Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Oddychovať? Nie je na to čas! – Stanislav Kubánek

Prichádzajú Vianoce a za nimi nasleduje záver roka. Teda čas bilancovania. Zároveň už aj začiatok predvolebnej kampane, počas ktorej sa útoky pravice ešte zintenzívnia a mnohé z nich budú – ako sa hovorí – zboku, zozadu i pod pás. Ten, kto pôsobí v politike sa rozhodne nudiť nebude.

 

Čakajú nás marcové voľby do parlamentu a aj to, že v II. polroku 2016 sa Slovenská republika ujme predsedníctva v Európskej únii. V januári sa symbolické žezlo ocitne v rukách Holandska, po nás ho prevezme Malta (1. polrok 2017). Predstavitelia týchto troch  členských krajín sa už oficiálne stretli a vyjasnili si spoločný program, ktorý by mal vychádzať z troch národných a vhodne ich skĺbiť. Práve preto si ten náš slovenský program počká na plnenie holandského, aby naňho mohol vhodne nadviazať. Trio, teda Holandsko, Slovensko a Malta sa už dohodli, že budú presadzovať jednotný digitálny trh, prehĺbenie Hospodárskej a menovej únie, vytvorenie Únie kapitálového trhu, odstránenie administratívnej a regulačnej záťaže malých a stredných podnikov, riešenie nezamestnanosti, budovanie Energetickej únie, zmeny klímy... Samozrejme, v programoch budú aj riešenia aktuálnych problémov utečeneckej krízy a ochrany schengenských hraníc. Teda všetkých zainteresovaných rozhodne nečaká oddych, naopak, tvrdá práca. Za ňu bude z našej strany zodpovedné ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, podľa ktorého slovenský program predsedníctva EÚ bude „strategický, úderný a zrozumiteľný“.

 

Naše predsedníctvo EÚ sa už pripravuje dlhší čas, veď jeho súčasťou bude najmenej  dvadsať podujatí na takmer najvyššej úrovni, z toho má byť päť konferencií, na ktorých sa zúčastnia ministri všetkých členských krajín EÚ, okrem toho takmer 200 rôznych pracovných stretnutí, konferencií, seminárov, workshopov...  Samozrejme, na príchod toľkých významných hostí sa musia dokonale pripraviť cateringové, ubytovacie i dopravné služby, ktoré vyšli víťazne z dvadsiatich verejných obstarávaní. Celkové náklady nášho polročného predsedníctva EÚ vyjdú na 70 miliónov eur.

 

Európska únia, teda my všetci, máme za sebou veľmi perný rok. Problémy z neho však prechádzajú do ďalšieho, ktorý klope na dvere. Čo všetko ešte budeme musieť riešiť? Napríklad to, či Veľká Británia zostane v EÚ, alebo z nej vystúpi. Zatiaľ sú v hre tieto dve možnosti. Čaká nás vytvorenie spoločných medzinárodných jednotiek na ochranu schengenských hraníc, či už zložených z príslušníkov pozemných vojsk, alebo námorných síl. Ešte sa len o tom začalo hovoriť a z pohľadu Višegrádskej štvorky je stav 2:2. Česko a Slovensko sú za, Maďarsko a Poľsko proti. Vraj to obmedzí ich suverenitu. To je iba jeden príklad na to, ako ťažko je pri riešení takmer každého problému dosiahnuť konsenzus...

 

Napriek tomu všetkému nestrácajme optimizmus. Zaslúžime si ho. Naša republika v roku 2015 dosiahla nejeden výrazný úspech, či už v hospodárstve, znižovaní nezamestnanosti, ale aj v kultúre a športe. Máme byť skutočne na čo hrdí, i keď z radov opozície neustále zaznievajú kuvičie hlasy. Prosím, má na ne právo, i keď to je asi všetko, čo v súčasnosti dokáže.

 

Pred nami sú sviatočné dni, verme, že naplnené pohodou a oddychom. Nakoniec, na tých niekoľko dní, aspoň dúfame, vypneme aj my. Vláda i samotný SMER-SD a v neposlednom rade aj jeho poslanci v NR SR pripravili toľko ekonomických opatrení na zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva, že práve nastáva čas na kontrolu toho, ako sa premietajú do života. To je tá príjemná časť našej práce, i keď aj na úkor oddychu. Ten však v takýchto prípadoch radi obetujeme. 

 

Takže, spokojné a veselé Vianoce, šťastný a úspešný nový rok 2016 všetkým čitateľom Slovenského rozhľadu úprimne praje

Stanislav Kubánek, poslanec NR SR /SMER-SD/