Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Oddychujme s otvorenými očami – Stanislav Kubánek

Máme za sebou niekoľko tropických dní a nocí, ale aj výdatné dažde a búrky. V kalendári rátame posledné júlové dni a tak nečudo, že častejšie než na všetky pracovné povinnosti sa do centra našej pozornosti dostali dovolenky a prázdniny. Poslanci sú tiež len obyčajní ľudia a ich mysle sa vôbec nelíšia od ostatných našincov. Tak teda dovolenky... Nerobil som si žiadnu anketu medzi kolegami v NR SR ale napriek tomu si myslím, že väčšina z nich strávi časť leta v Chorvátsku. Už aj preto, lebo ma prekvapil nedávno zverejnený údaj, že v minulom roku túto krajinu navštívilo až vyše 400 000 občanov Slovenska! V tomto roku ich vraj bude ešte viac. Na úkor Egypta, Tuniska i Turecka. Štatistiky jednoznačne hovoria, že ľudia pri výbere dovolenkovej destinácie vychádzajú najmä z jej bezpečnosti a až potom prichádzajú do úvahy ceny, kvality hotelov a pláži, počasie... Okrem Chorvátska vzrástol záujem o Taliansko, Grécko a Španielsko. Hotelieri, ale nielen tí, si to v týchto krajinách jednoducho zrátali, že bude väčší záujem o ich zariadenia a tak si môžu dovoliť zvýšiť ceny ubytovania i ďalších služieb. Nuž, ako sa hovorí, nechajme sa prekvapiť.

 

Slovensko síce nemožno zaradiť medzi turistické veľmoci, ale veľa ľudí sa rozhodne pricestovať aj k nám. Ide najmä o susedov z Česka. Podľa rôznych ankiet dokonca v tomto roku bude u nich Slovensko Jednotkou! Teda dokonca ešte pred Chorvátskom, čo predstavuje veľmi veľké prekvapenie. Česi, ktorí začiatkom minulého storočia objavili Jadran ako miesto príťažlivé pre cestovný ruch a preto právom Jadranské more považoval tak trochu aj za svoje, v tomto roku však dajú prednosť Slovensku pred Chorvátskom! Neuveriteľné, ale skutočne je to tak. I keď veľmi nerád používam to slovo „výzva“, ale pre nás to znamená  nielen ocenenie, ale predovšetkým záväzky. Teda, keď už to musí byť tak tú výzvu. Naši pracovníci v cestovnom ruchu sa už presvedčili, že hosťovi už dávno nestačí ponúknuť  pohár piva, alebo šálku kávy, vyžaduje ale najmä kvalitnú kuchyňu, solídne porcie jedla i pestrý jedálny lístok. K tomu všetkému príťažlivé prostredie i ochotný personál. Nie je to tak veľa, ale niektorým našim podnikateľom v cestovnom ruchu dosť dlho trvalo než pochopili, v čom je tajomstvo úspechu. Zároveň pochopili i to, že z turizmu sa dá solídne vyžiť, ale nie stať sa milionárom za jednu – dve sezóny, ako si to niektorí spočiatku mysleli.

 

Český návštevník Slovenska túži predovšetkým navštíviť Vysoké a Nízke Tatry, okrem nich Bratislavu a termálne kúpaliska na južnom Slovensku, ale nájde sa aj veľa takých návštevníkov spoza rieky Moravy, ktorí chcú navštíviť niečo úplne iné: Pieniny, Slovenský raj, Oravu, Muránsku planinu, Medzilaborce, Zemplín, Vihorlat, Duklu... Tých miest je skutočne veľa. Ale aj tu všade ich musia očakávať usmiati zamestnanci, ochotní a pripravení im splniť často i nemožné. Iba potom budú mať záruku, že o rok k nim zavíta ešte väčší počet návštevníkov a teda aj zarobia o niečo viac. Ľahko sa môže stať, že české médiá, ktoré dnes vychvaľujú Slovensko ako príťažlivú turistickú destináciu, po informáciách o nekvalitných službách od svojich čitateľov a divákov, veľmi rýchlo prejdú na stranu tvrdých nekompromisných kritikov. Potom môže trvať celé desaťročie, než sa Česi objavia na Slovensku v takom počte, ako predpokladáme v tomto roku.

 

Vrátim sa ešte k tomu, čo som spomenul v úvode. Od marcových volieb neprešlo až tak veľa času, ale aj my, poslanci NR SR, máme už nárok na oddych. Veď parlament „vďaka“ opozícii dostával poriadne zabrať. Nič proti tomu, veď opozícia je na to, aby kritizovala a upozorňovala na nedostatky, ale nie na to, aby sa zameriavala iba na rozoštvávanie terajšej štvorkoalície s cieľom „presvedčiť“ Most-Híd a Sieť aby prešli na ich stranu, čo by znamenalo predčasné voľby, alebo vytvorenie novej koalície z pravicových strán. Pritom terajší „štvorlístok“ dal veľakrát najavo, že jeho cieľom je viesť krajinu až do budúcich riadnych  parlamentných volieb. Takže aj ja sa priznám, že sa teším na oddych. Veľa síl si vyžiadala príprava marcových volieb do NR SR, vytvorenie novej parlamentnej i vládnej koalície a v neposlednom rade každodenná poslanecká práca. Takže aktívne oddychujme, porovnávajme kvalitu a pestrosť poskytovaných služieb doma a v zahraničí s otvorenými očami. Obdivujme, oddychujme, ale zároveň sa učme od tých, ktorí v cudzine už v cestovnom ruchu dosiahli nejeden úspech a jednoducho vedia ako na to.

Stanislav Kubánek, poslanec NR SR /SMER-SD/