Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Odovzdávame novej vláde plne funkčný štát, avšak v ťažkom čase – Peter Pellegrini

TASR – Nová vláda Igora Matoviča (OĽaNO) dostane od končiaceho vládneho kabinetu plne funkčný štát, avšak pre situáciu okolo nového koronavírusu v ťažkom čase. Vyhlásil to dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom rokovaní vlády, ktoré bolo pre tento kabinet posledným. V piatok (20. 3.) totiž podá súčasná vláda demisiu. Novú vládu na čele s budúcim premiérom Matovičom vymenuje prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu (21. 3.).

"Odovzdávame novej vláde plne funkčný štát s kopou šikovných ľudí a je na novej vláde, ako to uchopí," vyhlásil Pellegrini po poslednom rokovaní vlády, na ktorom odvolali všetkých súčasných štátnych tajomníkov i vedúceho Úradu vlády SR. Vládny kabinet, na ktorého čele stál, podľa neho podával maximálne profesionálny výkon a ani jeden minister či ministerka z neho nemuseli odísť pre kauzu či svoju neschopnosť.

Kľúčovou prioritou novej vlády bude podľa končiaceho premiéra boj s novým koronavírusom, ochrana zdravia a bezpečnosť ľudí. "Nech sa novej vláde darí a prináša ľuďom čo najlepšie riešenia," podotkol Pellegrini, ktorý sa poďakoval končiacim ministrom za ich odvedenú prácu. Odporučil im, aby nevnímali hodnotenia, ktoré im vystavia médiá a jednotliví novinári, ale aby sa riadili tým, ako to vnímajú a čo hovoria bežní ľudia.

 

Aj doterajší štátni tajomníci končia na svojich postoch. Dosluhujúci vládny kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ich vo štvrtok podobne ako vedúceho Úradu vlády SR Matúša Šutaja Eštoka odvolal zo svojich funkcií.

Štátnymi tajomníkmi na ministerstve vnútra boli Rudolf Urbanovič a Michal Bagačka. Na ministerstve školstva to boli štátni tajomníci Peter Krajňák, Oľga Nachtmannová a Jozef Gönci. Ako štátni tajomníci na ministerstve obrany pôsobili Marián Saloň a Róbert Ondrejcsák. V rámci rezortu životného prostredia pôsobili štátni tajomníci Norbert Kurilla a Boris Susko. Na ministerstve kultúry boli štátnymi tajomníkmi Ivan Sečík a Konrád Rigó, na ministerstve dopravy Ladislava Cengelová a Peter Ďurček.

Ako štátni tajomníci na ministerstve zdravotníctva pôsobili Jaroslav Ridoško a Stanislav Špánik. Na ministerstve zahraničných vecí boli štátni tajomníci František Ružička i Lukáš Parízek a v rezorte spravodlivosti štátna tajomníčka Edita Pfundtner. Na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny pracovali štátni tajomníci Branislav Ondruš a Ivan Švejna, v rezorte pôdohospodárstva Anton Stredák a Gabriel Csicsai. Na ministerstve financií bola štátna tajomníčka Dana Meager. Vojtech Ferencz a Rastislav Chovanec pôsobili ako štátni tajomníci na ministerstve hospodárstva.

Spoločná fotografia členov vlády v ochranných rúškach počas 203. rokovania vlády SR v Bratislave 19. marca 2020. Na snímke horný rad zľava minister dopravy a výstavby SR  Árpád Érsek, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, stredný rad zľava: minister spravodlivosti SR Gábor Gál, minister financií SR Ladislav Kamenický, minister obrany SR Peter Gajdoš, ministerka vnútra SR Denisa Saková, minister hospodárstva SR Peter Žiga, ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, dolný rad zľava: podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. FOTO TASR - Michal Svítok

Spoločná fotografia členov vlády v ochranných rúškach počas 203. rokovania vlády SR v Bratislave 19. marca 2020. Na snímke horný rad zľava minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, stredný rad zľava: minister spravodlivosti SR Gábor Gál, minister financií SR Ladislav Kamenický, minister obrany SR Peter Gajdoš, ministerka vnútra SR Denisa Saková, minister hospodárstva SR Peter Žiga, ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, dolný rad zľava: podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. FOTO TASR - Michal Svítok