Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Ocenenie francúzskeho kameramana – Štefan Nižňanský
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila 15.apríla 2023 laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2022. Slávnostnému večeru v Slovenskom rozhlase v Bratislave, dominoval film „Piargy“ so ziskom 11 ocenení, patrí mu aj Cena divákov. Film „Obeť“ získal titul najlepší hraný film.
Všetkých nás – členov Únie slovenských novinárov – mimoriadne potešilo, keď sme v úvode priameho televízneho prenosu RTVS v prvom rade, medzi čestnými hosťami a laureátmi, videli dôstojne (ale skromne) sedieť známeho, prešediveného džentlmena. Vo filmovom, televíznom i divadelnom prostredí Slovenska je kameraman Ladislav „Laco“ Kraus známy ako francúzsky kameraman. Živo si ešte pamätáme, keď sme si s ním na podujatí Únie slovenských novinárov mohli potriasť rukou v roku 2020, pri odovzdávaní Cien Gaba Zelenaya. Výročnú cenu sme mu udelili za celoživotné dielo v prospech Slovenskej republiky a za prínos pre národnú kultúru. V aule Dome športu vtedy skrsol nápad a zaznela nahlas i myšlienka, že „najvýznamnejší televízni tvorcovia by mohli (aj mali) byť ocenení verejne aj na tých najvýznamnejších fórach slovenskej kultúry a umenia“. Nemôžem teraz nebyť aj osobný. Lebo s Lacom Krausom – ako hlavným kameramanom – a s nedávno zosnulým režisérom Stanom Párnickým, nás spája mimoriadny (lebo odvážny) televízny počin z roku 2009. Stál som vtedy na čele Slovenskej televízie a Laco prijal pozíciu hlavného kameramana v televíznej inscenácií „Dôverní nepriatelia“. STV ju z ateliéru v Mlynskej doline odvysielala „naživo“. Presne tak, ako sa televízne inscenácie dostávali k divákom v prvopočiatkoch histórie ČST s legendárnymi „slovenskými pondelkami“.
Náš priateľ a kolega Ladislav Kraus nechýbal ani v menoslove osobností, ktorým Únia slovenských novinárov udelila v decembri 2022 pamätnú plaketu „Storočnica Gaba Zelenaya“.
Máme úprimnú radosť, že náš návrh ktosi osvietený vypočul, zvážil a nezastrčil do šuplíka... Lebo filmový aj televízny kameraman Laco Kraus si počas galaprogramu spomenutého v úvode, prevzal ocenenie Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.
xxx
Mgr. art. Ladislav „Laco“ Kraus – filmový a televízny kameraman. Narodil sa 10. februára 1943 v Bratislave, kde v roku 1959 ukončil maturitou jedenásťročnú strednú školu. Profesionálnu kariéru odštartoval po konkurze do SĽUKU ako profesionálny tanečník. No brigádnická prax asistenta kamery vo Filmových ateliéroch na Kolibe ho priviedla k inej profesijnej dráhe. 1.septembra 1961 nastúpil do Československej televízie a kamere na pleci aj štúdiovej - či filmovej na statívoch - ostal verný po celý svoj plodný a kreatívny život. K jeho umeleckému rastu prispelo štúdium na FAMU v Prahe, ktoré ukončil v roku 1967. Klenotmi v jeho bohatej filmografii patria také filmy ako: „Sedím na konári a je mi dobre“, „Jaškov sen“, „Južná pošta“, „Let asfaltového holuba“, „Dážď padá na naše duše“, „Zradení“, „Nickiho rodina“ a ďalšie. Spolupracoval a tvoril s takými velikánmi filmovej réžie ako Juraj Jakubisko, Stanislav Párnický, Vladimír Balco, Václav Vorlíček, Zdeněk Zelenka, Jan Svěrák atď. Má za sebou ale i 5 medzinárodných filmových projektov v zahraničných filmových ateliéroch v Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, nakrúcal vo Vatikáne aj v Iráne. V archíve televíznej tvorby ostane navždy jeho kameramanský rukopis cyklu Filmoviedky. Nerozlučnú kameru neopustil ani v pokročilom dôchodkovom veku. Ako kameramana ho nájdeme aj v titulkoch nedávno uvedenej 11-dielnej dokumentárnej série „Zrod divadla“, ktorá zachytáva vyše 800 divadelných osobností. Okrem toho je 80- ročný Laco Kraus obľúbeným pedagógom na FAMU v Bratislave, kde sa podieľa na formovaní novej filmárskej generácie.