Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Obyčajná pravda – Dušan Konček

Juhovýchod Ukrajiny si vybral nezávislosť, tak možno jednou vetou komentovať referendá v Doneckej a Luganskej oblasti Ukrajiny. Na letákoch referenda bola otázka „Súhlasíte s tým, aby bola samostatná Donecká a Luganská republika?“ Podľa predbežných výsledkov za hlasovalo takmer 90 percent voličov obidvoch regiónov. Hlasovanie sa dialo napriek tomu, že Kyjev vyslal do týchto regiónov armádu, predovšetkým však Národnú gardu, ktorá je formovaná z extrémistov. V deň referenda v mestečku Krasnoarmejsk špeciálne jednotky „Dneper“ napadli jeden z hlasovacích punktov a začali strieľať do bezbranných ľudí. Dvaja bezbranní ľudia zraneniam na mieste podľahli. Podľa vyjadrenia národného gubernátora Donbasu Pavla Gubareva/ ide o človeka, ktorého vymenili z väzenia Kyjeve za zajatých dôstojníkov ukrajinskej armády v Slavjansku/, výsledkom referend v Donecku a Lugansku bude vytvorenie Doneckej národnej republiky. A tento nový subjekt je prvým stupňom subjektu veľkej Novorosii/Nového Ruska/, bývalej juhovýchodnej Ukrajiny. Nasledovať by mal zjazd poslancov Doneckej republiky, ktorý by mal začať „civilizovaný rozchod“ s vládou v Kyjeve. Ďalší predstaviteľ Juhovýchodu Oleg Carev, ktorý sa vzdal aj kandidatúry prezidenta na margo výsledkoch referend povedal: Priznanie suverenity týchto dvoch regiónov dáva možnosť, aby sa pridali aj ďalšie a nasledovali príklad Donecka a Luganska. Po udalostiach v Odese ľudia Juhovýchodu prijali riešenie, že s dnešnou mocou na Ukrajine žiť nebudú. Máme nacistickú vládu, povedal Oleg Carev.

 

Na fotografiách, ktoré sa samozrejme na Slovensku nepublikujú, vidno takú masovú účasť, akú pamätníci nezažili ani v čase organizovaných volieb za bývalého ZSSR. Ľudia sú doslova natešení, usmievaví, hoci im nad hlavou lietajú bojové vrtuľníky poslané kyjevskou vládou. Hrdinstvo týchto ľudí, ktorých u nás častujeme slovom „ separatisti“ treba naozaj obdivovať. Slováci za samostatnosť nikdy nebojovali a tak nevedia o čom to je, povedal mi ukrajinský priateľ do telefónu. Verte nám, že naozaj nechceme mať nič spoločné s kyjevskou chuntou, pretože to nie sú naše hodnoty, ktoré vyznávajú.

 

Oficiálne stanovisko k výsledkom referenda zaujme aj Kremeľ. Bude naozaj zaujímavé aké stanovisko zaujme ruský prezident V. Putin, ktorý predtým poprosil tieto regióny, aby hlasovanie odložili. Západ sa už podobne ako vláda v Kyjeve nechal počuť, že výsledky referenda neuznáva, pretože bolo neústavné, Západ podobne neuznával referendum na Kryme a Krym je dnes súčasťou Ruska, bez uznania Západu.

 

Známy americký novinár Robert Perry na nezávislom portáli www. Consortiumnews.com vo svojom článku píše, že tragické udalosti v Odese a Maryupole vyprovokovali oddiely nacistov, vytvorené Kyjevom za podpory USA. Vo svojom článku podrobil ostrej kritike americké média v dôsledku čoho americkí občania vôbec nevedia, čo sa v skutočnosti na Ukrajine deje. Ako píše Perry v amerických médiách sa o Národnej garde hovorí ako o jednotkách, ktoré sa sformovali počas Majdanu, ktoré pomohli zvrhnúť vládu Janukovyča. Média však zabúdajú na fakt, že takzvané oddiely domobrany sa vytvorili s dobre organizovaných bánd neonacistických extrémistov zo západných oblastí Ukrajiny, ktoré hádzali do milície „koktaily Molotova“. Kyjevský režim poslal takzvanú „domobranu“ na juhovýchod Ukrajiny, aby títo zabíjali a upaľovali ruských obyvateľov a obyčajný americký národ o ničom nevie, píše Perry.

 

Henry Kissinger v rozhovore pre CNN povedal: V posledných rokoch sa snažilo Rusko ukázať svoju progresívnosť, preto je málo pravdepodobné, že konflikt na Ukrajine bol plánoch V. Putina. H. Kissinger napríklad v tomto rozhovore povedal aj to, že sa neraz stretol so známymi ruskými osobnosťami, ako Solženicyn či Brodskij, ktorí brali Ukrajinu „ ako súčasť ruskej kultúry“. Podľa neho treba najskôr vyriešiť ukrajinskú krízu a potom sa venovať vzťahom Ukrajiny a Ruska. Tomuto skúsenému politickému matadorovi naozaj možno veriť, zažil všeličo a diplomaciou aj všeličo vyriešil.