jedna, ktorá je dôležitá, ktorú treba vyšetriť, len preto, lebo už sú všetci presvedčení, že každú kauzu, ktorú on predstaví novinárom, je vymyslená. A potom sa čudujete ľuďom, že sú sklamaní, že nie je vyšetrená ďalšia obrovská korupcia, z ktorej všetci kradnú, pretože si to on vymyslel a potom ide atakovať jednotlivé orgány činné v trestom konaní, že sú nedôveryhodné. Že treba urobiť čistku a vyhodiť všetkých, okrem tých, ktorí im budú prisluhovať a pomáhať. Aspoň raz keby dal konkrétne dôkazy a vypovedal, raz za tie štyri roky, a k tomu ešte dva roky svojej politickej kariéry sme nemali ani jednu serióznu výpoveď trestného oznámenia, ktorú by pán Matovič podal. A čo potom sa stane? Začne nás napádať, že my ho kriminalizujeme. My sa ho snažíme šetriť. Robíme mu policajnú akciu v jeho budove, ale opätovne nám nepovie pravdu. Pretože celé to začalo jeho vlastným oznámením a jeho podlým útokom na jeho opozičného spojenca Rada Procházku. Ako koná polícia? Vypýta si účtovníctvo všetkých strán a vypýta si účtovníctvo firmy. Aby dokázala porovnať tvrdenia ktoré, sa hovorili. Akože jediný nedal účtovníctvo? Ani na štyri výzvy neodovzdal  účtovníctvo vlastnej firmy, čiže nerešpektoval štandardné výzvy. Takže takto je to s tými vašimi obvineniami. Ani jedno ste neboli schopný nielen že doložiť, ale ste odmietli vždy vypovedať.

 

Toto je ten problém, ktorým vyvolávate v občanoch falošnú nádej, čo všetko malo byť vyšetrené. Ale keď ste si to vymysleli ako chcete, aby bolo vyšetrené? Útočíte na špeciálnych prokurátorov, útočíte na generálneho prokurátora.

 

Keď zastavil generálny prokurátor jedno stíhanie v súvislosti s pánom Galkom, tak vtedy bola prokuratúra dôveryhodná. Keď sa to mňa týka, a pre mňa je to prospešné, tak je generálny prokurátor najdôveryhodnejší. Keď to ale nie je v súvislosti so mnou, tak ho treba odstrániť. Treba ich všetkých popraviť, lebo nie sú z OĽaNO alebo z SaS. Veď ste za nich hlasovali! Koho bol výber pána Kováčika, keď sa stal špeciálnym prokurátorom? Mal aj váš hlas? Naprieč politickým spektrom, bol zvolený pán špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý mal náhodou stoosem hlasov zo všetkých, keď sa prvý krát stal špeciálnym prokurátorom. Povedzme si na rovinu. Ako skončili verejné vyšetrovania, keď sa politici snažili zasahovať do vyšetrovania? Máme slabú pamäť? Bol jeden prokurátor, volal Serbin. KDH bolo vtedy vláde a vyšetroval Lexu. Vďaka tejto politickej aktivite, tlačovým konferenciám a politickému vyšetrovaniu vyhral pán Lexa proti štátu 11-0. Ešte aj s rozhodnutím európskeho súdu, že sa mu má pán exprezident Kováč ospravedlniť, a to len preto, lebo ste sa rozhodli, že vy poslanci máte právo aj ministri máte právo vyšetrovať a že to treba robiť oficiálne na tlačovkách. Koľko bolo káuz pokazených, lebo ste robili tlačovky?

 

Ten istý prípad – vražda Daniela Tupého. Pocit získania politických bodov, že bojujem s extrémistami, zapríčinil, že všetci policajti boli odvolaní z miesta činu a išli na futbalový štadión Slovana. Nikdy som to neriešil. Nikdy som nevstupoval do tých vecí a nikdy som vás za to nekritizoval. Dobre si to pamätáte. Boli ste ministrom spravodlivosti vtedy a zrazu s tým nič nemáte. Boli ste na pôdohospodárstve, pán Lipšic? S politickým vyšetrovaním prípadov, o čom tu dnes hovoríte, je jasné, že keby politici nechali robiť robotu policajtom, tak, ako majú, nevyzrádzať dôkazy zo spisu, neverejne vyšetrovať, dnes by bol vrah Daniela Tupého potrestaný. Som o tom presvedčený. A toto si ja na zodpovednosť nikdy nezoberiem.

 

Zo záznamu rokovania NRSR bez redakčnej a jazykovej úpravy vybral (pbr)