Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Odletí nám unikát z Trenčína? – Karol Vlčko

Korona-nekorona, zberateľov ani lockdown neodradil od dopĺňania vzácnych zbierok. A to aj tých najobjemnejších a najdrahších. Trenčiansky podnikateľ Alexander Moskalina, patriaci k vášnivým pilotom i majiteľom niekoľkých vlastných lietadiel potvrdil, že po tom, ako vyšla autobiografická kniha „Dobrodruh Saša“, akoby sa roztrhlo vrece so záujemcami o jeho stroje parkované v hangári.

- Najviac sa pýtali na môj červeno-biely tryskáč, ktorý som ako vyradenú vojenskú stíhačku vytiahol z buriny vojenského letiska a lietal na nej niekoľko rokov. Delfína som však už predal a tak kupci dobiedzajú, by som „pustil“ Brigadýra... Medzi prvými boli ešte vlani za mnou manažéri rakúskej pobočky firmy Red Bull, no ponuky dostávam aj teraz v roku 2021 od ďalších obchodných partnerov, s ktorými sa sporadicky pracovne stretávam v Turecku, v Thajsku alebo aj v Dubaji.     

 

Záujem je odkúpiť vzácnu technickú pamiatku, model lietadla Aero L-60 Brigadýr z roku 1958. Táto vyše 60-ročná technická pamiatka by isto patrila skôr do  Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Ale - ako to už v našich zemepisných šírkach býva, rozpočtová organizácia na to nemá potrebné finančné prostriedky. Pritom cena stroja aj s náhradným motorom je stanovená súdnoznaleckým posudkom. Nebudem špekulovať a rozvíjať ďalej problematiku množstva neefektívne vynaložených alebo vytunelovaných prostriedkov z verejných zdrojov v medializovaných kauzách, nezmyselných alebo predražených projektov, na ktoré sa peniaze našli...A nebudem zabŕdať hlbšie ani do politiky. Zberateľstvo je vášeň a to letecké sa viaže nielen k najmajetnejším a najodvážnejším chlapíkom sveta, no navyše musia byť pilotmi milujúcimi oblaky a nekonečný horizont. Som presvedčený, že to bude škoda, ak Slovensko príde o túto plne funkčnú, stále  lietajúcu legendu. Je to totiž jediné lietadlo na Slovensku, ktoré bolo upravené ako replika bojového lietadla Fieseler Fi 156 Storch z 2.svetovej vojny. Dostalo povolenie pre vojenskú kamufláž aj s označením.

Šepká sa ale, že tento obchod možno skončí konečným predajom a prevezením až do USA, kde zámožní zberatelia skupujú obdobné raritné kúsky ako dobrú investíciu. A niektorí v tom vidia dokonca aj východisko cestovania pri celosvetovo krachujúcej leteckej preprave dôsledkom pandémie. 

 

- Jasné, že je to aj otázka takej ponuky, ktorá sa neodmieta – hovorí Moskalina s úsmevom – no nie som ešte definitívne rozhodnutý. Predsa len..., je to unikátny a stále plne funkčný kúsok!

 

Zaujímavosťou je historická súvislosť, ktorou sa predchodca Brigadýra, (lietadlo typu Storch) zapísalo navždy do dejín letectva. V priebehu 2.svetovej vojny sa totiž udiala prekvapivá vojenská operácia, vedúca k oslobodeniu talianskeho diktátora z väzneného v Gran Sasso. Nemecký dôstojník SS Otto Skorzeny so svojou jednotkou oslobodil fašistu Benita Mussoliniho bez jediného výstrelu (!) a uniesol ho 12. septembra 1943 z Hotela Campo Imperatore práve v takomto lietadle.